Jump to content

geotd
 Share

Postare recomandată

In poza pe care am atasat-o, ce am incercuit cu rosu tabla aia care vine in jos.. face parte tot din prag ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    9

  • ByZ

    7

  • BobbyG3

    6

  • untouchablle

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

da face parte din prag. Un tinichigiu bun stie sa le schimbe dar mare grija cu piesele aftermarket. Eu vrea sa acopar pragurile cu ornamentele alea de plastic pentru ca se vede ca dracu. E ondulat din cauza cricurilor :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tabla aceea se poate indrepta la loc daca nu e ruginita insa cand o sa pui cricul se va indoi la loc.Aceasta este o problema intalnita la majoritatea g3 pragurile fiind foarte usor de turtit.Eventual cred ca se pot face niste intarituri unde se pune cricul pentru a nu m-ai permite indoirea pragului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am linistit, ma gandeam ca face parte din altceva. tabla de la ambele praguri sunt strambe rau de tot si ruginite vroiam sa le schimb in decembrie si acum au ruginit si mai tare. sper ca gasesc ceva sh in stare buna ca ce se fabrica acum nu sunt de calitate si la ce service am fost cu masina cand imi ridicau masina tot prindeau de tabla aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e un punct slab la masinile astea. Pragurile sunt moi de tot. Eu am evitat pe cat posibil sa ridic masina pe cricul care se ataseaza de prag .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema de care vad ca sufera toti am pragurile infundate si am preferat sa le las asa le-am mascat cu un set de praguri tot de golf 3 pe care le-am facut rost , am preferat sa reconditionez un pic pragurile vechi era mai complicat sa sch pragurile : dezechipare scoaterea instalatiei din prag etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alin.Aurelian

App de praguri stie cineva daca pragurile(adica ornamentele) de la golf 3 se potrivesc la vento?...si daca da...stie cineva cat costa un set de praguri...noi sau la mana a doua....imi trebuie urgent.....cat de ieftine :-P ...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza niste ornamente de praguri si aripi de la un golf gti.Oare se pot pune acasa sau la un service specializat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceasi problema - pragurile sunt turtite in partea din fata. Am facut ieri pana si... am avut mari emotii cu cricul. Era bine daca citeam aici mai inainte. Solutia ar fi o vizita la tinichigiu pana la urma... insa voi ce recomandati, alte praguri sau suport pentru cric si schimbat cricul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat doar cricul cu unul crocodil si ridici direct pe tampon. Eu cred ca pragurile trebuie lasate doar ornamentale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si te plimbi cu ditamai crocodilul in portbagaj :tomato:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la vento am vazut ca am intarituri pe interior si nu este deloc indoit pragaru...cea mai simpla treaba e la tinichigiu pus o intaritura nare treab cu cricu ca doar e original al masini u??atunci d c il mai faceau d c nu au pus "crocodilu" direct.si mai e si chestia cu pusu cricului tre sa ai grije cnd il pui..ca de aia se indoaie pragaru ca nu este pus bine in pozitia corecta... :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit cricu de multe ori si nu are nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare

Am o problema cu pragurile. Pe scurt, pare ca s-a rupt o bucata undeva in dreptul usii de la sofer si as vrea sa stiu cat e de nasol si cam cat o sa ma coste.

Am atasat poze care graiesc de la sine.

post-60834-0-91249800-1314639558_thumb.j

post-60834-0-41074700-1314639565_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70 lei un prag + tinichigerie + vopsit. De ultimele 2 depinde cum te descurci. Oricum, in jur de 250-300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca indepartez toata bucata aia care se rupe are ceva? Presupun ca nu imi pica scaunul daca se desprinde de tot.

Care e riscul cel mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riscul cel mai mare este ca ti se va face o gaura in prag de toata frumusetea si se va vedea foarte urat. Scaunul nu iti cade pentru ca el nu sta in prag. Sub acel prag de tabla mai exista un contra-prag. Deci practic masina nu sta in baza pragului de tabla care la tine e halit. Scaunul iti poate cadea numai in cazul in care podeaua este si ea in acelasi stadiu ca pragul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Fac si eu parte din clubul "norocosilor" care nu mai au pragurile.Am fost la un tinichigiu si mi-a cerut pe praguri+manopera(fara vopsit)=250-300 lei.Cam in jurul acestor cifre se invarte montarea unor praguri noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am revenit si eu cu problema cu pragul.

Imi recomanda careva un tinichigiu in Bucuresti care sa nu-mi ia si pielea de pe mine?

PM pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vreu si eu un tinichigiu in Buc pentru praguri si oala stanga la un vento. Din ce am cautat tinichigerie buna este la Midocar pe centura dar astept confirmarea. Cred ca e cam scump. La oala se poate oare folosi nituire in loc de sudura cu argon?

Deci asteptam o recomandare de tinichigiu in Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema ca si majoritatea dintre voi , pragurile sunt cam varza , a trebuit sa modific cricul ca sa pot ridica ,,fata e mai dificila mai ales daca e Diesel e si mai greu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Stie careva sa-mi spuna daca pragurile de Golf 3 cabrio se potrivesc si pe Golf 3 hatch? in 2 usi bineinteles...

Din cate vad eu pragurile de cabrio sunt convexe si mai joase, iar cele de hatchback sunt concave si mai inalte.

Intreb pentru ca trebuie sa-mi schimb pragurile la hatch'ul meu si as vrea sa pun de cabrio daca se potrivesc...

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic trebuie sa se potriveasca,pentru ca mk3 cabrio este identic cu mk3 hatchback pana unde incepe geamul de la usi.Exact cum e mk3 in 4usi cu vento.Un vento=mk3 pana la usa din spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema ca si majoritatea dintre voi , pragurile sunt cam varza , a trebuit sa modific cricul ca sa pot ridica ,,fata e mai dificila mai ales daca e Diesel e si mai greu ....

salut. poti arata modificarea adusa cricului? am aceleasi probleme ca si alti posesori de golf 3. merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

golf 4 variant 2002. salutare colegi.sunt nou pe forum.cand am cumparat masina, de 2 ani, nu am observat ca pragul stanga este ruginit, acum de ceva timp, am observat ca este mancat tare de rugina, partea de dedesupt, nu se vede, dar vreau sa il repar, imi dati o solutie.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!