Jump to content

Iluminare guri ventilatie


BN23RZV
 Share

Postare recomandată

Am observat ca VW Passat si Bora au niste leduri la gurile de aerisire...Golfurile nu dispun de optiunea asta sau e stricat vreun led la al meu?

:mad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzi,dar nu am gasit acolo ceea ce cautam...e vorba de indicatoarele gurilor de aerisire, nu butoanele pentru ventilatie(AC sau climatronic)...

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BN23RZV E vorba de existenta sau de iluminarea butoanelor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf nu sunt luminate repsectivele butonase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BN23RZV E vorba de existenta sau de iluminarea butoanelor ?

E vorba de luminarea butoanelor

La Golf nu sunt luminate repsectivele butonase.

La nici un model de Golg (edition, special, generation)?

La Golf nu sunt luminate repsectivele butonase.

Si nici nu se pot lumina?

:)

La Golf nu sunt luminate repsectivele butonase.

Si nici nu se pot lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi sunt luminate...la Golf nu am vazut pe nici unul. Am vazut un topic pe VWVortex cu un DYI cum se baga luminarea butoanelor. Dar era vorba de butoane care trebuiau schimbate (cele de pe masina chiar daca au loc pt led nu au plasticul destul de transparent ca sa treaca lumina prin ele...deci alte butoane), led-uri, de desfacut la bord o gramada... nu sti daca m-as apuca de asa ceva. Era insa o firma (ZEXTAR - tot pe aici pe forum am vazut) care monteaza asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cea mai simpla metoda e sa schimbi gurile de aerisire de Golf cu unele noi de Bora .

Cele noi au deja ledurile pe ele si in plus arata si mai bine decat cele originale de Golf .

Trebuie doar sa tragi un minus intre ele si un plus tot intre ele , pe care sa-l legi la blocul de lumini .

Fara demontat bord , si alte complicatii .

Dar costa : undeva la 120-130 eu toate 3 gurile de aerisire .

Pretul e in DE . :rolleyes:

LE : Cam asa arata cele de Bora :

post-7729-1177595276_thumb.jpg

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, solutia consta in schimbarea gurilor de ventilatie cu unele de bora. Din pacate pretul lor aici ajunge undeva la 200E (am vb la volksman mai demult) ceea ce este cam mult pt cateva beculetze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat 200 euro dati pe asa ceva, cred ca putem trai si fara ele. Vi se par chiar asa utile ? Eu unul ma descurc si fara iluminarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare nici nu are plastic alb acolo, ca sa il poti lumina? Ca la Passat. Eu am asa ceva si e super. Am demontat iluminatoarele originale cu becuri si am montat LED-uri. Lumina e mult mai intensa si mai placuta. Si nici nu deranjeaza noaptea. Ca sa nu mai punem si consumul LED-urilor fata de becuri. Un beculet dinala consuma cam 135mA (masurati de mine), iar un LED consuma cam 15mA (tot masurati de mine). Dar e mult de lucru.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

unde gasesc si eu niste masti de aerisire asa :

http://www.vwvortex.com/gallery/gallery3.p...mp;dispsize=800

Astea au si leduri nu?unde gasesc asa ceva...?noi am inteles ca sunt fffffffff scumpe .

btw si chestia asta se poate face si la golf ?? http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2766798 stie cineva cum ce iti trebuie?

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta a doua intrebare. Am urmarit un pic topicul si cred ca tipul a folosit niste placi cu leduri de aceeasi dimensiune din care a taiat cat trebuie. Chiar interesant :D Deci cred ca ai nevoie de placile cu leduri.

Iar grilele alea de aerisisire sunt de Bora :D. Incearca pe la dezmembrari. Se gasesc sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asemenea cauta pe ebay sunt mult mai ieftine decat le-ai cumpara noi. La dezmembrari sunt de parere ca le vei gasi zgariate sau deteriorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apai azi am vb cu tester-man si zicea ca sunt forte scumpe .... si ca nu s-ar merita...:)

Da orice bora are asa ceva? sau e de la un an anume?

Cat despre placi ..... ar fi bine o schema ca de facut sunt usor nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Toate modelele Bora au fost echipate cu asemenea guri de aerisire.

Am folosit functia search si am gasit asta post nr 8.

Modificat de freexs4all
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am unit topicurile ca sa fie decat 1 despre subiectul asta. va rog sa folositi SEARCH data viitoare.

si legat de topic.:

uite un site unde se comercializeaza asa ceva:

http://www.ahw-shop.de

si mai exact, astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu ledurile din stopuri a facut-o cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Andrei Teodorescu

Salutare tuturor, am ajuns si eu la acest topic (cu intarziere, drept :D ) si mi s-a parut interesant...

Am Bora cumparata noua in 2005.

:emthup: Nu am nici un fel de iluminare la gurile de aerisire. Tata are Passat si la el intr-adevar sunt iluminate.

Nedumerirea mea este daca este normal sa fie asa.. Nici nu mi-a trecut vreodata prin cap ca s-ar putea sa fie iluminate si mie sa nu imi functioneze.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie iluminate. Ar trebui ca cele doua inscriptionari de deasupra si de dedesubtul rotitei (respectiv 0 si omul ala pe scaun parca :rolleyes: ), ar trebui noaptea sa le vezi rosii. Eu am Bora si merg :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Teodorescu

Nu sunt...

fara gluma, nu au fost niciodata. :) De cand am luat masina (noua) nu a fost nici o lumina la gurile de aerisire... Ciudat. Ma gandesc ca de la un anumit an de fabricatie au renuntat la gurile de aerisire iluminate. A mea a fost fabricata in 2005... Poate asta o fi explicatie nu stiu..

Multumesc oricum de informatie, o sa ma interesez in continuare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

readuc in discutie acest topic intrebandu-va, de unde pot achizitiona aceste guri de ventilatie? (cele iluminate de Bora)

sau si mai bine e daca stie cineva codul lor, ca sa le caut pe net...nu am nici cod nici idee cum se numesc in limba germana :icon_thumright:

este usorara operatiunea de schimbare? adica fara riscuri de a strica ceva prin bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful meu am guri de ventilatie gen bora (cu doua rotite de reglaj pe centru ...etc .....) si le-am luminat ajutat de un coleg de pe forum cu ajutorul unor leduri.

Gurile de ventilatie au insemnele, facute cu posibilitatea montarii ledurilor (trece lumina prin ele). Sunt chiar pregatite cu locas pentru led, pt fire. Probabil de la 2005 in sus s-au pus gurile de bora dar fara iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici ceva: illuminated air vents air nozzles

http://www.ahw-shop.de/shop/products/3-tlg...-4-iv-bora.html

In reprezentanta sunt undeva in jur de 550-600 RON (cel putin atat erau acum cam 1,5 ani)

merci mane :)

Probabil de la 2005 in sus s-au pus gurile de bora dar fara iluminare.

da, cu siguranta la ultimele modele de golf variant 2005-2006 au montat bordul de BORA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!