Jump to content

Zgomot La 2000rpm


rares 1.9 tdi
 Share

Postare recomandată

rares 1.9 tdi

Am un zgomot ciudat cand accelerez de la 1900-2000rpm cand este cald afara,cand e rece totul e ok. Zgomotul a inceput sa se auda de la 2000km iar acum am 20.000km.Iarna nu a scos zgomotul respectiv. Ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descrie si tu un pic zgomotul respectiv.

Zgomotul specific acelor turatii este sureiatul turbinei, vara se aude mai tare pentru ca uleiul e mai subtire si mai circuli si cu geamurile deschise :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares 1.9 tdi

Nu e sueratul turbinei,e un zgomot puternic ca de tractor,dupa ce trec de 2000rpm revine la normal. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca niste bubuituri rapide cand apesi tare pe acceleratie sub 2000rpm?

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai simplu...ca daia ai masina noua ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceas problema o am si eu a aparut in jur de 1700km si acuma am 3400 si tot asa face daca aflati ce este sa-mi spuneti si mie ca cei de la service spun ca nu are nimic dar troncane ingrozitor in jurul a 2000 rpm

Modificat de marius323
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody

E un rulment sau asa ceva acolo care produce zgomotul ala. Nu stiu exact, dar se schimba SIGUR pe garantie. Iti vorbesc din proprie experienta... :Driver: Se pare ca e ceva "comun" pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 16 years later...

Salut! Am probleme cu wv jetta 2006 ,1.9 TDI 105 CP. Când plec de pe loc și o accelerez se aude un cârâit (ca o bătaie de injector) așa mi s-a spus la service. Am schimbat injectoarele și face la fel , doar când este sub 2000 de ture , dacă este peste 2500 de ture trece normai și bine nu se mai aude cârâitul ăla. Am pus niște poze ce mi-a dat mecanicul. Mulțumesc ! 

325847c3-7d9e-4df8-8ccb-10f1ef6a8232.jpeg

65e35b57-829d-4182-9111-d5576238d3a9.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu de spus. Imaginile nu sunt clare și nici concludente. Ai nevoie de un vcds că sa investighezi tu problema, daca nu de un mecanic competent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.06.2007 at 11:39, Guest somebody a scris:

E un rulment sau asa ceva acolo care produce zgomotul ala. Nu stiu exact, dar se schimba SIGUR pe garantie. Iti vorbesc din proprie experienta... :Driver: Se pare ca e ceva "comun" pe Passat.

Doar daca este sub 2000 de ture face și nu trage și scoate fum . Ce fel de rulment îmi poți da mai multe detalii? Mulțumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.06.2007 at 14:33, Swat Cat a scris:

ca niste bubuituri rapide cand apesi tare pe acceleratie sub 2000rpm?

Da . Un cârâit ( ca cel de la bicicletă când puneam plastic la spițe să facă zgomot) și nu trage de loc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!