Jump to content

Usa fata drepata blocata


cristip
 Share

Postare recomandată

Va explic eu ce a facut omu. Cand trageti de manier aveti un clichet de plastic trageti de el pana iese putin mai tare manierul ... apoi incercati sa scoateti butucul. Dupa scoaterea butucului trageti de usa si se deschide. Apoi in usa este un reglaj al Sufei, acesta se regleaza cu un imbus. Ati reglato puneti butucu si cam asta e. Deci era mult mai usor decat datul tapiteriei si stalpilor jos sau a portierei. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am rezolvat problema asta dand cu pumnu(nu radeti) in manerul portierei cu pricina... si ... minune, s-a desfacut. Cauza se pare ca este de la reglajul manerului. Daca pui plasticul ala prea in afara(tensionand firul care actioneaza broasca) exista posibilitatea ca dupa ce pui butucu sa nu se mai deschida deloc usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, este de la cablul care la mine era prea tensionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

de la ultimul post pana acum s-a mai inventat vreo metoda? ca la mine deocamdata nu merge nici prin bataie si nici nu am reusit cu o rigla ceva intre geam si cheder. e adevarat ca am pus sufa destul de intinsa crezand ca asa e normal dar se pare ca nu e asa. maine o sa bat mai tare in usa si mai vedem poate reusesc sa scot butucul sau alta metoda de la vre un coleg forumist. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit. Rezolvare: tragi putin de maner..cam cat merge..1/4 - 1/2 din cursa..si te impingi brusc cu partea dorsala in usa. Stiu ca pare gluma, dar la mine doar asa am reusit sa o deschid. Dupa aceea scoate butucul si detensioneaza cablul. Sper sa rezolvi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

minuneeee am rezolvat problema in 3 secunde dand 2 pumni seriosi in maner si apoi am deschis-o ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

un amic are eroarea 929, iar usa blocata in modul safe

cindva i-am activat autolock/unlock si in ultima vreme usa functiona cam pe dos.

se poate forta incuietoarea din exterior cu ceva in forma de L ?!?

tragi de afara...nimic...tragi de la interior, bumbul se ridica si intra la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce masina este vorba si care portiera e blocata? daca este bora,golf4, passat b5,b5.5,leon 1m, toledo se poate desface pe interior fara stricaciuni. daa este octavia tour spre exemplu se lasa cu stricaciuni pe capitonajul usii. din exterior nu ai cum sa fortezi decat daca spargi butucul, si degeaba-l spargi avand in vedere ca este pe safe blocata.numai pe interior este salvarea cu tact si rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postind pe aria golfului 4...e un golf 4 :)

ma gindeam ca poate prin exterior merge introbagat ceva la zavor, asa pe linga usa spate si sa imping acolo pentru deblocare.

usa dreapta fata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ramane pe safe blocata, numai in broasca se intampla asta

pentru ca exista 3 pozitii intr-o broasca.. deschis, inchis si safe.. ultima varianta o tija impinge sistemul de blocaj astfel incat degeaba tragi din interior sau exterior pentru ca restul tijelor nu mai actioneaza mecanismul.. numai cand acea tija revine pe inchis se poate actiona mecanic din exterior sau interior

eu asa am observat cel putin la broasca care am desfacut-o bucati ca sa refac lipiturile din placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1.9 avf

Salut! Am o problema legata de inchiderea centralizata. La incuierea masinii, nu se mai aprind semnalele de avarie. In urma unui sfat, am verificat, si am observat ca usa din fata stanga(sofer), nu intra in safe. Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta broasca si refacute lipiturile din partea electronica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun sfat.....

Acum, faci ce ti-a recomandat soila. jos yala si refacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o problema omniprezenta datorita drumurilor noastre impecabile care de la atatea vibratii.. pur si simplu crapa cositorul de pe placa electronica :))

mama lor de nemti.. de ce nu s-au gandit si la ulitele noastre de drumuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din fericire eu nu am mai patit. Doar eterna problema cu switch-urile.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am patit-o !!! Usa din dreapta fata nu se deblocheaza nici din interior si nici din deschiderea centralizata, cand trag de minerul din interior se misca butonul de blocare dar revine si din aceasta cauza nu se deschide usa. DIn exterior este la fel.Am incercat sa tin trasa in sus parghia de deblocare dar fara folos.

Am incercat sa dau fata de usa jos dar mai are un surubel in dreptul oglinzii si cum usa este inchisa ...

Un ajutor prin Brasov ca nu as vrea sa rup ceva ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e.. tragi de fata si se rupe acea portiune mica unde tine surubelul... nu e mare paguba, si nici nu se vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu se rupe dinm fata de usa, ci din suportul in care se infileteaza surubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa deshid usa dupa ce am tot miscat de tija de deblocare.... saptamana viitoare desfac totul sa vad de ce nu merge deblocarea din buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa si refa lip[iturile reci. Curata si colectorul motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare, in ultimul an parca este blestemata masina, de ceva timp, mi-a ramas bocata pe inchis usa din dreapta fata. M-am inarmat cu rabdare si am citit cam tot ce se putea despre desfacerea ( deblocarea usii ), pana aici totul ok, ma inarmez cu rabdare si demontez toata fata de usa, geam, macara, tot ce insemna surub accesibil. De aici apare problema nu reusesc sa deblochez broasca din interior, am tras/impins de toate pargiile, ma poate ajuta cineva cu un sfat cum pot rezolva aceasta problema sau poate sa ma duc undeva ca sa rezolv aceasta problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimenteaza motorasul cu 12v si loveste usor in manerul exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

io cred ca "l-ai spart" cu replica asta.

 

Misca de mufa care intra in broasca intretimp ce dai pe deschis din usa/cheie biceag, daca ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"io" nu mai cred nimic :))

 

De obicei la motorasul care incuie/descuie usa se mai inampla sa nu mai atinga periile (carbuni) pe colector.

La asta se refera albundy cand spune sa lovesti in broasca in acelasi timp ce actionezi cheia sau telecomanda pe descuiere.

Prin lovituri in broasca, vibreaza si ai sansa ca motorasul sa descuie usa. Asta in cazul in care nu este un fir intreup

pe undeva si atunci singura soluitie este sa ii dai 12v direct la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau lipiturile reci sa faca contact.... de asta mai ajuta cand lovesti in usa/yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!