Jump to content

Inchiderea Centralizata Vwb4


tianu
 Share

Postare recomandată

Asa cum spuneam mai sus, nici la mine nu functiona deschiderea din yala la haion. Degeaba invarteam de cheie ca, butucul se invartea in gol.

Azi am desfacut tot ansamblul si am gasit defectiunea, era un bolt uzat, pe care l-am confectionat dintr-un electrod de 5 la lungimea de 8.2 mm, atasez mai jos cateva poze, poate relevante si ajutatoare si pentru altii, care au acelasi simptom. Mentionez ca nu aveam nici arc si pe care l-am confectionat la un prieten dintr-o sarma de arc. In poze se poate observa si niste uzuri la partea din plastic (negru) care actioneaza parghia din metal, pe care l-am "finisat" cu un cutter.

In poze am insemnat uzura pe partea din plastic negru si apoi locul unde se afla boltul metalic.

Scuze daca nu m-am exprimat prea tehnic, dar sunt paralel cu termenii tehnici.

post-61036-1267819473_thumb.jpg

post-61036-1267819480_thumb.jpg

post-61036-1267819491_thumb.jpg

post-61036-1267819498_thumb.jpg

post-61036-1267819504_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneai si tu pozele astea acum vreo saptamina doua ma scuteai de 2 ore de dat ture pe linga butucul ala. Oricum e bine poate pe viitor mai are cineva nevoie de ele. Vezi ca partile alea afectate le poti repara adaugang niste poxilina iar dupa ce se intareste o poti pili cu o pila sa ai dai forma care ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneai si tu pozele astea acum vreo saptamina doua ma scuteai de 2 ore de dat ture pe linga butucul ala. Oricum e bine poate pe viitor mai are cineva nevoie de ele. Vezi ca partile alea afectate le poti repara adaugang niste poxilina iar dupa ce se intareste o poti pili cu o pila sa ai dai forma care ai nevoie.

Ai dreptate cu intarzierea, dar din pacate numai ieri m-am apucat de yala, iar despre partea afectata, prima data m-am gandit la poxilina, dar partea metalica pare prea ascutita in varf si am o temere ca va face sant in poxilina si se va bloca, o sa incerc, dar caut ceva plastic mai tare sa-l lipesc in locul uzat, poate chiar ceva tabla, inca nu sunt decis...deocamdata functioneaza si asa, lucru care ma bucura ca nu a trebuit sa cumpar alta yala cu mecanismul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Uraa am reusit sa reprogramez cheia si acum merge inchiderea centralizata de pe cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneai si tu pozele astea acum vreo saptamina doua ma scuteai de 2 ore de dat ture pe linga butucul ala. Oricum e bine poate pe viitor mai are cineva nevoie de ele. Vezi ca partile alea afectate le poti repara adaugang niste poxilina iar dupa ce se intareste o poti pili cu o pila sa ai dai forma care ai nevoie.

Pana la urma am rezolvat si cu partea uzata, am gasit o bucata de plastic neagra, am taiat dupa conturul piesei uzate, am lipit-o cu bison epoxy (2 componente) si montata la loc, e ca si noua...oricum a meritat si m-a scutit de o cheltuiala in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am o nedumerire cu privire la inchiderea centralizata si la inchierea usilor.

La inceput nu se deschidea din exteriorul masinii portiera stanga spate. Am desfacut manerul de la surum am scos am ridicat putin limba aia de metal pe care calca manerul si a functionat vro 2 zile.

Acu surpriza se deschide dar nu se mai inchide decat daca scot capacul de plastic si apas cu mana boltul dinspre exteriorul broastei. Se inchide dar daca inchid masina cu cheia usa stanga spate ramane tot deschuiata.

Modelul este un pasat b4 95 combi.

Cum as putea remedia problema.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
lucian_purcarus

salut am si eu o problema cu inchiderea la masina :merge sa o deschid din telecomande dar sa o inchid din telecomanda nu merge ,se inchide doar daca bag cheia in yala ,am verificat pompa centrala de inchidere si este ok ,motorasele la fel ,furtunele sunt ok am facut proba la, ele daca ma puteti ajuta cu ori ce imformatie o astept bucuros am un pasat 19 td din 92 -93 fabricatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut ma poate ajuta si pe mine cineva, de curand mi-am achizitionat o alarma pentru masina si vreau sa o pun pe un passat b4 96 si nustiu exact cum se monteaza ma poate ajuta cineva cu o schema la inchiderea centralizata originala a masini/?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian purcarasu trebuie sa reintializezi telecomanda la inchiderea centralizata

samyr1990 mai degraba fa o poza la firele de la alarma si iti zic cum trebuie sa o legi ca ai nevoie sa faci o reactie la comanda de inchidere de la alarma si mai ai de facut si alte legaturi daca vrei sa-ti sie functionla suta la suta, sau vrei sa folosesti doar partea de telecomanda de la ea ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca tot aia e la B4, B3...cand am cumparat masina, era dezinstalat sistemul de inchidere centralizata la telecomanda si alarma! am tot incercat eu sa vad care e treaba, dar nu am reusit!

pt DjMc, care probabil e rapper, am urmatoarele fire la baterie, ma rog, cred ca merg la baterie, din moment ce sunt sub capota:

rosu, albastru, verde-galben, negru, negru-rosu! Ala negru si negru cu rosu sunt "legate" adica, separat de celelalte 3, banuiesc ca sunt de la alarma, iar celelalte 3 habar nu am!

Am incercat acum sa ma uit: am pus rosu si verde-galben pe + si albastru pe -, s-au inchis usile de doua ori asa din senin, dar telecomanda tot moarta era!

sistemul e ALKAN, sau ceva de genul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu la masinuta mea am inchiderea din fabrica cu cheie tip briceag si ma gandeam daca am cum si unde sa o fac sa imi inchida geamurile(macar cele de pe fata) .. voi ce ziceti ? si inca ceva,la reglajul ocglinzilor am optiunea care imi rabateaza oglinzile cand inchid masina...cu asta cum rezolv ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adyi, daca e vorba de masina din semnatura, ai postat gresit. Cauta la Passat B5 sau prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La ce passat ?

pune o schema a inchiderii sa vedem ce poate sa faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate monta.... am nevoie de anu de fabricatie a masinii, o poza cu firele de la modulul de telecomanda si o poza cu schema de montaj ce ai primito cu modulul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu aceeasi problema la un Passat din 94 cu portiera din dreapta spate dar mie nu mi se ridica deloc butonul, a ramas coborat de o bucata buna de vreme...ce as putea face? masca nu o pot da jos din cauza suruburilor laterale, mai mult sunt rupte si balamalele de plastic aferente clemei de deschidere din interior....multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema la usa soferului si uitandu-ma eu ce ar putea avea am dat de un cablu si e rupt .Vine de la sistemul de inchidere dar nu stiu unde trebuie sa ajunga .Va rog ,daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,o idee.Multumesc !

post-32190-0-20259500-1296234374_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala nu e cumva de la geamurile electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine o data cu cablurile ce merg la inchiderea pe vacuum .Cu geamul nu am probleme,merge.Ma tot uit pe etka si nu gasesc !

Revin..pe etka nu-l da impreuna cu vacuum-ul ,logicicon_scratch.gif

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel fir merge la clanta ... prin acel fir primeste inchiderea centralizata comanda sa inchida si sa deschida masina, dar in acelasi timp prin acele fire poti comanda ridicarea si coborarea geamurilor elecrice din cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu am avut alarma pe buton care e legata pe inchidere,tot din cheie o inchideam..sa se fi rupt asa singur.Ma duc sa vad exact despre ce e vorba.Mersi mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea cred ca se rup alea numa asa ca totusi is 3 fire si is prinse impreuna de ceva izolator ce iese din clanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au intrerupt foarte aproape de clanta si nu cred ca mai reusesc sa le lipesc.O sa incerc !

post-32190-0-88847100-1296313165_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la passat b5.5 unde este situat modulul de inchidere centralizata??vreau sa montez o sirena ,,stiam ca se poate la clanxonul din portabaj dar a mea nu are asa ceva ,,deci se poate? si daca da are cineva o schema??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!