Jump to content

Faruri Fk


KMZ
 Share

Postare recomandată

as dori si eu cateva pareri despre farurile de la FK .. mai ales ptr passat .. cei care au poate sa spuna o impresie .. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am avut faruri FK la Golful IV si am vandut de multe ori pe alte modele VAG. Calitate medie. Mai vezi un far cu cromul sa contina o amprenta de chinez (sau taiwanez depinde unde sunt facute). In general plasticul ce le acopera are marca SONAR trecuta pe ele. Dupa doi ani de purtat cand le-am vandut la un studiu din profil se observau usoare urme de la pietrele luate cat au fost pe masina.

Banuiesc ca o sa-ti iei un model cu lupe la faza scurta. Asa erau si ale mele. Lumina cu becuri halogen era sub orice critica. Cand le-am montat XENON totul s-a schimbat.

Passat 3BG cu faruri FK gasesti langa Cora Pantelimon unul bleumarin , caroserie variant si cu multe elemente cromate pe el. Este la Code Alarm (www.car-tuning.ro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci voinea eu am 3BG .. si sunt cu lupe dar as dori ceva pe negru si nu prea am auzit pareri bune despre FK .. mai ales ca nu le merge reglajul eletric, ba ca sunt greu de reglat , ba ca nu bat calumea .. nu stiu ce sa fac .eu am xenon pe cele de acum .. sunt in dilema ..

Modificat de KMZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea lupei de pe farurile FK de Golf este mult sub cea a lupei de pe farurile de Bora, am incercat si eu sa generalizez toata gama FK, dar colegi care au vazut ambele variante la lucru mi-au spus acest lucru. Eu am ales FK (ebay) pentru design, mi s-a parut mai bun decat Sonar/Jom, chit ca angel-ul e cu bec si ca se arde. Cert este ca farurile pentru Bora si Golf nu vin cu motorasele de reglare, dar se pot instala cele de pe farurile existente pe masina. Nu stiu cum este la farurile FK de Passat, oare are cineva de pe forum?

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit azi de la un amic ca cele pe black sunt orice critica la lumina .. poate sa confirme cineva .. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e negru sau argintiu nu are nici o legatura cu lumina. Daca asa ti-a spus un amic ca sunt proaste ca luminozitate, atunci si cele pe crom(argintiu) sunt la fel. Din punctul de vedere al blocului lupei (sau oglinzii de far) farurile chiar daca sunt pe negru sau crom sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B4 ( sau cum zic unii "35i facelift") adica Passat-ul fabricat intre 1994 si 1996 (i se mai zice si "intermediar") exista o singura optiune de tuning pentru faruri : FK. Bune, rele sunt singurele. In cateva luni voi lua si eu o pereche si voi reveni cu pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n cateva zile o sa imi vina farurile de la FK pe negru dupa ce o sa le pun pe masina o sa va spun cat de bune sunt sau nu ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De tipul asta de4 faruri stie careva ceva? Sunt bune sau sunt la fel de problematice ca cele de la FK?

post-3922-1181769809_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus angel eyes Fk pe negru pe Passat, intr-adevar nu vin cu motorase de reglare, dar se poate rezolva manual. Mi le-am reglat intr-un service, dar tot nu imi place cum bat, trebuie sa mai incerc si in alt loc.

Ca si design, jos palaria :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xdany din cate stiu eu alea tot de Fk sunt produse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri mi-u ajuns si mie farurile de la fk ptr passat pe negru .chiar nu au motorase .. eu le am pe cele de la farurile vechi o sa incerc sa le pun dar momentan masina mea e in service dupa o luna de ghinion lovita si in fata si in spate ... abia astept sa iau masina din service ..

@c1p1 .. ai xenon pe ele sau sunt becuri normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ieri mi-u ajuns si mie farurile de la fk ptr passat pe negru .chiar nu au motorase .. eu le am pe cele de la farurile vechi o sa incerc sa le pun dar momentan masina mea e in service dupa o luna de ghinion lovita si in fata si in spate ... abia astept sa iau masina din service ..

@c1p1 .. ai xenon pe ele sau sunt becuri normale?

normale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cei cu passaturi,cu faruri de la fk puneti poze sa vedem si noi cum arata si daca tot a mai trecut putin timp presupun k ati observat ceva diferente fata de cele stock,dati-va cu parerea pls,k si eu vreau sa-mi schimb farurile si nu stiu daca merita.salutare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Design - satisfacator

Lumina - mult mai buna ca la OEM

post-7311-1184243342_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...
Fk pe negru:

cat te-au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c1p1 tu esti multumit de farurile de la FK ? Nu ai avut probleme cu urechiusele de prindere ? Am auzit de la mai multe cunostiinte ca lor li s-or rupt dupa cateva luni..+ se ard foarte repede Angel Eyes..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mario zaccaria

Mi-am montat faruri Fk-crom model fks4011 pe Bora si e o mare diferenta fata de cele stock avute inainte:

1-au lupa si concentreaza lumina

2-proiectoarele de ceata lumineaza mai bine ca cele stock( aproape ca nu fac diferenta intrea faza scurta si

proiectoare iar cand merg amandoua e alta viata

3- chiar daca s-ar arde vreun beculet de la angel e simplu de inlocuit si ieftin

4-se poate pune xenon fara a avea probleme cu politia, care ar crede ca mergeti cu faza lunga daca aveti far

cu oglinda

:D

Parerea mea e ca daca nu aveti faruri care lumineaza bine la masina merita toti banii si oricum nu mai sunt atat de scumpe ca acum ceva timp.

Pt cei cu Passat nu cred ca are rost sa le schimbe pe cele originale, care au oricum lupa si bat bine, se poate pune angel eyes si fara a schimba farurile(CCFL)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poti pune si o poza cu ele ? merci

Mi-am montat faruri Fk-crom model fks4011 pe Bora si e o mare diferenta fata de cele stock avute inainte:

1-au lupa si concentreaza lumina

2-proiectoarele de ceata lumineaza mai bine ca cele stock( aproape ca nu fac diferenta intrea faza scurta si

proiectoare iar cand merg amandoua e alta viata

3- chiar daca s-ar arde vreun beculet de la angel e simplu de inlocuit si ieftin

4-se poate pune xenon fara a avea probleme cu politia, care ar crede ca mergeti cu faza lunga daca aveti far

cu oglinda

:rolleyes:

Parerea mea e ca daca nu aveti faruri care lumineaza bine la masina merita toti banii si oricum nu mai sunt atat de scumpe ca acum ceva timp.

Pt cei cu Passat nu cred ca are rost sa le schimbe pe cele originale, care au oricum lupa si bat bine, se poate pune angel eyes si fara a schimba farurile(CCFL)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce faruri si stopuri mi-am comandat eu de la Dectane.Nu am dat mult pe ele.Am dat 175 euro pe faruri si 207 euro pe stopuri

post-19694-1214394538_thumb.jpg

post-19694-1214394576_thumb.jpg

post-19694-1214394583_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!