Jump to content

Schimbare discuri de frana si eventual transplant


dogarel
 Share

Postare recomandată

Ideea este urmatoarea:

Ma bate gandul sa fac un upgrade la frane si anume sa schimb discurile de frana pe fata cu altele mai mari (astfel incat sa nu existe vreun conflict cu jantele de 15"), iar cele vechi de pe fata sa le trec pe spate (daca este posibil).

Astept cu interes opiniile voastre si sfaturile legate de ideea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut sistem de franare cu 2 pistoane pe etrier, chiar si cu 2 etriere. Cred ca asa ceva ar fi ce cauti :D

Nu stiu cat o sa castigi cu upgrade de frane. Cred ca unul de cauciucuri e mai important.

Daca iti schimbi, sa-mi zici si mie daca o sa fie mare diferenta :D

Vezi poate te intereseaza http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=2973

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul respectiv. De fapt upgradeul ar fi mai mult la franele de pe spate care acum sunt tambure. Daca s-ar potrivi discurile de pe fata stock as impusca aproximativ doi iepuri (no offese Mr. wabbit). :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa muti sistemul de franare fata pe spate?

Nu stiu daca se poate..., eventual... poate e mai usor sa schimbi puntea sau bratele spate (nu stiu daca ai suspensie independenta pe spate) si sa pui discuri normale spate.

Probabil se gasesc kit-uri de franare spate pentru masina ta la firme de tuning.

Poti incerca sa vezi ce preturi au.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa iti pui discuri pe spate in momentul in care incepi sa scoti masina la curse :lol:....Mai e si considerentul estetic bineninteles...dar e cam scump.

Masinile se fabrica (inca) cu discuri fata, tambure spate pentru ca (desi sistemul pe discuri este mult mai bun) este arhisuficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam.

O sa ma mai interesez.

Poate gasesc o punte de gt cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se potriveste, cred ca e cea mai buna solutie.

Ce e original e mai bun. :)

@Audi_100: nu trebuie sa fie masina sport sa aiba discuri de frana pe spate. Vezi masina mea :lol:

Cred ca dotarea cu discuri de frana spate din fabrica e dupa greutatea masinii si dupa puterea motorului(capacitate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dotarea cu discuri de frana spate din fabrica e dupa greutatea masinii si dupa puterea motorului(capacitate).

... si segmentul in care se inscrie marca / modelul. Dar sunt de acord cu ce ai scris tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dotarea cu discuri de frana spate din fabrica e dupa greutatea masinii si dupa puterea motorului(capacitate).

Imi permit sa ma indoiesc de acest lucru. Nici acum masinile "in stock" nu vin dotate cu discuri pe spate (bineinteles sunt si exceptii, dar eu nu le stiu) cat despre masina ta, eu tind sa cred ca i-ai pus tu sau fostul propietar discuri pe spate pentru ca ea a fost dotata cu tambure pe spate din fabrica...:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dotarea cu discuri de frana spate din fabrica e dupa greutatea masinii si dupa puterea motorului(capacitate).

Imi permit sa ma indoiesc de acest lucru. Nici acum masinile "in stock" nu vin dotate cu discuri pe spate (bineinteles sunt si exceptii, dar eu nu le stiu) cat despre masina ta, eu tind sa cred ca i-ai pus tu sau fostul propietar discuri pe spate pentru ca ea a fost dotata cu tambure pe spate din fabrica...:)

Si eu imi permit sa ma indoiesc de ce scrii tu aici :lol: De ex., Audi A4 vine inca din 1995 dotat cu discuri pe toate rotile standard, la toate motorizarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la masinile din clasa mica mai gasesti standard tambure pe spate si la niste coreene.

Pe mine ma interesa daca pot sa utilizez discurile stock pentru spate si ce dimensiuni imi trebuie pt fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pune discurile tale de fata pe spate. Cea mai simpla solutie ar fi sa gasesti in dezmembrari un golf 2 GTI sau un 3 GT/GTI/VR6 (in spate au aceleasi discuri, cu diferenta ca MK3 GTI si VR6 au 5 gauri pentru fixarea rotii), de la care sa iei fuzetele spate, cu tot cu discuri si etriere. Cu ocazia asta, ar fi binevenita rectificarea discurilor si schimbul lichidului de frana din instalatie. Va fi nevoie si de o recalibrare a repartitorului fortei de franare pe puntea spate.

Va trebui sa adaptezi conductele de frana la etriere, si sa schimbi cablurile franei de mana.

PS: Daca poti, schimba toata puntea spate. Modelele mai sus mentionate (cel putin MK3-urile) au in punte o bara de torsiune inexistenta la versiunile fara pretentii sportive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea asa a venit de la mama ei cu 4 discuri de frana :lol:, pot sa te asigur asta. :)

Stiu ca Skoda Octavia, desi e masina grea, nu are in doatarea standard discuri de frana pe spate chiar si acum :D, deci mai sunt si exceptii la ce am afirmat mai sus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la VR6 pe toate rotile au franare cu disc... dar discurile de pe spate sunt mult mai mici decat cele de pe fata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umila mea parere ( fara a lua in consideratie estetica) e ca te scarpini fara sa te manance :salut:

Am condus aici(vezi profil) vento( jeta) cu discuri pe spate..... nici o diferenta semnificativa

din cate stiu eu , toate masinile au repartitor care distribuie forta de franare in functie de incarcare pe/ pentru puntea spate asa ca daca schimbi tamburii la discuri nu o sa obtii decat o mai buna disipare a caldurii in cazuri de folosire intensa

daca vrei sa trimiti mai multa forta de franare pe spate, s-ar putea sa blochezi rotile prematur si sa pierzi si ce aderenta aveai

ideea cu cauciucurile face toti banii....daca te orientezi bine o sa vezi ca gasesti cauciucuri care fac o diferenta imensa

eu am trecut de la niste nenorocite de verdestein ( sau cum le-o zice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint de acord cu ce ti-au spus mai sus si altii, dar cred ca te complici si nu se justifica daca nu ai alte probleme cu masina, mai bine fa-ti un calcul si vezi daca mai merita toata schimbarea asta. Eu am frina pe discuri fata spate si nu cred ca e prea mare diferenta, sau cel putin pentru un condus normal in balamucul din Bucuresti chiar nu cred ca merita investitia...

Oricum alegerea este a ta.

Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna varianta este urmatoarea:

Pune discurile de pe fata pe spate si TAMBURII pe fata! Sau daca vrei sa ai frane performante pe spate mai bine mergi cu spatele (e mai ieftin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ideea ta de a pune discurile de pe fata pe spate va face ocolul globului!

Cum poti sa te gandesti ca va merge asa ceva? Ai masina de 2 luni? Si mintea unde iti e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Gata am reusit

am facu transplantul fuzete+bascule+bara de torsiune+capete de bara+bielete+ planetare+ kit amortizor x2 (asta pe fata)

puntea completa +cabluri frina de mina + kit amortizor x2 (asta pe spate)

TOATE PIESELE SUNT DE VR6:d

CINE A ZIS CA NU MERGE O SA VA ARAT

MARE DIFERENTA FATA DE CE AVEAM EU PE TDI-UL MEU

FRINARE MAI EFICINETA STABILITATE MULT MAI MARE +- 1MIC DEFECT SA FIC,este 1pin cam rigida, dar in rest e super ok

dar innainte sa face-ti asta ginditi-va de 2ori pt ca e de munca si o sa va coste cind zic ca o sa va coste inseamna ca dc trede sa cumparati tot ce am zis eu va duce mult

din fericire:) am avut 1avantaj ca am avut puntea spate +fuzete+planetare +bascule + kituri amortizor si restul m-a costat 10mil si 1pic

asa ca cine vrea piese de golf 3 tdi adica planetare fuzete discuri punte spate etc sa ma contacteze

O SA PUN SI CITEVA POZE SA VEDE-TI

toate cele bune......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam pozele si pasii detaliati, chiar m-ai facut curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine imi dai 1 tel si ne intilnim la 1bere si-ti arat live ce am facut ;)

0723.000.350

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

maine avezi 1calup de poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!