Jump to content

geotd
 Share

Postare recomandată

Si eu am problema pragurilor infundate, iar design-ul cricului imi face si mai mari dureri de cap pt ca nu mai am de ce sa-l fixez ca sa ridic masina de bot. Pragurile am vazut cum se infunda cand am pus-o pe elevator...le deformeaza buza de care se prinde cric-ul pt ca nu are intaritura.

Acum ma gandeam sa-mi iau cric hidraulic de 2 tone din carrefour, la 30 de lei si voiam sa va intreb daca mai are cineva asa ceva si daca sunt bune. De asemenea, cum arata un cric "crocodil" ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    9

  • ByZ

    7

  • BobbyG3

    6

  • untouchablle

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Afurisite praguri....Eu nu am gram de rugina in praguri, dar cel din stanga este infundat bine...Acum am bagat masina in reparatie. Se va taia pragul, se va indrepta, suda la loc si se va vopsi masina de la bandouri in jos toata...

Cam asa arata acu...

post-14751-1241698075_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afurisite praguri....Eu nu am gram de rugina in praguri, dar cel din stanga este infundat bine...Acum am bagat masina in reparatie. Se va taia pragul, se va indrepta, suda la loc si se va vopsi masina de la bandouri in jos toata...

Cam asa arata acu...

Si cat te ajunge toata treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folositi sudura in argon, e mai scump, dar merita.

ce dimensiuni are cricul crocodil? il poti cara dupa tine in portbagaj in plimbari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele is numa indoite...cand am adus-o din austria a fost vopsita cu ceva vopsea sau ce o fi neagra...dar ii ca si cauciucul...sau smoala....cam de 3mm grosime dar acum deja incepe sa se decojeasca...

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cricul piston din magazin nu prea intra sub masina in cazul unei pene. De aceea eu aleg varianta crocodil. Vezi pozele.

http://www.enciclopedie-auto.ro/termen/def...+SSID23+TTID290

Este corect...e mai buna varianta crocodil...si e mult mai sigur....

Spun asta pentru ca eu am cricul cu piston(cel mai mic, pentru 2t)...si nu e vorba doar ca nu incape sub masina...(acel capat(surub) care iese din piston se poate regla prin infiletare/desfiletare)...cand o sa fie infiletat la maxim se ridica cel mai putin si nu o sa fie de ajuns ca sa poti schimba o roata...se poate doar cu anumite "artificii"(un butuc la indemana sau ceva)ridicata, lasata pe butuc, desfiletat surub(care iese din piston), pentru a putea ridica mai mult...

Dar trebuie luat in calcul si preturile...dupa cate stiu eu...cricul crocodil e la aprox. 150 ron...si eu de exemplu am dat pe cel cu piston 25 ron...si cel de'al doilea mai are si el un avantaj, ocupa mai putin spatiu...

Si sa fiu un pic si la subiect...pot sa va zic: si eu am pragurile indoite 15-20cm(fata) pe ambele parti...dar nu au rugina...

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat te ajunge toata treaba?

Inca nu e gata, ca meseriasul meu era ocupat...Intelegi ca e tarif preferential, de vreme ce suntem amici buni...Cu totul (indreptat, pregatit vopsit de la bandouri in jos) cam 2 mil (cu materialele lui).

Vad ca toti discuta despre diferite variante de cricuri. Nu inteleg, eu sunt printre putinii care nu au probleme de acest fel? La mine merge perfect cricul original, ba chiar pot ridica masina de fiecare parte complet, cu amandoua rotile sus cu el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
SimonIulian

Salut. Lungimea pragurilor de plastic exterioare sunt identice la ambele variante de g3 (2 usi si-n 4 usi), mai exact acea "sina" care se capseaza peste cele 2 bucati care alcatuiesc pragul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Prieteni eu pana la urma am luat ambele praguri si actualmente masina este la facut undeva in baneasa am iesit mult mai eftin undeva la 6 mil fara vopsit ceea ce este mult mai ok decat restul scorurilor pe care le auzisem.O sa incerc sa revin si cu ceva poze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am probl cu pragurile, dar e din vina mea:((( le-am indoit cand am incercat sa urc 1 bordura. acum si eu p partea stanga pun cricul la jumatea masinii si ridic ambele roti (fata, spate). s merita atata munca sa schimb pragurile? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cumparat masina era "intacta" la praguri dar la prima pana (cand eu eram plecat din tara) nevasta-mea s-a dus la un service care i-a facut pana iar cand m-am intors m-am ingrozit de ce patise pragul dreapta!Apoi am intrat de 2 ori in sant la ai mei la tara si acum si eu le am cam "deranjate".Dar in continuare ridic masina in punctele indicate pe praguri si este ok.Ideea e ca am vazut ca multi ati scris de rugina la praguri si in alte poze am vazut rugina la podea - eu in urma cu vreo luna am intors impreuna cu socrul meu golful pe verticala sa-i refac antifonul si sa repar eventualele probleme dar sincer va spun(si voi pune poze) nu am avut ce antifona iar o singura gaura a avut nevoie de reparatii ,in timp ce matizul socrului meu dupa doar 4 ani este varza pe dedesubt! Sincer ma intristeaza sa vad alte golfuri ruginite ptr. ca ma duce cu gandul la lipsa de ingrijire din parte nemtilor!(acu probabil mai e si chestia care masina a avut garaj si care nu...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cateva poze cu problema rezolvata in cele din urma scuzati calitatea pozelor sunt facute cu tel.

post-36723-1245530267_thumb.jpg

post-36723-1245530433_thumb.jpg

post-36723-1245530464_thumb.jpg

post-36723-1245530493_thumb.jpg

post-36723-1245530524_thumb.jpg

post-36723-1245530554_thumb.jpg

Modificat de BobbyG3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare stie cineva cum se poate preveni rugina de la praguri si aripi, se poate da cu cewa ? am doar un inceput subtil de aparitie a ruginei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si eu am pragurile praf. Am luat-o cu pragurile indoite pe ambele parti. Mai urat este ca in iarna am reusit sa ridic masina pe fata ca sa pun rotile de iarna, dar cand a venit caldura, n-am mai reusit sa ridic fata pe cric. Pragurile sunt mult prea mancate.

Si eu ma gandeam la un cric hidraulic ieftin dar aveam dubii asupra suprafetei mici a cricului. Asta pt mine nu mai conteaza acum dupa ce am citit aici si dupa ce mi-a spus mecanicul: nu incape sub masina. Asa ca singura solutie ramane un 'crocodil'. Stiu, e cam aiurea sa umbli cu fiarele in porbagaj, dar parca nu m-as arunca in cheltuieli cu pragurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am pragurile indoite destul de rau la g3,asa am cumparat-o,la golf 1 sunt intacte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pragurile sunt ok dar se cam lasa cand trebuie sa schimb rotile,asa ca am luat ambele praguri la 100 ron noi

si acum astept sa il duc la tinichigiu sa le schimbe macar stiu de o treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la mine este problema cu toata caroseria. Nu zic de praguri ca au fost asa de distruse incat mi-au mancat si din aripa din spate, am o gaura la podea in spate imensa chiar la dopul ala pentru condens. Acum le-am schimbat pe amandoua si aripile din cauza ornamentelor au fost distruse asa ca a trebuit sa le schimb pe amandoua :wub:. Pragarele au fost ieftine aproximativ 150 de lei 2 bucati luate de la UNIX. Dati-mi si mie un sfat va rog frumos. Tinichigiul mi-a schimbat pragarele si din pacate m-a prins de 3 ori pe ploaie, si a ruginit in punctele de sudura si unde a fost polizata. Exista vreun risc sa apara rugina dupa ce o vopsesc ? daca da ce sa folosec ca sa o indepartez. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca unde a aparut deja rugina ,,,vopseaua nu va sta mult acolo

este solutie de indepartat rugina...si incearca sa tratezi cumva fierul ala ca de nu intr-o iarna s-ar putea sa ramai surprins...

La mine pe sub masina a fost dat un strat de vopsea cauciucata...care cica 5 ani e garantat ca nu reapare rugina...eu am impresia ca 5 ani nu o vezi dar rugina e acolo sub vopsea nu stiu ce sa zic.,..nu se vede nimica inca.

Modificat de LauAmericanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua asta cauciucata nu e antifon ? imi zicea cineva de Ruginol iar desteptii astia de la Policolor imi zic ca nu are nimic, ca in puncte de sudura nu sta rugina daca o dau cu grund peste. Nu mai am incredere in nimeni. Vopsitorul mi-a zis sa iau stratul de lac cu smirghel de 1200 si am frecat mult si bine si degeaba. Am aflat de la un prieten ca trebuie cu 220 intai si apoi cu 800 ca sa nu se vada urat cand o vopseste. Oricum mi-a montat tinichigiul pragurile ca naiba. Vad eu ce o iesii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine erau indoite destul de nasol...am reparat si podeaua si a iesit super!..pragurile m-au costat 500ron (reparatie:indreptat si vopsit..antifon la linie..etc)...nu am vrut sa le schimb pentru ca nu aveam rugina...in plus, nu vreau flex, sudura si altele daunatoare..omul lucreaza excelent..daca vreti vi-l pot recomanda

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G3 din semnatura avea un strat de antifon pe dedesubt dat inainte am curatat unde era rugina si am dato din nou cu antifon cauciucat un strat mai gros la fel si pragurile leam curatat si dat cu un pic de antifon cauciucat asa pentru prevenire

Modificat de IS-03-VWG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci fusta fata la golf 3 si poi cricul unde se prinde tamponul fata al motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pragurile nu sunt ruginite, insa partea din fata este indoita toata, probabil este cricu foarte prost

Eu ridic masina pe cric aproape de jumatea pragului, pe lonjeron sau de bascula ... cam asta e

Si nu cred ca merita investitia si munca depusa pentru schimbarea pragurilor decat daca este fff rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu am pragurile foarte bune, cu ornamente de gti dar imi cade de pe cric, trebuie sa am mereu o butura sub prag, care o fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!