Jump to content

Maciulia De La Schimbator Si Boxele Fatza...


florin_020
 Share

Postare recomandată

sper ca problemele mele sa nu se mai fi discutat,am cautat si eu pe forum dar nu am gasit nimik legat de asta...am vrut sa dau singur difuzoarele fatza jos,dupa ce am dat jos fatza de plastic de la usa si cea de metal...cand am tras mi se ducea geamul in jos si mi-a fost frica sa fortez...sa nu stric-rup ceva pe acolo sau sa-l sparg cumva...daca se pricepe cineva sa monteze o noua pereche de boxe fac cinste mare...numai ajutati-ma ca mor aici:)

si maciulia de la schimbator ma dispera la fel,ca nu iese de nici o culoare si tot ce vreau e decat sa-i schimb husa aia neagra cu una bicolora galben-negru...e mai frumos asa zic eu...va multumesc frumos de pe acum si astept niste sugestii si sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa dai si partea metalica jos, ca sa montezi boxele. Cel putin, cand am montat la mine pe spate, nu a fost nevoie. Iti trebuie niste adaptoare de plastic, care se prind de partea metalica, si apoi de acele adaptoare prinzi boxele. Daca totusi tii neaparat sa dai si partea metalica jos, trebuie intai scos geamul. Ca sa scoti geamul, trebuie desfacute 2 capace negre (au un diametru de aprox. 5 - 7 cm) si apoi coborat geamul pana ajung clemele de prindere in dreptul acelor gauri unde erau capacele. Slabesti clemele, ridici geamul cu grija si apoi desfaci mai departe.

Legat de maciulie, o sa ma uit maine la mine si iti zic daca am reusit sa o desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele fata sunt prinse in nituri de partea metalica a usii, nu trebuie sa desfaci tabla aia, ci doar sa tai niturile.

Cat despre schimbator, daca apesi pe marginea consolei din jurul schimbatorului o sa simti 2 cleme, alea trebuie ridicate. Le gasesti in partea de sus, spre scrumiera. Dupa ce le ridici o sa iasa totul usor, husa si grila aia de plastic din jurul husei. Apoi ridici husa si o sa vezi o clema metalica, prinsa pe axul schimbatorului, si care tine husa de schimbator. Trebuie s-o desfaci si o sa poti separa husa de schimbator. O sa fie mai dificil sa fixezi alta in locul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele fata sunt prinse in nituri de partea metalica a usii, nu trebuie sa desfaci tabla aia, ci doar sa tai niturile.

Cat despre schimbator, daca apesi pe marginea consolei din jurul schimbatorului o sa simti 2 cleme, alea trebuie ridicate. Le gasesti in partea de sus, spre scrumiera. Dupa ce le ridici o sa iasa totul usor, husa si grila aia de plastic din jurul husei. Apoi ridici husa si o sa vezi o clema metalica, prinsa pe axul schimbatorului, si care tine husa de schimbator. Trebuie s-o desfaci si o sa poti separa husa de schimbator. O sa fie mai dificil sa fixezi alta in locul ei.

multumesc o3_cep si CristiN pentru sfaturi...zilele astea am sa ma apuc de treaba,sper sa fie la fel de usor ca si explicatiile date de voi...am sa tai niturile alea deci,ca alta solutie nu cred ca a,si am sa caut inelele acelea de plastic pe la magazinele de specialitate..referitor la husa de la schimbator,am sa pun si niste poze de indata ce reusesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi ridici husa si o sa vezi o clema metalica, prinsa pe axul schimbatorului, si care tine husa de schimbator. Trebuie s-o desfaci si o sa poti separa husa de schimbator. O sa fie mai dificil sa fixezi alta in locul ei.

Daca ai scos clema si ai si pus-o la loc zi-mi si mie cum...eu m-am chinuit cu ea s-o scot in asa fel s-o mai pot pune inapoi si n-am reusit.mi-era frica s-o fortez ca stau o luna pana mai gasesc asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai scos clema si ai si pus-o la loc zi-mi si mie cum...eu m-am chinuit cu ea s-o scot in asa fel s-o mai pot pune inapoi si n-am reusit.mi-era frica s-o fortez ca stau o luna pana mai gasesc asa ceva.

vorbesti de clema aceea aurie dupa axul schimbatorului nu? inca nu am schimbat husa,dar am testat terenul...adica am desfacut si eu acolo ca sa imi fac idee ce si cum,numai ca la mine husa nu e prinsa de clema metalica,ci de un inel de plastic,situat imediat sub maciulia schimbatorului...am impresia ca inelul metalic tine altceva prins,cred ca maciulia aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt la al 3-lea schimbator acum, clema aia metalica (la mine de culoare aurie) am desfacut-o de vreo 2 ori, se prinde la fel de bine ( o strangi cu un patent).

Daca pui alt schimbator nu cred ca mai revii la ala din fabrica oricum :banghead:

Eu am incercat (l-am pus inapi pe la din fabrica) si dupa 1 saptamana m-am dus si mi-am luat altul din piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

maciulia de al schimbator se poate schimba si fara o vizita la service? as vrea sa o schimb cu alat da numi dau seama cum se poate desface

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

da se poate. eu am schimbat-o singur :icon_thumright: in 5 minute - am schimbat-o cu una din accesoriile originale, alte modele ar trebui sa aiba alte tipuri de prindere. vezi aici

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat maciulia... cu ajutorul cuiva, pentru ca nu mai facusem niciodata asta. E destul de simplu si nu ai nevoie de cine stie ce scule.

Eu am montat o maciulie de Audi S-Line:

cimg2459.jpg

Daca e cineva interesat, pot pune poze cu interiorul, sa vedeti cum arata cu noua maciulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

este luminata? :icon_thumright: cu 6 trepte? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e cu 5 trepte si nu e luminata.

dsc1727uw1.jpg

dsc1729qq5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!