Jump to content

Instalare prize suplimentare gen bricheta


Extreme
 Share

Postare recomandată

Am facut si eu operatia, dar e finalizata in proportie de 95%. Problema inca nerezolvata e cablul. Cel de la detector este spiralat si nu a reusit nicicum sa-l intrept, si astfel nu vrea nicicum sa stea la locul lui. Pana imi week end sper sa gasesc un cablu si sa finalizez operatia, dupa care fac si niste poze. Am avut insa si un pic de noroc, insensul ca am gasitdeasupra la torpedou o sursa de alimentare(e drept la sugestia vechiului proprietar, mersi Mircea) si astfel nu am mai cautat surse.

Mersi la toata lumea pentru sfaturi si indicatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    6

  • BogdyS

    5

  • baru

    3

  • Nick.sb

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mama ce de vreme a trecut de la ultimul post...

In sfarsit am facut si poze!

Initial detectorul era pe bord ca si la cosmin, dar acum cu venirea frigului, din cauza caldurii ce trebuie introdusa in masina pt pasagerul din dreapta:) l-am mutat sub oglinda retrovizoare si parca e mai bine acolo.

post-7188-1194020811_thumb.jpg

post-7188-1194020851_thumb.jpg

post-7188-1194020881_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sorry ca nu am mai scris nici eu nimic desi mi-am rezolvat problema

Pana la urma am cumparat un spliter de cablu pe care nu l-am mai folosit niciodata iar firul de la detector l-am rpins direct la panoul de sigurante.

Am facut masa la un surub iar plusul l-am luat de la rezistenta pt dezaburire luneta (m-am gandit ca in caz de cine stie ce, mai bine se frige rezistenta.

Per total sunt multumit dar de ceva vreme nu mai port detectorul pe parbriz pt ca m-am trezit cu geamul spart pe partea pasagerului.

Noroc ca i-au vazut oamenii si mi-a scapat detectorul... iar ei nu au gasit GPS-ul care era in casa.

Oricum, per final s-a meritat chiar daca am uitat detectorul si intr-o plimbare prin Austria si Ungaria pe unde am inteles ca e un pic mai ilegal... am scapat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai deschid un nou topic am si eu o intrebare: penru un passat variant ( cred ca e cazul si pentru berlina) unde se gasesc sigurantele pentru prizele din portbagaj si din spate la pasageri. Am desfacut una din prizele din spate si nu are siguranta pe ele, si nici in tabloul de sigurante nu e ( este numai pentru cea din fata de la sofer)?! :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din stiinta mea, sant in partea stanga, jos, ca in poza din postul cu nr.12. Te-ai uitat acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din stiinta mea, sant in partea stanga, jos, ca in poza din postul cu nr.12. Te-ai uitat acolo?

Da, am vazut si m-am uitat si pe un site de specialitate si am vazut ca sub plasticul de jos de la bord - sofer se afla mai multe relee si sigurante, de ce naiba le-a bagat neamtu acolo? Ca sa ne chinuim noi sa le schimbam! Cum se demonteaza acel plastic? stiu ca exista cateva suruburi pe la tabloul de sigurante, altele de desfacut mai sunt?

Modificat de baca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat sa caut sigurantele si le-am gasit. Sunt 4 suruburi si scoti partea inferioara a bordului de la sofer. Fiecare priza are cate o siguranta de 20. Am avut de schimbat 3 - 2 portbagaj si 1 pasager spate ( pentru variant - berlina cred ca are 2). Pun si poze care cred eu ca o sa ajute lumea care are probleme asemanatoare. Pentru priza de la pasager spate nu am mai avut siguranta de 20 si am bagat de 15 ( albastra) dupa cum se vede in poza.

post-11502-1194102492_thumb.jpg

post-11502-1194102531_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La tabloul de sigurante am cartonasul cu fiecare siguranta dar cum aflu ce valoare trebuie pt fiecare siguranta in parte si exact ce inseamna fiecare simbol de pe cartonas.Daca are cineva o lista cu ele si doreste sa le posteze ii multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce anume mi-ai dat dar nu merge Nick.sb.

Altceva va rog un pdf ceva

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a dat un link de unde poti downloada in format pdf manualul de utilizare golf IV unde scrie destinatia fiecarei sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tinand cont ca se discuta in acest topic si de bricheta vreau sa imi spuna si mie cineva pe ce siguranta e legata priza din consola din spate cea dintre scaunele din spate cumva tot pe siguranta 33 pe care e legata si cea din fata pt ca cea din fata functioneaza.am scos siguranta 33 care e de 15A si am vaz ca prizele din portbagaj merg inseamna ca sunt legate separat.Priza din consola spate am desfact-o si am observat ca nu am curent pe acele fire , din ce cauza poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata urmand sfaturile lui baca si inlocuind suguranta de 20 A care era arsa

Si dupa ce ti-am gasit topicul in care trebuia sa postezi de la inceput :offtopic:

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu 2 prize luate de la dezmembrari de pe un passat variant din portbagaj si vreau sa le montez la mine tot pe variant.va rog daca imi puteti spune de unde sa trag firele ca sa fie in regula sa nu am probleme.va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am si eu o problema si nu stiu unde sa o pun.. nu am gasit topic . ieri am intrat in masina un vw passat b5.5 2003 1.9 TDI 131 CP si am un modulator de ala ,am observat ca era rupt si am scapat din greseala o bucata de metal in bricheta fata ...am incercat sa o scot si a facut un scurt cred:| flama + zgomot..am reparat modulatoru si lam baga la priza si nu mai mergea...problema e doar la asta din fata ca aia din spate merge perfet...acum intrebarea?? se schimba cat cat ma costa si de unde as putea sa fac lucrarea asta... daca mai este intrebarea asta pusa stergeti si scuze daca nu si nu am postat bine aici mutati dar va rog nu stergeti pentru ca am nevoie urgenta de raspuns multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea ca siguranta sa se fi ars .....mai mult ca sigur este arsa,deci trebuie schimbata,iar bricheta iti va functiona din nou ca inainte, acel modulator l-ai verificat si la alta bricheta sa vezi daca merge ?, daca nu merge inseamna ca s-a ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur este siguranta si eu am avut problema asta

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bricheta din spate merge:| aia din fata nu merge ...au sigurante separate:-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da au sigurante separate.Cea din fata are siguranta in tabloul de sigurante iar cea din spate are siguranta sub volan

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este siguranta nr. 33 in tabloul de sigurante (sub capacul din lateral-stanga bordului) ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite

post-15891-1235917315_thumb.jpg

post-15891-1235918012_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ..multumesc mult pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da au sigurante separate.Cea din fata are siguranta in tabloul de sigurante iar cea din spate are siguranta sub volan

Eu am problema cu una din brichetele din portbagaj(una merge,una nu),am verificat tabloul de sigurante din stanga fata si totul era OK(nu stiam,pana sa vad postul tau,ca mai exista sigurante sub volan).Te rog sa-mi spui pe unde se afla ca nu am idee,as vrea sa rezolv problema asta ca imi sta pe cap de cateva luni.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi pozele din posturile 22 si 32 ale acestui topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!