Jump to content

Iluminare guri ventilatie


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

masina din semnatura are guri de aerisire identice cu cele de bora, de fapt tot bordul e identic, dar nu se aprinde nici un bec :)

@Gelu1 - cam in ce a constat operatiunea?

Modificat de DCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos gurile de aerisire , (cea din mijloc a iesit cel mai greu parca pe laterale mai sus are prinderile si sus, spre margini) , se cauta leduri cu luminozitate aprx cu cele din bord (eu m-am chinuit ceva vreme sa gasesc nuanta si pana la urma am luat leduri cu intensitate mai mare si le-am pilit putin) apoi se monteaza ledurile in locasurile lor (se gasesc aceste locasuri) se trag fire . Parca pe un fir s-a pus ceva sa nu se arda - nu stiu cum ii zice.

Trebuie atentie cu firele de la gura de ventilatie din partea pasagerului . Operatiunea trebuie facuta dupa ce le-ai scos pe cele din mijloc (nu ai de unde sa tragi curent decat de acolo).

m-a ajutat un coleg de pe forum sa le fac . E cam migaloasa toata treaba dar merita. Se vede frumos (mai ales ca in partea dreapta a bordului nu e nici o lumina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitatea o poti pacalii, cu ajutorul rezistentelor. Eu am vrut la mine (la Passat) sa lumineze tare http://img260.imageshack.us/i/261020091627.jpg/. Drept urmare am folosit rezistente de 1kO. Daca vrei intensitate mai mica, folosesti o rezistenta mai mare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gelu1 baga niste poze.

pt cei ce detin g4 vaiant 2006, ca o info:demontati capacul din portbagaj din stanga si bagati mana spre bancheta in partea de sus.veti gasi 2 mufe: una pt lampa suplimentara si alta pt priza de bricheta.eu asa am gasit intimplator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze

Referitor la mufe, trebuie scos doar capacul sau demontata toata partea din stanga a portbagajului ?

post-51989-1278525478_thumb.jpg

post-51989-1278525486_thumb.jpg

post-51989-1278525492_thumb.jpg

post-51989-1278525515_thumb.jpg

Modificat de Gelu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dorumito

te referi doar la capacul din stanga unde se afla triungiul? cineva de pe forum a trebuit sa desfaca intreaga fata de pe stanga portbagajului ca sa gaseasca acele mufe, (e un post pe undeva despre asta) . eu am cautat in locasul triungiului si nu am gasit nimic,

@gelu1

frumoase poze, era interesant daca aveai si cu bordul fara gurile de aerisire sa vedem cum se trag firele ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar imi pare rau ca nu am facut poze la intreaga operatiune. Firele le-am tras pentru partea soferului de la acele butoane de reglare a intensitatii si a farurilor, dar trebuie verificat care sunt. Iar in mijloc si partea pasagerului de la unul din butoanele din mijloc (nu mai stiu care).

Se verifica destul de simplu Se pun firele pe papuceii din mufa care vine in spatele butoanelor si se leaga de acelea pe care lumineaza . Firele le-am atasat acelor papucei dupa ce i-am scos din locasul lor.

Modificat de Gelu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la dezmembrari niste guri de pe o Bora. Ideea e ca omu mi le-a dat jos cum a putut si nu stiu unde vin firele legate. Vreau sa le montez pe Golf, Dar as vrea sa stiu, unde sunt conectate pe original? Are cineva o schema sau poza? Nu vreau sa desfac Bora mea sa vad cum sunt trase. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos capacul din stanga unde sta triunghiul si am bagat mana inauntru pe partea de sus spre bancheta. tot pe acolo vin si firele spre stopuri si ce mai este pe spate. bagati mana aproape pana la cot.

ca sa decupez, am demontat tot peretele ala de carton presat. se scoate de preferinta cind e cald afara. am sa pun si poze cit de repede pot.

pt intensitatea luminii pe bord legati un fir in mufa comutatorului linga firul albastru-alb(albul ala da senzatia de gri deschis). este primul in colt stanga.

de care leduri ati montat la guri? de 3mm, de 5mm?

poze ...

http://yfrog.com/5ndsc02064jj

http://yfrog.com/j9dsc02066fj

http://yfrog.com/1sdsc02068vj

http://yfrog.com/12dsc02069nj

http://yfrog.com/jcdsc02070kj

Modificat de dorumito
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu initial am luat leduri de 3 mm rosii dar s-au dovedit a nu fi la aceeasi culoare cu restul si mai mici (intensitate mai slaba). Apoi am luat de 5 mm albe (lumina rosie) si le-am pilit si pt intensitate si pentru a incapea in locasurile lor.Am vrut sa fie identica cu toate celelalte lumini rosii din bord. Din rezistenta nu am reusit sa reglez intensitatea, dar le-am pus (un coleg de pe forum mi-a facut lucrarea Eu l-am ajutat doar) .

Am sa caut dupa acele fire sa vad daca le gasesc. Chiar cred ca sunt utile si priza si lampa suplimentara.

Modificat de Gelu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu gasesc acele fire, e drept ca nu-mi incape mana pana la cot :-)

@dorumito - pentru demontarea peretelui de carton presat, e deajuns demontarea celor doua "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

aveti idee unde gasesc si eu guri de aerisire de bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa citesti topicul de la inceput si n-ai gasit raspuns la intrebarea ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La mine la passat nu se aprind aceste led-uri..ziua se vede ca este un plastic alb acolo...?intrb sunt iluminate la passat gurile alea de ventilatie sau nu ..?daca da poate sa ma ajute si pe mine cnv sa le fac sa functioneze?..ms

Modificat de ioneljohn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit tot topicul? Teoretic la Passat sunt lumini, deci ar trebui sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa nu fie iluminate la tine, dar se poate rezolva asta. La Passat, dupa 2003 iluminarea acelor pictograme a devenit optionala.

Scoate o gura de vetilatie si vezi daca intra doua fire in ea. Daca nu, inseamna ca nu ai optiunea asta, dar se poate rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa scot maine una sa vad cum sta trb ca am devenit curios...am citit topicul chiar la inceput scrie ca la passat este revin cu niste detalii maine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat este standard, pana in 2003. De atunci s-a introdus ca optiune intr-un pachet. Crede-ma, ca am facut multe grile de astea pana acum, la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in concluzie nu am cum sa mi iluminez gurile de ventilatie cele originale de golf 4,asa cine are de vanazare guri de ventilatie de la bora iluminate, va rog PM. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut. Am citit tot topicul insa as vrea sa va pun o intrebare. Am un passat avb 2002 iar gurile de aerisire au leduri pentru iluminare insa nu se mai aprinde nici cea a soferului, nici cea centrala nici a pasagerului. exista cumva o siguranta pentru ele sau exista un master, in sensul ca daca e un led ars, sa nu mai mai lumineze niciuna? Am dat jos pe cea centrala, am verificat mufele, totul pare sa fie ok. m'am uitat la panoul cu sigurante, inss nu am obsrrvst nicio pictograma care sa semene cat de putin cu problem mea. va multumesc si astept cu drag un rsspuns din partea voastra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt arse toate becurile. De obicei, se practica ejectarea plasticului care conduce lumina de la bec la fate si se baga leduri in spatele fiecarei pictograme. Se face cablajul la ele si o sa lumineze super. Eu cel putin, asa fac.

E ceva de munca....cateva ore bune, dar efectul este super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt raspuns insa mi se pare un pic ciudat faptul ca au ars toate deodata.. deci siguranta pt ele nu exista, ramane doar varianta cu arsul. Iti multumesc mult pt reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au siguranta separata ci sunt impreuna cu iluminarea intregului bord-habitaclu (nu cu plafonierele) - pictograme butoane, etc. Ne se ard toate odata...ci cu timpul. Vezi ca sub capacul din lateral dreapta a bordului, este o mufa care are in ea 2 fire - maro si gri-albastru. Daca aia e bagata, totul e ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!