Jump to content

O mica problema la aripa spate


Andrey_sxg
 Share

Postare recomandată

din pacate era prea frumos sa ma bucur de zilele astea de masina drept urmare a avut un pusti (18 ani) grija sa ma lase 1 saptamana fara masina. in timp ce mergeam regulamentar pe partea dreapta individul nu a observat ca merg si a dat cu spatele vrand sa iasa din parcare. rezultatul: usa dreapta spate + aripa dreapta spate infundate cam urat. mai exact a intrat intre usa si aripa, un loc foarte delicat. :lol:(

o intrebare: tinand cont ca locul unde este lovita este cam greu de indreptat (ma refer la aripa), cum ar fi de preferat: sa o indrepte "domnii" de la service sau sa mi se schimbe cu o aripa noua?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema a avut un prieten de-al meu cu o fiesta.A preferat sa o indrepte deoarece nu vroia sudura romaneasca pe masina.In scurt timp a sarit kitul(fullerul) cu tot cu vopsea de pe aripa.Asa ca daca ai incredere in srvice nu baga sudura in masina daca nu ai schimb-o poate o vor suda cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai casco la masina si o sa optezi sa-ti repari masina pe casco, atunci sigur aripa se va indrepta+usor chit+vopsit. Nici o problema daca ai sa apelezi la un service de profesionisti, masina va iesi in final ca si noua :D ( in Bistrita pot sa-ti recomand eu un service OK )

Daca nu ai casco la masina sau ai dar nu vrei sa-ti repari masina pe el, adica vei plati tu din buzunar, poti sa faci ce vrei cu masina.

Daca ai sa-ti repari masina pe RCA-ul pustiului de 18 ani, iarasi cred ca asigurarile au sa prefere sa-ti indrepte aripa.

Spun astea deoarece fratele meu lucreaza la o firma de asigurari si in general se prefera/indica repararea aripei si nu inlocuirea ei. Asa este politica tuturor firmelor de asigurari. Doar daca aripa este irecuperabila, se recurge la inlocuirea ei. Sau, daca reusesti sa te intelegi cu cei de la asigurari.

Sa fii convins ca daca aripa nu este foarte tare indoita si ai sa apelezi la un service de profesionisti, lucrarea are sa iasa chiar mai bine decat daca ai schimba intreaga aripa :D

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, exact la raspunsurile astea ma asteptam. de facut o sa o fac pe asigurarea pustiului, serviceul e unul profesionist (app. in portbagaj am lasat si 2 baxuri de suc asa sa-i stimulez :beerchug:), asiguratorul destul de amabil (1 mil si usa va fi schimbata cu una noua :icon_cry:. in concluzie, sa o indrepte, sa arunce o galeata de kit, sa o vopseasca si sa ma sune sa o iau ca am nevoie de ea!!!

Multumesc pt. raspunsuri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet : treaba cu o galeata de chit e de domeniul trecutului !!! Am vazut, la masina personala din pacate :)) , tot aripa spate stanga indreptata in proportie de 99,9% fara chit ! Chitul se foloseste intr-un strat foarte fin , doar cat sa iasa perfect dreapta aripa ;)

P.S. Foarte buna ideea cu sucurile, cu toate ca sper ca era suc de hamei :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu galeata de chit am vrut sa spun ca nu conteaza cum o face, numai sa o faca (normal, sa iasa si bine) ca era sa i-au amenda pe RATB azi! :(

PS: sincer, m-a batut un pic gandul sa pun "suc de hamei" dar mi-a fost frica sa nu ma trezesc ca las masina cu tractiune pe fata si o gasesc

4 X 4 :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un moderator sa inchida topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Poate ai putea pune niste poze inainte de reparatie (daca ai apucat sa faci) si eventual dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e cea mai potrivita poza ca batea soarele si nici unghiul nu e excelent; va spun sincer ca este mai rau decat in poza :D mai ales ca partea urata este in spatele usii ...

- cum e gata masina revin cu o poza de DUPA.

post-11924-1181126477_thumb.jpg

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit,eu am fost lovit exact la fel,mai mult in usa insa si cu fata a intrat in mine,nu cu spatele.Nu te duce la un service aiurea,mergi la o reprezentanta skoda,iti indreapta tot,si va ieis treaba bine.Nu te duce la macelari ! Mie mi-a belit si capacul de la roata,numai asta era un milion.Daca pustiul are lovele,poti sa-l pui sa-ti plateasca usa noua,ca a ta cand a intrat in ea era noua ! Dar la aripa nu schimba nimic,nu pune ap de sudura pe ea.Ti-o indreapta profesionistii din service.Vezi si unde are raspunderea civila,si discuta la service inainte,ca sa nu ai probleme.Eu am fost refuzat cand a auzit ca are rca la astra,ca cica sunt rau platnici.Si nu vezi masina din service pana nu le intra banii in cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca s-a deschis sezonul la aripi spate, si pe mine m-a pleznit unu pe autostrada in cehia si am mai ajuns si cu botul in santz :D O duc maine la constatare la service, sa vedem cum iasa. :)

post-3449-1181468807_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ufff :) Numai ce se vede in poza e indoit ? Adica in fata nu , sau te-a amortizat santul ???

P.S. Eu am avut zilele trecute "noroc" cu sotia, care a intrat putin in bloc .... rezultat : masca fata, bara fata si putin capota :D

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E lovita si fata da nu asa rau, adica spoilerul se va schimba, ca e rupt jos la grile, si radiatorul e cam dislocat, dar nu curge. Oricum nu a fost vina mea, deci o sa incerc sa pun tot nou pe asigurarea cehului. Si oglinda e sparta. Si mai e rupta o mufa de la alternator, am ras un stalp de ala de plastic inainte de a lua shantul. O sa vad maine pe elevator ce mai e pe dedesupt (scutul a ramas in shantz).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) :rolleyes: :D Macar a fost frumos in Cehia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Extraordinar de frumos, in special Praga, un oras de vis, ceva incredibil de frumos, nu cred ca mai exista asa ceva in lume, e ceva de poveste. Plus ca am fost la Mlada Boleslav :) , la 45 km de Praga, la muzeul Skoda :lol: zeci de masini din 1900 pana la fabia wrc, orgasmic :D

ce e bine ca de la 120 km de Timisoara e autostrada pana in Praga, asha ca faci cam 8 ore drum de voie

post-3449-1181500930_thumb.jpg

post-3449-1181501129_thumb.jpg

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a venit venit astazi masinuta!!! a iesit nemaipomenit de bine nici nu ma astepta sa iasa asa. e drept, nici nu avea cum sa iasa altfel ca pana la urma meseriasii au schimbat si aripa si usa. singura diferenta e la culoare, aripa si usa lucesc mai mult decat restul masinii. nu stiu daca are rost sa mai poze ca nu va ajuta cu nimic.

:icon_thumright: cum a ajuns acasa i-am facut si o mica revizie: i-am schimbat uleiul, filtru de ulei si filtru de benzina. mi s-a parut super usor, e drept, inainte sa ma apuc am tras un pic cu ochiu pe forum. (asta asa sa ma laud putin :Driver: :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu ti-au zis sa revii peste cateva zile sa-ti faca polishare ? Si la mine iesise formidabil dar dupa polishare s-a mai dus.Iti da cu un smirghel finut cu apa si apoi cu polish si lustruire cu masina de polishat si o sa arate toata la fel.Ca dupa ce vopseste,da cu lac,si da si in zonele apropiate de avarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-au zis de nici un polish. oricum, asta aveam de gand sa fac acum, chiar daca nu sunt un fan al polishului. pana la urma nu iti trebuie scoli inalte sa-ti polishezi masina, asa ca o fac frumusel acasa.

PS: acum fie vorba intre noi, nu prea ma obosesc cu spalatul masinii asa ca nu prea se observa... :( :( :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa nu iti faci tu polish-ul personal acasa. Apeleaza mai bine la o firma profesionala. Cu siguranta are sa merite cativa bani in plus :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polisharea aia intra in manopera pe care deja ai platit-o (tu , vinovatul sau firma de asigurari).Asa ca nu te apuca singur de ea,ca nu merita.In plus,e putin probabil sa ai de unde sa iei masina de polishat.Iar hartia abraziva si polishul te costa lovele.Si nu o sa le mai poti scoate ochii cand o sa ti se matuiasaca vopseaua,sau cand dupa ce o sa speli masina o sa apara vreo nuanta ciudata.Daca culoarea e argintie ,e putin probabil,dar am prieteni care s-au dus de cateva ori inapoi ca nu le-a iesit culoarea cum trebuie.(Nu la un service skoda,ci la la Apan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!