Jump to content

Scartaie ceva foarte tare pe fata


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Salut. Am decis sa continuu acest topic pt ca cel ptin dpdv "acustic" problema e cam la fel , si anume : pe viraj stanga ( nu total , doar vreo 30 de grd din volan) si mai mult in sarcina , apare un " rontzait " . Aveam un joc la planetara dreapta din cauza unui burduf spart si depistat tarziu . Am schimbat capul planetarei , insa zgomotul nu s-a modificat. Planetara stanga nu are joc. Nivelul uleiului in cutie e ok , insa mecanicul mi-a sugerat sa-i fac geometria si sa schimb uleiul in cutie. Vreo sugestie ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    7

  • clpos

    6

  • klausu25

    6

  • andreiutzu

    4

Salut! Eu am absolut aceeasi problema ca tine. Am avut probleme cu o planetara (cea din dreapta). I-am schimbat capul si nu am mai avut niciun zgomot. Apoi am avut ceva sc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Silviu Soporan

Salut,sunt nou pe forum asa ca daca nu intru cum trebuie in tipare sa stiti de ce.Am si eu o problema cu un scartait urat in partea stanga fata.Interesant este ca la viteze mici nu prea se aude indiferent cat de mari sunt gropile sau denivelarile.In schimb de la 120km/h incolo huruie de parca se rupe masian in doua.Stie cineva care ar putea fi problema?Apropo am un Passat 1.9TDI 131cp din 2001.Multumesc anticipat.Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala trebuie sa fie rulmentul, daca zici ca se intensifica odata cu cresterea vitezei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu Soporan

Da Vicius,ma gandeam si la telescop numai ca daca era telescopul facea figuri tot timpul.Iar daca apas aripa/capota,se aude un scartait scurt si gata,fara joc sau ceva de genul asta.Ma gandeam de asemenea sa nu fie ceva din cauza unghiului de fuga,pt ca imi cam trepideaza volanul.Maine ma duc sa il verific,dau jos roata si ma uit sa vad bucsele,rotula,brat etc.Poate putina mea experienta mecanica isi va spune cuvantul.:D Oricum multumesc,iar daca mai e cineva printre membri care s-au confruntat cu aceasta problema va rog nu ezitati sa raspundeti ....:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

scartaitul este de la bucsele de la bara stabilizatoare, spre deosebire de modelul anterior care veneau separat (20-25lei/buc) aceste bucse vin turnate pe bara stabilizatoare, pret aproximativ 450-500ron (bara stabilizatoare cu tot cu busci)/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat ! mergeam cu masina si deodata incepe sa se auda un zgomot infernal,zgomot de genul "un cui tras pe o tabla" ,ma'm uitat la roti pe sub masina si nu am observat nimic anormal.Am ajuns la destinatie cu acel zgomot infernal am dat roata jos si la recomandarea unui amic am ciocanit putin in (tabala de la discu de frana),... am mers pe un drum cu zgura - pietrisi pe jos...oare sa fi sarit vreo pietricica intepeninduse intre disc si acea tabala aparatoare sau cum so numi ???

scuzatimi termeni tehnici , sunt incepator :ceuameni:

Modificat de maharu50
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar, da-o jos sa nu zgarie discul si verifica si tablele de protectie ale discurilor sa nu fie indoite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie a inceput sa imi scartatie aparatoarea aia de la amortizorul fata dreapta si am tras-o in jos ,am gresat-o dar degeaba....amortizoarele sunt schimbate acum 9 luni .Ce as putea sa fac ? Cum se da jos amortizorul fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat jos mai intai ansamblul arc amortizor, apoi presat arcul si abia apoi poti ajunge la amortizor. De sub capota se desfac mai intai trei suruburi de sus care sustin ansamblul arc-amortizor. Ia topicul asta la puricat http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=973318 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@l@u:fa inainte o lista cu necesarul de scule,macar vizual.Eu am cautat odata dupa un inbus de 5,5 de mi-a crescut barba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pregatit ca am in transporter o ditamai lada plina cu tot felul de scule.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme aud niste scartaituri de fiecare data cand dau in vreo groapa ! Cel mai accentuat se aude pe partea stanga , pe dreapta se aude dar mai rar ! Nu am joc in volan , nu cloncane , nimic nimic !

Merg la mecanic , o ridica pe elevator si ma cheama sa-mi arate ca bucsele de pe ambele brate fata sunt putin fisurate !

Sugestia lui este sa schimb tot kit-ul : brate , bucse de pe bara stabilizatoare, bielete anti-ruliu etc. Voi ce parere aveti ? Repet ca masini nu face alt zgomot in afara de acel scartait !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicious_the_one masina e un Audi a4 b7 si are 160k.

M-am gandit si eu cand mi-a zis asa din start kit-ul de brate ca vrea sa ma rupa de bani , ba imi facuse si pret 3200+manopera :offtopic: piese SWAG

Oricum mersi pentru sfat , o sa merg la un service bun pentru o alta verificare .

Modificat de bogdan_mad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine erau putin fisurate bucsele de la brate cand le-am schimbat, dar nu scartaia nimic. Deci cum a spus si Vicius, nu te lasa prostit.

Alta e problema acolo: Mai degraba vreun cap de bara. Le-ai putea da jos, demontezi burdufurile si umpli cu vaselina, apoi le misti bine de tot cu mana, sa intre peste tot. Apoi montat burduful si inapoi la loc. Asta daca n-are joc.

E o operatiune relativ simpla si nu trebuie tras la ciocane tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare!

Ieri am observat ca la viraj stanga si la frana scartaie in partea drapta - nu foarte tare si a inceput sa si traga usor dreapta.

Stie cineva ce poate fi?

Bucsa aceea mare de la bascula este schimbata.

Ma gandesc sa nu fie amortiorul, dar daca apas pe masina nu se misca deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, cand apas pe partea stanga fata, scartaie de parca e Titanicul, cand se rupea in doua. Am senzatia ca e ceva in partea inferioara a suspensiei. Oricum, saptamana asta sper sa am timp sa demontez bratele inferioare, sa vad ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva scarrtaie flansele de la amortizor... eu alea am auzit ca produc scartaieli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine scartaie de mi se intuneca privirea....

Am citit pe forum si am ajuns la concluzia ca e de la brate. Asa ca ma pregatesc sa schimb toate bratele, inclusiv capete de bara, amortizoare, flanse amortizor, bucse bara stabilizatoare.

S-o mai aud eu dupa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine scartaie de zici ca se rupe....Scartaie, cand lanseaza masina - cand se balanseaza. Abia astept sa vad ce e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi, dimineata, in drum spre servici aceleasi simptome: scartait-marait dreapta fata cand pun frana si cand vitrez stanga in mers; parchez cand apas dreapta fata se auzea acel scartait. OK plec la ora 15 cu un coleg - surpriza nu se auzea nimic nici pe loc nici in mers.

Dimineata inseamna ora 7. Oare sa se auda doar cand este rece? S-a fie ceva vaselina si sa isi revina la caldura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!