Jump to content

Iluminare guri ventilatie


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

da, mai cautati pe net ca o sa gasiti si pentru Passat...... cautati pe Google dupa iluminare pictograme grile Passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, am primit si eu acuma seara gurile de bora/r32.

inainte sa le montez as vrea sa verific daca becurile functioneaza sau nu. ce voltaj pot folosi ca sa nu le ard?

multumesc

LE: am gasit si cablul pt conectarea becurilor...

http://www.ebay.co.u...=item2316e5d463

mi se pare aberant de mare pretul pt un cablu...

Modificat de RazvanBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti proba linistit la 12v. Voltajul pe iluminare difera, in functie de reglajul pe care il dai, din reostat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca sunt becuri acolo? Azi am desfacut o bora si sunt LED uri acolo. Bineinteles, firele erau taiate, de aia nu luminau. Si am folosit o rezistenta pentru alimentarea ledurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora are leduri de 3mm . Passat are becuri.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cateva poze

Referitor la mufe, trebuie scos doar capacul sau demontata toata partea din stanga a portbagajului ?

Nu stii cum au fost montate acele leduri de 5mm ? .. a facut un montaj pe placa sau cum le-a pus acolo..daca sde poate sa ne dai si noua niste contacte pentru cel de pe forum care te-a ajutat cu montajul sa cerem si noi niste lamuriri ar fi sooperb.

Merci anticipat. :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut, am montat de mult grilele si le-am legat la butonul cu potentiometru.

la punerea pozitiei sunt ok, dar cand pun faza scurta scade mult intensitatea.

ce nu am facut bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masa se leaga la fir maro, plus la firul albstru/gri de la un buton iluminat - asa trebuie conectate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Bluelightningg

Salutare. Vreau sa cumpar niste grile de ventilatie bora sa pun pe golf 4 . se pricepe cineva la montaj cu tot cu cablare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vii in Botosani, te ajut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut si eu rost de un set de grile iluminate provenite de la o bora , ma intereseaza daca cablajul se leaga la reostat ptr a mentine intensitatea iluminarii ci celelalte butoane sau in alta parte .

Mentin ce a spus Bundy , sunt leduri de 3 mm la bora .

O poza ar face cat o mie de cuvinte , acolo unde trebuie legate firele de la iluminare . Mentionez ca la grile am facut eu cablajul din nou , desteptul care le-a dat jos a taiat firele exact de la leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leaga-le la iluminarea celorlalte butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, florin_gti said:

Am facut si eu rost de un set de grile iluminate provenite de la o bora , ma intereseaza daca cablajul se leaga la reostat ptr a mentine intensitatea iluminarii ci celelalte butoane sau in alta parte .

Mentin ce a spus Bundy , sunt leduri de 3 mm la bora .

O poza ar face cat o mie de cuvinte , acolo unde trebuie legate firele de la iluminare . Mentionez ca la grile am facut eu cablajul din nou , desteptul care le-a dat jos a taiat firele exact de la leduri.

fir gri albastru = + iluminare 

maro= masa

Deci, la orice buton iluminat - mai putin avarie, etc - te conectezi la firele de mai sus.

Grila stanga - ai buton lumini si reostat - legi de acolo

Grila centrala - ai butoane sub ele

Grila dreapta = tragi de la grila centrala

p.s = pe original sunt numai leduri de 3mm.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , am inteles acum .

 Atunci, daca tot am umblat si schimbat radiocasetofonul alpha cu unul gamma 2 , deci implicit am modificat si mufele adaugand doua difuzoare si o magazie de cd , nu se pot lega grilele si din acea mufa ?

Am vazut ca intensitatea luminii data de reostat este prezenta si la displayul radioului .

Ma gandesc daca tot mufa aceea o am ciumpavita sa leg de acolo , ptr a nu mai face alte taieturi in fire .

Multumesc ptr raspunsul promt .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, merge si de acolo - tot gri/albastru si maro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit montarea grilelor dar am o insatisfactie referitoare la iliminare.În comparatie cu iluminarea celorlalte butoane , acestea are o intensitate mult mai mica la iluminare.Oare am gresit ceva ?Am pus si o poza doua care reflecta ce am spus.

20180216_191322.jpg

20180216_191314.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, doar ca difera ledurile, etc - depinde si de cum se prezinta ledurile la grilele achizitionate - poti sa inlocuiesti ledurile, cu altele mai puternice/noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea botoanelor la golf 4 este cu becuri , iar iluminarea grilelor provenite de la bora este pe leduri ?

Mama lor acum trebuie iar date toate jos , mai mult ca sigur se rup picioruse si tot felul de prinderi.Din ce am vazut la montare sunt leduri de 3mm rosii, banuiesc ca la 12v.O recomandare sau un linc ceva de unde pot achizitiona.Eventual model putere.Nu vreau sa cumpar porcarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea la butoane este cu leduri plcc in majoritatea cazurilor. La grile, nu. Ledurile sunt normale si au rezistenta dupa ele, parca asa imi aduc aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am și eu o bora, fabricație noiembrie 2003, nu are grilele iluminate. Ma gândeam sa le fac eu.

Deci tot ce trebuie sa fac este sa cumpăr leduri de 3mm, sa le pun acolo, ca am înțeles ca au deja loc și sa trag firele? Pare migălos, dar simplu. Ma pot lega la orice bec iluminat? As vrea sa ma leg la cel de dezaburire, la firele maro si gri/albastru. 

Am zis totul corect? Am omis ceva? Va ieși totul ok dacă le fac cum am zis mai sus? 

Grilele sunt prinse în șuruburi ca la golf 4 sau ies forțat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Iluminat - aceleași conexiuni cum am vb dimineața... La butoane

2. Cum o sa îți iasă ție.. Nu știm. 

3. Ies bine dacă sunt lucrate corect. Vb de un model de mașină, care s-a lansat acum mai bine de 20 de ani. Deci...cauta pe forum și google, găsești informație foarte multa.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze din 2012, sper sa te ajute la ceva. Sunt din 2 bucati grilele, una se rinde cu torx, apoi grila propriu zisa vine clipsata. Sunt leduri, nu becuri cum spunea cineva mai sus. Sunt legate 2 in serie pe grila propriu zisa si in paralel intre grile. Probabil au si rezistenta in acel termocontractibil.

IMG_7998_resize.JPG  IMG_7999_resize.JPG  IMG_8002_resize.JPG  IMG_8004_resize.JPG  IMG_8005_resize.JPG  IMG_8006_resize.JPG  IMG_8008_resize.JPG  IMG_8013_resize.JPG  IMG_8003_resize.JPG  IMG_8007_resize.JPG

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Aerofan said:

Le poti lega elegant la comutatorul de la faruri si ai si dimming la ele

Orice fir gri/albastru de la butoane.. Radio.. Etc... E iluminare și face și dimming 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc @marius1982.11chiar îmi sunt de ajutor, o sa le studiez mai bine, iar în următoarele zile, probabil după Crăciun, o sa le desfac și pe ale mele sa le iluminez. Ai idee de cât e rezistența?

@F l o r i nmulțumesc, o sa leg la un fir gri/albastru, care îmi va fi cel mai apropiat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!