Jump to content

geotd
 Share

Postare recomandată

Salut, in primul rand vreau sa va spun ca nu mai pot ridica masina pe cric, partea fata singa si dreapta. Ambele parti se afunda cand incerc sa o ridic. Intrebarea mea este ce pot face inafara de schimbat praguri? Asta va fi ultima solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    9

  • ByZ

    7

  • BobbyG3

    6

  • untouchablle

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

faci rost de un cric de Dacia sau Oltcit si ridici masina de bratul rotii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana viitoare schimb pragurile.Din pacate e singura solutie. Inca o data sustin problema calita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acceiasi problema fata stanga + dreapta sunt indundate (eu pun cricu pe la mijlocul masini sa o pot ridica) spatele ii ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

aceeasi problema o am si eu.

asta e unu din primele lucruri care tre sa le stii la golf 3 - mashina nu se ridica de prag ;)

mashina se ridica de bratul rotii.nu cred ca mai e vre-un golf intreg la praguri.

brgds

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, problema nu este in calitatea pragurilor. golf 3 se ridica in partea din fata pe suportii care sunt in interiorul masinii, cam la 20 de cm de inceputul pragurilor. este o zona dreptunghiulara, usor bombata...

post-1518-1182148579_thumb.png

Modificat de sorin_g3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema si la mine , nu mai pot ridica masina pe cric de frica ca o sa pice jos - ma refer la partea fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in manualul de exploatare care contine si poze ale punctelor de ridicare pe cric. Acestea sunt marcate pe prag prin 2 ad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate Golfurile III si Vento care le-am vazut eu au pragurile infundate ..inclusiv al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa faptul ca pragurile sunt de o calitate inferioara,

o parte din vina o poarta si cricul - AKA "WIDOWMAKER"

ia uitati ce se spune :

1995 VOLKSWAGEN GOLF EQUIPMENT:MECHANICAL:JACKS

Recall Date: 03/13/1995

Summary:

THE JACKS SUPPLIED WITH THESE VEHICLES WERE ASSEMBLED WITH AN IMPROPERLY MACHINED SPINDLE, SO THAT A SHARP RIDGE ON THE EDGE OF SPINDLE'S THREAD WOULD HAVE REMAINED.

Consequence:

THIS RIDGE CAN DAMAGE THE INSIDE THREAD OF THE JACK'S SCISSOR SHOE WHEN THE JACK IS USED TO LIFT THE VEHICLE. THE JACK COULD COLLAPSE WITH THE POSSIBILITY THAT A PERSON STANDING CLOSE TO THE VEHICLE COULD BE INJURED.

Remedy:

OWNERS WILL BE PROVIDED WITH A NEW JACK.

Potential Units Affected: 104000

Notes: VOLKSWAGEN GOLF

http://www.internetautoguide.com/auto-reca...-iii/index.html

singura solutie fiind ridicarea mashinii din orice alt loc decat pragul.

brgds

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa curatati noroiul ce se acumuleaza intre aripile fata si protectiile de noroi din plastic in partea inferioara la capatul pragului totul o sa fie OK,succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce treaba are noroiul de langa aripa cu pragul indoit pana la jumatate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata cu tinichigeria. In sfarsit am praguri la masina. Pragurile cumparate s-au potrivit la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cat te-a costat operatiunea cu pragurile? Le-ai luat noi? sau la dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragurile au costat 140 lei luate acum un an de la Meteor. Am schimbat pragurile, fusta dreapta spate, usi, capot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu poze dupa tinichigerie si vopsit.In celelalte imagini sunt: lampile spate si suportul de pahare cumparate din SUA, usile vechi (toate 4) complete pe care le am spre vanzare, 120 ron/buc

post-6155-1185020416_thumb.jpg

post-6155-1185020529_thumb.jpg

post-6155-1185020553_thumb.jpg

post-6155-1185020606_thumb.jpg

post-6155-1185020668_thumb.jpg

post-6155-1185020723_thumb.jpg

post-6155-1185020797_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

schimbatul de praguri...doamne..dezastru ecologic; multa munca si sa speram ca va merita

post-15002-1218136690_thumb.jpg

post-15002-1218136721_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ale mele sunt varza pragurile. Urmeaza a fi schimbate cand bag masina la facut. Ce cric trebuie cumparat ptr a nu mai indoi pragurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si cric v-as recomanda cele hidraulice....se gasesc in orice benzinarie sau magazin de piese auto...este mai scump putin decat restul dar le poti pune unde vrei....sunt cilindrice si destul de reduse ca marime de le poti baga sub masina oriunde

si pragurile mele sunt cam infundate dar datoresc acest lucru celor de la vulcanizare care vin cu cricurile lor alea imense si ridica chiar de prag CE UAMAENI!!!!.....asta este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata la mine nu e cazul..

oricum...nu mai citesc ca-mi vine rau deja.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

si eu am noroc ca deocamdata nu am nici eu aceasta problema. Dar trebuie avut grija ca daca nu curatati de noroi si nu izolati calumea o sa se agraveze problema. Multa atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou si eu am aceiasi problema la praguri pe ambele parti sunt infundate :) , masina e din '92 printre primele vento si mi-a spus mecanicul ca sunt cam "coapte" pragurile si ca ar trebui schimbate nu se vede cu ochiul liber ca ar fi mancate vopseaua e la locul ei ce-i drept aripile sunt mancate in partea de jos unde ar trebui sa fie prinse presurile.

Mi-ar fi de mare ajutor daca a-ti sti un tinichigiu bun pt treaba asta care sa nu puna autogenu pe ea si sa-mi zica ca e argon scz nu ma prea pricep la tablarie.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut ! Ca majoritatea posesorilor de golf III am probleme cu pragurile.Sunt infundate,putrede si de curand a inceput sa sara vopseaua si sa ramana albe din cauza la piatra asfaltica.De la bandouri in jos am vopsea speciala pt drumuri grele si piatra asfaltica.As dori sa le schimb ,am gasit de cumparat dar nu stiu cat ma ajunge manopera + vopsitul. Poate cineva le-a schimbat de curand si ma poate ajuta cu niste informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!