Jump to content

Polo 86c 1300cmc Under Construction!


Alex_YUM
 Share

Postare recomandată

M-am apucat de curand sa restaurez un polo 86c. Este adevarat ca saraca mashina e varza acum, insa motorul mergea, si chiar ff bine! Nu tu fum, nu sunete ciudate... Deocamdata am curatat cat am putut din carburator si urmeaza sa curatz admisia... Sper sa ma ajutati si voi cu sfaturi daca se poate.

P.S: Mai am un polo 86c varianta SP cu care circul prin bucuresti, dar din pacate am impresia ca e infundat ceva jos la epurator (cred ca asa se num locu de unde ies gazele carter) si imi cam da ulei pe acolo :offtopic:((

post-13595-1181657770_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
M-am apucat de curand sa restaurez un polo 86c. Este adevarat ca saraca mashina e varza acum, insa motorul mergea, si chiar ff bine! Nu tu fum, nu sunete ciudate... Deocamdata am curatat cat am putut din carburator si urmeaza sa curatz admisia... Sper sa ma ajutati si voi cu sfaturi daca se poate.

P.S: Mai am un polo 86c varianta SP cu care circul prin bucuresti, dar din pacate am impresia ca e infundat ceva jos la epurator (cred ca asa se num locu de unde ies gazele carter) si imi cam da ulei pe acolo :D((

sal

eu am un vw derby 1978, 1300cc...mere ok

ami trebuie sonda litrometrica(cea din rezervor)asa ca daca ai.....astept mesaj....ser4all@yahoo.com

post-11656-1183575487_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masinuta rosie!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am revenit... Intre timp am schimbat la masina placa de presiune, rulment de presiune, disc de ambreiaj. Acum m-am apucat de facut niste angel-eyes.

Cum termin(1zi,2), promit sa pun poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care stie cum pot desface farurile de la polo 86c ca sa montez angel eyes?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va salut am si eu un motor de polo 1,3 sub capota de la masinuta mea , stie careva de la ce model mai exact o fi ? o 2004822273993106850_rs.jpg

Modificat de paltinoasa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crezi ca ar fi fost mai politicos sa-ti deschizi un post pe tema asta, in loc sa postezi pe al meu? Oricum in legatura cu ce ai intrebat, exista mai multe modele de polo care au avut motor de 1.3 si chiar si golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze , :( daca te deranjeaza , ziceam sa nu umplem pe aici cu zeci de maruntisuri , daia am postat aici , :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De curand am schimbat cutia de viteze de la ghinda mea... Am pus una de pe un polo 86c cu motor de 1.3 si sunt super multumit. S-a potrivit perfect fara nici o modificare. Deocamdata astept caldura ca sa incep modificarile mai semnificative...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut, asta vreau si eu sa fac..am un motor de 1,3 de polo si vreau sa il pun pe trabant...i-mi poti da un id de mess sa vb te rog. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
De curand am schimbat cutia de viteze de la ghinda mea... Am pus una de pe un polo 86c cu motor de 1.3 si sunt super multumit. S-a potrivit perfect fara nici o modificare. Deocamdata astept caldura ca sa incep modificarile mai semnificative...

Salut

In curand vreau sa schimb si eu cutia de viteze la Polo CL-ul meu si am auzit de la un mecanic ca ar fi foarte greu mai ales pentru mine care nu am mai facut asa ceva vreoadata. Am inteles ca trebuie sa sprijin motorul pe ceva cand decuplez cutia sau ceva de genul asta.

Ai putea sa imi explici si mie in 2-3 pasi care ar fi operatiunile de baza la desfacere sa nu fac vreo prostie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze , :( daca te deranjeaza , ziceam sa nu umplem pe aici cu zeci de maruntisuri , daia am postat aici , ;)

Salut, si cutia cea noua pe care ai pus-o e in 5 tr sau 4? Eu am un Derby '78 1.3 si mi-as placea o cutie in 5 tr ca sa merg mai econom la drum intins.

De curand am schimbat cutia de viteze de la ghinda mea... Am pus una de pe un polo 86c cu motor de 1.3 si sunt super multumit. S-a potrivit perfect fara nici o modificare. Deocamdata astept caldura ca sa incep modificarile mai semnificative...

Salut, si cutia cea noua pe care ai pus-o e in 5 tr sau 4? Eu am un Derby '78 1.3 si mi-as placea o cutie in 5 tr ca sa merg mai econom la drum intins.

aici trebuia sa pun reply-ul meu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sfatul meu (dezinteresat... ) de a-ti aduce o masina pentru "canibalizat" ti se aplica si tie... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutari! De o gramada de ori am deschis acest topic, dar de abia acuma am observat ca grila de la faruri nu e originala (fara emblema).

Se poate cumpara de undeva asa ceva? Am mare nevoie de o grila fie originala sau aftermarket.......... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti! Hristos A Inviat! Respectele mele pentru forumul dedicat iubitorilor de VW. Am in posesie un VW Polo din '86 va adaug si ceva poza imediat...

m-ar interesa cateva piese chiar si de pe un Derby sau Polo din 90. Ma intereseaza motoarele diesel 1.3 - 1.4 poate si ceva mai bun cu turbo.

M-as apuca de refacut ca arata putin cam sifonat, am sa va arat cam cum as vrea sa-l fac sa arate... daca mai aveti si voi idei sa-mi ziceti ...insa ptr inceput cateva piese mi-ar fi de folos...(cutie de viteze manuala, 5 trepte, de la portbagaj imi trebuie acea "placa" ce-l acopera. Am cautat pe la dezmembrari insa nu foarte multi au "aruncat VW POLO":))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor diesel pe Polo 1 sau 2 nu exista. Eu mai am cateva maruntisuri ramase d ela Derby, doua usi impecabile,nelovite,carburator original pierbug cu tot cu galerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am si eu inca 2 usi din care una lovita ce-i drept, una de portbagaj, mi-au ramas de la ultimul Polo....din doua s-au pus piesele cele mai bune si a ramas un singur polo...pana in oct anul trecut am avut motorul de 1,4 diesel si am avut probleme la filetul din chiulasa a unui injector.... la drum mi-a sarit in capota... in fine

ma bate gandul sa aduc una asemanatoare din afara sa o restaurez... in vara e programata la vopsit...si as vrea sa-i modific putin fata nu stiu cat am voie dar as vrea sa iasa cam asa.... poza am gasit-o pe net dar mi se pare extra.

Cam asa as vrea sa iasa in final in vara (exceptand vopseaua, eleronul si jantele. Am ganduri mari cu ea, i-as adauga ceva lumini gen "banda cu leduri" am o gramada in cap dar mai intai sa-mi aduc una de rezerva :D ....

Apoi la interior cateva modificari ( sa-i scot lumina aceea tembela de verde din bord ca ma exaspereaza.... si sa-i schimb indicatoarele(kilometraj, ulei apa si ceas si sa-i pun ceva mai...frumos)

Acum problema legata de cutia de viteze.... totul e frumos pana ajung la treapta a 5-a acolo daca risc sa dau 5 parca-ar fi o rasnita...haraie de-o ia draq.) cineva mi-a zis ca e de la furca din cutie....eu tind sa cred ca sunt duse sincroanele....post-105976-0-25837500-1334589438_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai gasit cutia de viteze. Am si eu un Polo identic cu al tau dar nu mai intra in a V a si a III a o tin cu mana sa nu o arunce din viteze....

Sunt din Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut AndreiGMF, nu nu am gasit, la tine cred ca e aceeasi problema la a 3-a cum am eu la a5-a, pana acum o arunca si trebuia tinuta cu mana, acum o tin degeaba ca nu pot nici macar sa tin viteza constanta.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ulei ai pus la diesel-ul tau? Sau ce recomanzi din experienta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa imi spui pe langa marca de ulei recomandata si cati litri intra in motor....si ma intereseaza cam cat ar costa filtrele...asa informativ. In rezervor, ai auzit de pus ulei pentru a lubrefia pompa...................:-))))), cica motorina euro 5 face rau....

Ce alte ponturi pentru intretinere daca stii, nu prea gasesc multi posesori de vw polo din 1988.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Motor diesel pe Polo 1 sau 2 nu exista. Eu mai am cateva maruntisuri ramase d ela Derby, doua usi impecabile,nelovite,carburator original pierbug cu tot cu galerie.

Pe polo 2 exista motor 1.4 diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutari baieti, stiu ca nu am intrat de foarte mult timp dar am fost tare prins cu multe alte probleme.

Nu am apucat sa fac nimic in vara , m-am lasat pagubas, de vopsit nu am mai vopsit-o, de adus alta , nu, deci cam delasator.

In fine am apucat sa imi fac intre timp treapta a 5-a, trebuie doar sa mai schimb semeringul din cutie si sa-i mai pun 1 lt de ulei, imi schimb si semeringurile de la chiulasa ca imi curge uleiul ca la ma-sa acasa, pe la semeringurile  axului cu came.


Ce ulei ai pus la diesel-ul tau? Sau ce recomanzi din experienta?

ulei pun romanesc pentru motor diesel;

cutia de viteze daca nu ai reusit sa o faci si daca ti-e in 5 trepte, cauta una de golf III 1,4 benzina tot cu 5 trepte e identica. Pe site-uri cand mi-am cautat cutie pe una cu 4 trepte imi cer 150 de euro, am luat una sparta de planetara de pe un golf III 1.4 benzina, am pus treapta 5 la loc (furca, sincron, pinion) din cutia golfului si merge perfect.


Te rog sa imi spui pe langa marca de ulei recomandata si cati litri intra in motor....si ma intereseaza cam cat ar costa filtrele...asa informativ. In rezervor, ai auzit de pus ulei pentru a lubrefia pompa...................:-))))), cica motorina euro 5 face rau....
Ce alte ponturi pentru intretinere daca stii, nu prea gasesc multi posesori de vw polo din 1988.

Deci daca iti desfaci motorul si inlocuiesti uleiul iti intra cca. 4 lt. , daca pui numai pentru completare atunci cam 600 de grame daca ti-e la nivelul minim pe joja. Filtrele de ulei sunt sub 20 de lei, sau si mai scumpe. Dar nu merita. Motorina Euro 5 nu am pus niciodata, iar ulei in rezervor sa nu pui, apropo sa nu amesteci ulei cu acel aditiv special pentru ulei, nu are nici o performanta, si termina iute semeringurile de la axul cu came.

Uite un pont ca vine iarna, (dar de asta doar am auzit nu am testat dar au testat altii :)) ) , cand faci aproape plinul, pune in rezervor 1 lt. de benzina, ajuta la aprindere si la curatarea impuritatilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!