Jump to content

Inchiderea Centralizata Vwb4


tianu
 Share

Postare recomandată

Incearca la Coso Garaj din Miroslava. Intreba de d-ul Florin. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT.dupa cate vad nu sant singurul cu probleme la partea electrica la aceste passaturi vechi b3 b4.din pacate mi-am luat si eu un passat din 94 1.8 benzina,m-am bucurat pt k arata foarte bine si cum merge[la cata vechime are] dar partea electrica e varza.dupa ce am luat-o am inceput sa investesc in ea cate si mai cate[alarma,dvd,boxe,jante cromate etc] nici nu aveam carnet,l-am luat dupa 4 luni.a inceput sa faca figuri geamurile,se inhideau si se deschideau singure,daca mergeam cu peste 100 geamul din dreapta fata se dadea singur jos,apoi ma lasa bateria cu toate k nu era cine stie ce folosita[2 ani]am fost l-a un electricean mia spus sa cumpar alta baterie.am cumparat una varta de 72 A.am mers cam o luna cu ea cum a dat frigul a inceput sa faca iar figuri,trebuie sa merg in fiecare zi cu ea k s-o am pt a doua zi,mai scot seara borna si dimineata o bag la loc.pana acum m-am tot dus la diferiti asa zisi maistri elactricieni,tot asa merge.am gasit unul care are nu stiu ce scule dar e foarte scump.mi-am strins niste bani si m-am dus la el sa ma programeze,s-a uitat la ea ,s-ar putea sa fie de la dvd.m-a programat pt azi,deja cand m-am dus era foarte aglomerat,ma duc diseara la 8.stau si ma intreb cine dracu isi mai bate capul si timpul pt o tigaie k asta.sincer ma dispera la cate probleme mi-a facut masina asta.dati-mi un sfat va rog.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ar trebui sa vezi cat curent se consuma cand masina este in stand by. Nu ar trebui sa fie mai mare de 100mA, chiar si 100 e mult daca ma gandesc bine dar din cate spui tu ca iti descarca bateria repede sigur ai un consumator mare si atunci incepi a deconecta diverse module sa vezi daca scade curentul; incepi cu dvd-ul si altelele ce ai montat tu dupa; si electromotorul mai poate fura curent, alternatorul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In primul rand, multumesc pentru indicatie kistler. Am fost la COSO si mi-au rezolvat baietii problema electrica in cateva minute. Se pare ca erau niste fire neizolate, scurtcircuitate ce conectau luminile de pe haion. Totul e OK. In plus, mi-au mai rezolvat si o prb mecanica (pivot+buc).

In concluzie, recomand cu caldura acest service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez si eu schema electrica pentru inchiderea centralizata.. :Driver:

am vazut ca sunt persoane interesate de asa ceva....

post-46846-1263927303_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, multumesc pentru indicatie kistler. Am fost la COSO si mi-au rezolvat baietii problema electrica in cateva minute. Se pare ca erau niste fire neizolate, scurtcircuitate ce conectau luminile de pe haion. Totul e OK. In plus, mi-au mai rezolvat si o prb mecanica (pivot+buc).

In concluzie, recomand cu caldura acest service.

Cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am si eu un Passat din 95 care are inchidere centralizata pe cheie dar nu functioneaza telecomanda de pe cheie. Ce poate fi oare defect si cum se poate repara? Pe cheie cind apas butonul de deschis sau inchis se aprinde un led intermitent. Asa trebuie sau ar trebui sa se aprinda continuu. Bateriile le-am pus noi la telecomanda.Multumesc anticipat.

Revin cu problema mea. Daca e cineva care se pricepe la asa ceva as fi foarte interesat. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog eu pune o poza cu cheia ta, intreaga si desfacuta si poate asa gasim un raspuns si pentru tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu un vw pasat din 95 gl si de cand lam cumparat ,la mana a 2a propietarul mia spus ca usile din spate nu se deschid . Inchiderea centralizata functioneaza usile se debloceheaza dar cele din spate raman blocate . Iar bomba de aer dupa ce inchid usile merge in continu inca un minut si face un zgomot enorm. Daca matzi putea ajuta cumva sa pot debloca usile din spate vas si reconoscator mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la cui din interior le poti debloca?

Si cand activezi inchiderea se aud clicuri din usa? Sau vreo miscare, ceva?

Din cate stiu eu, daca pompa merge in continuu e ceva legat de presiune, fisuri pe liniile pneumatice sau prize defecte. Mai des connectori pot fi calaminati, nu fac contact sau sau chiar nelegati.

Mai e si posibilitatea dereglarii punctelor de inchidere, numite switch-off-uri, daca nu se ating pompa pulseaza timp de max 35 de sec, dupa care este oprita de ECM.

Cam asa se desface panoul interior al portierelor spate:

347xvza.png

Bariera de umiditate e o spuma ce poate fi data jos de cel mult 4 ori. Pe margini are silicon si o banda adeziva ce e aplicata pe portiera care se schimba daca e nevoie. Are cateva puncte de prindere cu niste capace (2) ce pot fi date jos daca impingi miezul de plastic (1) sau se poate taia spuma in jurul lor (desi nu e cea mai inteligenta solutie, dar in caz de lene, merge). Nu trebuie desfacuta toata izolatia si se poate indoi. Sa vezi pompa e suficient doar coltul sus catre boasca:

2hyjkgk.png

Si daca nu gasesti nimic pe-acolo si inca nu te-au lasat nervii, asta e schema liniilor de presiune:

fohh7n.png

3,9,11 - T-uri linii pneumatice, 9 e la baza pilonul, sub pragul interior

6 - pompa activatoare

7 - conectorii si prizele pt. liniile pneumatice si cablaje

Pragul interior se apasa, se desface clema si se ridica:

mh6o1h.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

em7 mersi mult pt ajutor am sa incerc sa fac cum mai spus tu. Cand deblochez usile de la cheie cuiurile de la usa din spate se ridica si ele dar usile raman intepenite si nu pot sa le scot panourile am sa incerc sa verific toate furtunele de la pompa de aer sa vad daca nu cumva o fii vreo unul fisurat .Inca o data mersi pt ajutor si pt pozele schematice ale masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... in cazul asta e cam nasol. Ma gandeam cel putin ca mecanic, de la cuiuri, se pot debloca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e ciudat e ca ti se ridica cuiurile dar usile raman blocate, ceea ce nu trebuie sa se intample decat daca e vre-un defect mecanic la broastele usilor. Ce e si mai ciudat e ca pompa pulseaza ca si cand ar fi ceva probleme de presiune, dar tu zici ca acele cuiuri se ridica, ele fiind actionate tocmai din pompele activatoare din usi pe baza de presiune. :D

Daca nu mai ai solutii, mai poti incerca ceva. In prima imagine ai acel triunghi din plastic, pe interior la geam, ce poti sa-l dai jos, cu grija ca se rup usor, se apasa in timp ce marginile se despart de geam. Odata ce e jos, aia acces la cateva suruburi ce tin in loc partea exterioara, iar din exterior daca mai dai jos ceva izolatii si plasticuri ai o vedere in interiorul usii, la limbile boastei. Una din ele asigura deblocarea daca e ridicat iar alta, parca cea mai lunga, deschide incuietoarea cand se apasa. Cu putina rabdare, dai de ce trebuie si poate ca nu e nevoie sa distrugi interiorul usii.

Am citi pe tdiclub si de acele incuietori de siguranta pt. copii... desi nu m-am uitat sa vad exact cum se opereaza, daca sunt activate usile se blocheaza definitiv. Ceea ce e iarasi ciudat, pt. ca ele trebuie sa previna doar deschiderea din interior, nu si din exterior. Cum ar zice americanu': EPIC FAIL! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea. Daca e cineva care se pricepe la asa ceva as fi foarte interesat. Multumesc anticipat.

s-ar putea sa ai aceeasi defectiune (sper ca nu!l) pe care o am si eu (la passatl B4 pe care mi l-am cumparat recent)...la fel cheia functioneaza (palpaie ledul rosu) dar nu se intampla nimic cu usile si din cate am inteles de la fostul proprietar, precum si faptul ca am observat la usa fata stanga nu am motoras pentru geam (s-a defectat si a pus un mecanism manual), apoi in usa este un scurtcircuit la cablurile care merg din usa in bord (nu functioneaza nici ceasul din bord si nici iluminarea plafonierului), siguranta se arde... lipsa motorasului macaralei (este o mufa cu multe picioruse acolo unde se conecteaza macaraua el.- poz.7 in imagine) care da comanda la toate usile inclusiv la ridicarea geamului (motoras macara) cand se blocheaza usile....eu asa am inteles...oricum pana nu gasesc o usa stanga fata de la care sa i-au toate componentele (motoras, macara, cabalj electric, etc...nu o sa am inchidere centralizata)...sper sa gaseti defectiunea, dar din cate am inteles tot secretul e in usa stanga sofer, bineinteles daca celelalte componente sunt in regula...eu trebuie sa schimb tot cablul...poate gresesc, dar cei care cunosc mai bine, sa ma contrazica.

post-61036-1264791714_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citi pe tdiclub si de acele incuietori de siguranta pt. copii... desi nu m-am uitat sa vad exact cum se opereaza, daca sunt activate usile se blocheaza definitiv. Ceea ce e iarasi ciudat, pt. ca ele trebuie sa previna doar deschiderea din interior, nu si din exterior. Cum ar zice americanu': EPIC FAIL! :(

acele incuietori pt siguranta sunt situate in partea de jos sub carcasa de plastic de la broasca si nu se poate deschide usa decat din exterior.

alin_lio cat despre celelalte probleme cu acutatoarele s-ar putea sa faca un scurt pe undeva si din cauza aia sa mai mearga inca 1 minut asa cum zici tu sau ar putea niste fire sa fie inversate, asta numa din cauza vreunui binevoitor care ar fi incercat sa repare usile si le-a facut de tot.

dar eu nu am inteles o chestie, usile din spate nu le poti deschide deloc? vezi ca ar putea sa fie sarita parghia de la acutator la broasca....dar e cam nasol daca nu ti se deschid deloc pentru ca nu ai cum sa dai fata de usa jos pentru ca are niste suruburi pe margini care le poti desface doar cu usa deschisa. si singura solutie care ar fi sa mergi cu ea intr-un service in care au si atelier de tinichigerie si poate stiu baietii vreo solutie sa-ti desfaca usa si sa-ti rezolve si problema tot odata.

app nu ti-o spun in nume de rau dar asteapta-te daca-ti deschizi usile....sa trebuiasca sa schimbi si broastele de la ele...ca mai mult ca sigur li s-a rupt arcu sau ceva de genu desi sper sa ma insel.

sper sa rezolvi usor problema si sa nu fie prea costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa ai aceeasi defectiune (sper ca nu!l) pe care o am si eu (la passatl B4 pe care mi l-am cumparat recent)...la fel cheia functioneaza (palpaie ledul rosu) dar nu se intampla nimic cu usile si din cate am inteles de la fostul proprietar, precum si faptul ca am observat la usa fata stanga nu am motoras pentru geam (s-a defectat si a pus un mecanism manual), apoi in usa este un scurtcircuit la cablurile care merg din usa in bord (nu functioneaza nici ceasul din bord si nici iluminarea plafonierului), siguranta se arde... lipsa motorasului macaralei (este o mufa cu multe picioruse acolo unde se conecteaza macaraua el.- poz.7 in imagine) care da comanda la toate usile inclusiv la ridicarea geamului (motoras macara) cand se blocheaza usile....eu asa am inteles...oricum pana nu gasesc o usa stanga fata de la care sa i-au toate componentele (motoras, macara, cabalj electric, etc...nu o sa am inchidere centralizata)...sper sa gaseti defectiunea, dar din cate am inteles tot secretul e in usa stanga sofer, bineinteles daca celelalte componente sunt in regula...eu trebuie sa schimb tot cablul...poate gresesc, dar cei care cunosc mai bine, sa ma contrazica.

Salut eu nu am geamuri electrice la ea iar ceilalti consumatori functioneaza. Am vazut undeva pe aici cum se face sa se sincronizeze cheia din nou dar nu am reusit. Sper sa ajung la service dupa vacanta sa rezolv problema si va dau de veste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac si poza la cheie. Daca e cineva priceput care ar vrea sa ma ajute si in acelasi timp sa ai ajute si pe cei care mai au nevoie astept sugestiile.

post-38671-1264867760_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac si poza la cheie. Daca e cineva priceput care ar vrea sa ma ajute si in acelasi timp sa ai ajute si pe cei care mai au nevoie astept sugestiile.

posibil ca sa se fi desincronizat..nu stiu daca e cuvantul potrivit dar am un lapsus acum, sper ca intelegi la ce ma refer. Incearca sa reprogramezi cheia.

mai jos e atasata poza cu pasii ce trebuie sa ii urmezi ca sa poti reprograma cheia. bafta si sper sa rezolvi problema

post-54338-1264888376_thumb.png

Modificat de alinelu2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am incercat sa fac procedura scrisa acolo dar am o problema. Nu gasesc senzorul de la oglinda. Se poate sa faca cineva o poza la senzor si sa o posteze pe forum? De asemenea de citeva zile mi s-a defectat inchiderea de la haion. Am deschis clapa din dreptul inchiderii si a cazut ceva metalic de acolo. Acum nu mai stiu sa leg partea metalica la partea de plastic a yalei. Daca se pate face de asemenea si o poza la iala de la haion pe interiorul acestuia as ramine dator de cinste. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@trompy400

poate te ajuta la ceva pozele astea

sunt anumite oglinzi care au senzorul in ele

post-61036-1266615965_thumb.jpg

post-61036-1266616002_thumb.jpg

post-61036-1266616031_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, am vazut eu am problema la piesa 26. Partea metalica s-a dezlipit de partea de plastic si acum nu stiu cum vin e pusa la loc. Cred ca am ceva lipsa din ea.Daca se poate totusi sa puna cineva o poza cu piesa respectiva ar fi nemaipomenit. Piesa noua este 360 de lei. Maine o sa incerc sa desfac oglinda sa vad daca gasesc senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda... cam stufoasa:

http://cgi.ebay.de/Innenspiegel-Spiegel-R%...216138002r32009

http://cgi.ebay.de/Innenspiegel-Seat-Vw-fu...=item35a5f3eceb

Vezi poate te ajuta bmjean si cu un cod pt. 26.

Odata ce ai codul, il pui intre ghilimele si cauti pe google, eventual mai cauta cu acel cod dar fara spatii intre caractere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@trompy400

cod 26 = 3A0 827 571 D - button with lock cylinder

sau 3A0 827 571 D - button with lock cylinder for vehicles with anti-theft alarm system +

+ impreuna cu piesa cod 27 = 7M0 962 104 - micro switch for vehicles with anti-theft alarm system

cum spunea si em7 cauta pe google fara spatii, dar din cate stiu eu, nu gasesti numai cu comanda speciala in fabrica de la o reprezentanta sau cauti ca si mine o varinata second, dar trebuie schimbat butucul. Si la mine e rupt ceva pe acolo ca nu cupleaza cheia, sa vina putin caldura si o desfac bucati.

unde ai gasit la 360 lei? eu nu am gasit, dar totusi e scumpa, eu merg pe second+ajustari butuc.

poate te ajuta si fisierele astea...

Lock_cylinder.doc

Rear_lid_lock_Sedan.doc

Rear_lid_lock_Waqgon.doc

Lock_cylinder.doc

Rear_lid_lock_Sedan.doc

Rear_lid_lock_Waqgon.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mersi pentru ajutor. Am vazut pozele trimise de voi si incerc sa ma dumiresc. Eu am si incuietoarea cu numarul 1 si piesa cu numarul 11 din poza de la ultimul link. Problema mea e ca nu stiu cum sa le conectez intre ele. Sper sa gasesc ceva pe net cu poze sa vad cum se conecteaza cele 2 piese intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema era mai simplu decit credeam. Mersi celor care mi-au trimis mesajele cu atasamentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!