Jump to content

Scartaie ceva foarte tare pe fata


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Prima data cand mi-a scartait mie am patit ca tine: s-a "reparat" singura. Numai ca nu a tinut mult... :))

A inceput sa scartaie din ce in ce mai des, pana in momentul in care a ajuns sa scartaie continuu. (numai cand sta nu scartaie ^_^ )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    7

  • clpos

    6

  • klausu25

    6

  • andreiutzu

    4

Am o intrebare apropo de sprayul cu vaselina. Am avut un scartait acum o luna, s-a remediat in service cu o gresare, gresare a pivotilor, a bucselor, nu stiu, nu mi-a dat prin cap sa-mi intreb mecanicul. Acum a reaparut sunetul asta enervant in acceasi zona a masinii. Intrebarea mea: este eficient sprayul cu vaselina, pot sa dau pe pivoti, pe bucse fara eventuale probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai vazut cat de eficient este... dupa o luna trebuie sa dai iar... dar pana cand? Scartaitul apare de la uzura, iar vaselina nu reduce uzura, doar face zgomotul sa dispara pentru o perioada

O sa-i dau si eu cu ceva ulei sau vaselina pana reusesc sa construiesc bugetul sa inlocuiesc piesele care se cer inlocuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am rezolvat problema, temporar. Se pare ca, la mine scartaie pivotul (paradoxal, dar asa e la bratul asta, doarece pivotul sta cu capul in jos), la bratul inferior fata dreapta - spre fata (cel pe care e prins amortizorul). Acum vreo 2 zile, dupa ce am bagat in burbuful acestuia, cu o seringa, ulei de lant, a inceput sa faca si mai rau.....inexplicabil. M-am dus sa o verific, si paradoxal, cat am batait masina, sa vedem ce scartaie, s-a oprit din scartait - banuiesc ca a ajus uleiul unde trebuia.

Avand in vedere ca, bratul, in afara acestui scartait e ok, am de gand sa il demontez, sa scot burduful de la pivot si sa il umplu de vaselina.

P.S. - Diseara, daca am timp, o sa pun un video, sa vedeti in ce hal scartaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-mi ignoranta, dar ce este mai exact 'uleiul de lant'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un link, cu un produs asemanator http://endurogaraj.ro/index.php?pag=produc...ffessional.html. E un spray, care contine un ulei care adera foarte bine la suprafata metalica - se face ca un clei. Eu asta aveam in masina - imi trebuia ceva care sa il injectez prin burduf, fara sa il distrug burduful sau sa il dau jos.

Oricum, nu imi fac sperante ca am scapat definitiv de zgomot. De asta vreau sa il dau jos si sa il ung bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un ulei care se foloseste la transmisiile cu lant; nu e obligatoriu sa folosesti acest tip, Florin probabil din asta a avut la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am si scris mai sus. :D .Oricum, drac de ulei, se lipeste de tot ce misca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de lamuriri, am sa caut si eu asa ceva, poate e o solutie macar pe termen scurt spre mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am si scris mai sus. :D .Oricum, drac de ulei, se lipeste de tot ce misca.

Scuze, cred ca am intarziat cu postul, timp in care tu ai raspuns deja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zic ca o problema cu scartaitul am si eu si din cate aud pare fi de la roata dreapta fata in viraje la viteza ft mica sau in mers drept tot la viteza mica se aude un scartzait slab de tot ca si cum ar fi de la placute cand se incalzesc. aveti idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am rezolvat problema, temporar. Se pare ca, la mine scartaie pivotul (paradoxal, dar asa e la bratul asta, doarece pivotul sta cu capul in jos), la bratul inferior fata dreapta - spre fata (cel pe care e prins amortizorul). Acum vreo 2 zile, dupa ce am bagat in burbuful acestuia, cu o seringa, ulei de lant, a inceput sa faca si mai rau.....inexplicabil. M-am dus sa o verific, si paradoxal, cat am batait masina, sa vedem ce scartaie, s-a oprit din scartait - banuiesc ca a ajus uleiul unde trebuia.

Avand in vedere ca, bratul, in afara acestui scartait e ok, am de gand sa il demontez, sa scot burduful de la pivot si sa il umplu de vaselina.

P.S. - Diseara, daca am timp, o sa pun un video, sa vedeti in ce hal scartaia.

Florin, la fel am patit si eu in sensul ca scartia foarte tare si doar din cand in cand, auzeam scartaitul ianuntru, parca se simtea si in volan, nici eu nu mai stiam de unde vine si de asemenea scartaia cand ma apasam pe partea dreapata fata a masinii.

Vreo 3 luniam dat cam o data pe saptaman cu spray w-40 ..solutia a fost clara la mine am inlocuit 2 brate superioar +inferior din partea dreapta fata sus si nu mai am de o luna niciun scartatit.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, la mine a fost de la pivotul bratului inferior, spre fata. Acum, e liniste totala, dupa tratamentul aplicat. Sa vedem cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost capul de bara. Am ridicat burduful pivotului si am bagat niste vaselina. Am incercat sa ung toate bucsele si articulatiile de pe partea cu problema.

Zgomotul nu a disparut imediat, abia in 2 zile s-a facut liniste. Oricum, construim buget pentru inlocuirea tuturor componentelor suspensiei fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Traba cu trsul dreapta s-a rezolvat prin efectuarea presiunii.

Scartaitul s-a accentuat - se pare ca este amortizorul (concluzie personala) - scartaie continuu, inclusiv in drum drept la mici oscilatii.

La service ma costa 330ron amortizorul x2 iar manopera 120 RON.

Voi vedea poate o rezolv saptamana asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine a inceput sa scartaie pe stanga fata la orice viraj si la orice balans al masini. Si cand ma asez in ea scartaie,dar nu am descoperit de unde.Eu am capete de bara noi si brate noi,au 5000km maxim. Este vreo solutie sa le desfac pe rand si sa le ung? Precizez ca doar pe partea stanga se intimpla fenomenul. Astept ceva lamuriri/rezolvari de la colegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

va salut.ce poate fi pt ca venind de la pitesti spre tg-jiu a inceput ceva sa scartie la roti doar cand viram chiar si f.putin?precizez ca am planetara dreapta ,,dusa`` o astept pe cea noua pt ca am comandat`o ,ieri am schimbat cauciucurile le`am pus pe cele d vara e posibil sa nu fii strans aia bn ceva,cumva sau e de la placutele de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil pivot brat inferior spre fata - adica cel pe care se prinde amortizorul. Injectati cu o seringa, ulei in el. Balansati masina si in cateva zile poate dispare zgomotul. Eu asa am facut si nu mai scartaie de un an, aprox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa fie aia cauza pt ca e ca un suierat de vant si e enervant la culme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
On Thursday, April 14, 2011 at 22:35, F l o r i n a scris:

 pivot brat inferior spre fat- adica cel pe care se prin amdreaptaortizorul. Injectati cu o ser. inga, ulei in el. Balansatic masina si in cateva zile poate dispare zgomotul. Eu asa am facut si nu mai scartaie de un an, aprox.

Aceasta problema a aparut si la mine.Ce ma intriga, poate aparea scartaitul ,,peste noapte"?Fara sa dea ceva semne?Am bagat cu sprayul vaselina in toate burdufurile de la pivoti, dar degeaba, scartaie si in mers si oprita  daca balansrz masina si chiar daca urc sau cobor din masina.Scartaitul este pe dreapta,ce ma sfatuiti?Daca ,cauciucul de la toate bucsele de brate este crapat ar trebui un kit nou?Mentionez ca nu se simt jocuri si nu bate.

Modificat de evolkswagen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel ''scartz'' vine de la bucsele barii stabilizatoare.Exista o solutie care ''reface propritatile cauciucului'' pentru o perioada de timp. Una dintre ele este AT205 este un polimer foarte dens care reface proprietatile cauciucului din bucse

 

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!