Jump to content

Revizie 47.000 Km


Jacku
 Share

Postare recomandată

vreau sa ma duc la metrotehnica sa fac o revizie completa, ca la avia sunt prea scumpe. Stie ca idee, la ce bani sa ma astept? presupunand ca iau materialele de la volksparts. Masina are 47k km, sa ma uit si pe la uleiul din cutia de viteze? sau la ce ar trebui sa ma mai uit?( uleiul schimbat pe la 38.000), distributia la 42.000. In rest..cam atat...am facut la ea. Ce sa mai iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, Metrotehnica are tarife la manopera cel putin la fel de mari ca si Avia/Alto. Deci nu stiu daca e o idee asa de buna sa faci revizia acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

hai ma blitz..stiam si eu unde e situ, numai ca la telefon ei sunt cam ..cum sa zic.lacunari in exprimare. Am sunat la ei cu mai multe lucruri, inclusiv verificare de rampa. Cand am luat masina, la ei am fost la verificare..si nu pot sa zic ca m-au dat pe spate cu cunostintele. A trebuit sa ii rog eu sa puna vag-com-ul pe ea...care pana la urma nu a mers...si nu mi-a lasat impresia cel care a lucrat cu el ca stie exact cum si ce face( poate nu a fost o parere obiiectiva, dar asta mi-a ramas mie in cap) SI ca exemplu, am scris in alt topic, acum vreo saptamana pentru schimbat sonda lambda la avia mi-au cert 2500ron , si la metrotehnica 50 ron. deci nu cred ca au aceleasi preturi.

In alta ordine de idei, ma interesa de la posesorii de 1.4 16v ce au mai schimbat, sau ce au mai verificat la km astia, ca sa stiu eu ce cumpar de la volkparts, ca nu vreau sa le iau de la ei. Cam astea ar fi lucrurile care ma interesau. si daca a mai facut cineva cu fabia revizia la ei, ca sa stiu cum merge treaba...

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, pai deci si tu esti in dubiu in ceea ce-i priveste. Vezi ca e topic Metrotehnica la Dealeri/Service-uri.

Ce se face la 47.000km? Iti spun eu: Schimb ulei+filtru obligatoriu. Se verifica starea masinii per ansamblu, exterior si interior (la interior functionarea tuturor comutatoarelor, inspectie vizuala airbaguri etc), jocuri, neetanseitati sistem franare, racire, servo; jocuri tren rulare, stare placute/discuri frana, eventual (si e bine de facut, cu ocazia asta se verifica si eventuale pierderi de lichid de frana pe la cilindrii frana spate, desi nu e cazul la asa putini km) demontat tambure si verificat/curatat saboti frana (nu cred ca e cazul de schimbat la km tai). Se verifica functionare instalatie electrica a masinii: toate becurile, instalatie spalare parbriz/luneta. Se mai verifica starea filtrului de aer, filtrului de polen/habitaclu, eventual schimbate daca sunt colmatate. Cam la kilometrii astia cati ai tu este posibil sa fie cazul de schimb placute de frana fata (in cazul in care nu le-ai schimbat mai devreme). Resetare interval service, eventual diagnoza completa (interogare memorie defecte) a tuturor sistemelor masinii.

Cam asta ar fi... restul, ce mai reclami tu cand predai consilierului masina.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, pai deci si tu esti in dubiu in ceea ce-i priveste. Vezi ca e topic Metrotehnica la Dealeri/Service-uri.

Ce se face la 47.000km? Iti spun eu: Schimb ulei+filtru obligatoriu. Se verifica starea masinii per ansamblu, exterior si interior (la interior functionarea tuturor comutatoarelor, inspectie vizuala airbaguri etc), jocuri, neetanseitati sistem franare, racire, servo; jocuri tren rulare, stare placute/discuri frana, eventual (si e bine de facut, cu ocazia asta se verifica si eventuale pierderi de lichid de frana pe la cilindrii frana spate, desi nu e cazul la asa putini km) demontat tambure si verificat/curatat saboti frana (nu cred ca e cazul de schimbat la km tai). Se verifica functionare instalatie electrica a masinii: toate becurile, instalatie spalare parbriz/luneta. Se mai verifica starea filtrului de aer, filtrului de polen/habitaclu, eventual schimbate daca sunt colmatate. Cam la kilometrii astia cati ai tu este posibil sa fie cazul de schimb placute de frana fata (in cazul in care nu le-ai schimbat mai devreme). Resetare interval service, eventual diagnoza completa (interogare memorie defecte) a tuturor sistemelor masinii.

Cam asta ar fi... restul, ce mai reclami tu cand predai consilierului masina.

Cheers.

tambure n-am, am discuri pe spate. Partea electrica e toata ok, filtru habitaclu stiu ca e ok( am desfacut tot bordul acum 2 zile sa schimb senzorul vaporizator). Ma interesa daca ar trebui sa cumpar lichid servo..ssi lichid de frana daca ar trebui schimbat. Placutele sunt ok, m-am uitat eu pe la ele si au peste 1 cm grosime,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!