Jump to content

Car Kit confectionat


BMA
 Share

Postare recomandată

Salut.

Mi-am facut un carkit in Fabia. M-am gandit sa arat si altora.

Am luat un Handsfree cu fir pentru Nokia. Am taiat galenele si am pus in locul lor mufa jack. Mufa am bagat-o in intrarea AUX in spatele CD-playerului (mufa facuta de mine, pt ca aux era doar in fata si nu-mi placea sa fie mufa acolo).

Am dezlipit microfonul si am pus un fir intre microfon si hands-free. Microfonul l-am montat in coltul stanga sus al parbrizului. E foarte mic si nu se prea vede.

Apoi am lipit fire in hands-free la micro-intrerupator si le-am tras pana la butoanele false de pe bord. Intr-un buton fals am bagat un butonas (de la Powerul de computer) si am lipit fierele la el.

Pe consola am montat un suport de telefon de la 38.000. Mufa de la hands-free am lipit-o pe suport.

Telefonul se aseaza in suport direct in mufa.

De la butonul de pe bord se Raspunde/Inchide prin simpla apasare. Prin tinere in pozitia apasat timp de 2 secunde se activeaza apelarea vocala.

Sunetul se aude in toate boxele din masina amplificate de CD-Player.

Atasez aici si poze pentru cine e interesat....

pareri ?

post-12167-1182330841_thumb.jpg

post-12167-1182330847_thumb.jpg

post-12167-1182330852_thumb.jpg

Modificat de BMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ca sa auzi convorbirea in boxele masinii nu trebuie sa comuti tu manual pe Aux !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, dar butonul de raspuns si cel de aux sunt apropiate. nu e mare lucru sa faci tac, tac.

as fi pus si comutarea aux pe acelasi buton cu raspuns, dar chestia e ca AUX pe pe Fata de la cd-player, si n-am cum sa trag fir de acolo ca nu mai pot detasa fata atunci :icon_thumright:

Modificat de BMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant montajul tau :icon_thumright: si original

mai am o intrebre ..ce faci daca merge muzica prea tare si nu auzi telfonul ?

misto .. poate daca iti cumperi sau faci un music mute ... o sa fie si mai misto ca-ti opreste muzica ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telefonul il aud ca e pe maxim si e aproape de mine acolo. sigur il aud.

dar pot face si auto-mute, sau auto-aux. problema e ca trebuie trase niste firicele din fata detasabila. si atunci nu mai e detasabila :icon_thumright:

dar ma gandesc eu si la asta...stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat la un moment dat si eu un montaj de genul pe un sony gt 500 , care avea fir pt telefon ,

si in momentul care se initia un apel imi punea muzica pe ATT ,dar eu am foslosit si o centrala de car kit ck 91 .. in momentul de fata am renuntat la cablaj si mi-m luat un holder nou si caut dupa un cablu adaptor ca55 ,deh am schimbat si telefonul de la 6310i la 6230i ,

sa stii ca daca reusesti sa faci sa se opreasca si muzica in momentul convorbirii e super , mai ales ca din poze cred ca ai un sony gt 200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gt 212 mai exact :)

as putea face un cablaj care sa faca auto-aux. si atunci cand suna tel. trece cd-ul de pe muzica pe aux, dar asta inseamna ceva fire care sa iasa din fata detasabila. ma gandesc sa mai pun o mufa intre fata si corpul fix al cd-ului. dar tre sa gasesc mufa asta....daca gasesc fac...

Modificat de BMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f misto ideea, nu face microfonie? nu te aude cu ecou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

absolut deloc. daca vi deseara la intalnire, si daca ajung si eu bineinteles ai sa vezi. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as fi venit dar tocmai mi-am bagat ieri skabia in service dupa accidentul din cehia, si fara ea nu avea farmec, dar cum o scot o sa vin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telefonul il aud ca e pe maxim si e aproape de mine acolo. sigur il aud.

dar pot face si auto-mute, sau auto-aux. problema e ca trebuie trase niste firicele din fata detasabila. si atunci nu mai e detasabila :blink:

dar ma gandesc eu si la asta...stai linistit

Sigur nu are casetofonul un fir "phone" la mufa din spate? eu n-am casetofon original.. mi-am pus carkit nokia si l-am legat de cass

si face mute cand suna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma intereseaza sa stiu cum ai gasit in spatele cd-player ului firele de aux ??

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut fatza, am urmarit cu multitesteru unde duc contactele din mufa jack pe mufa dintre fatza si corpul cdplayerului. le-am gasit, am desfacut cdplayerul si am lipit fire direct pe picioarele respective de la mufa fetzei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sunt mai nou carkituri care redau fisiere MP3 de pe card,sau stik.

are cineva in dotare?

ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te referi la mp3 player/fm modulator care au si functie de bluetooth.

Si eu sunt curios cum functioneaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refer la mp3/fm modulator ci la un carkit instalat.

Fm modulatoarele de obicei se conecteaza la bricheta masinii si nu au asa calitate sonora.

Eu ma refer la un carkit instalat care ia muzica de pe telefon prin bluetooth sau de pe card de memorie sau de pe stik de memorie.(iar pe display ai posibilitatea sa vezi paylistul)

uite un exemplu:

http://www.communicar.ro/accesoriu.aspx?aI...=1&pagina=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de http://www.proclip.ro/ stie cineva cine comercializeaza ceva dispozitive de prindere pt suport telefon fara gaurirea bordului?

si nu ma refer la cele cu ventuze care se prind pe geam sau cele care se infig printre lamelele aeratorului

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vom trai si vom mai vedea multe gadgeturi la care nu ne-am gandit.

se pare ca ala mki9200 este varful de gama. dar eu nu sunt dispus sa dau 850 lei e el.

probabil ca daca as petrece toata ziua in masina... ar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

md....dar display deetasabil!!..merita ca se cam fura pe criza asta.

si e super meniul,designul si functiile.

eu as da banii aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!