Jump to content

Mi-au furat oglinda!


cioncara
 Share

Postare recomandată

Azi dimineata cand merg eu la masina linistit,ce sa vezi :icon_thumright: nu mai aveam oglinda de la sofer dar nu si suportul numai oglinda propriu zisa (sticla) carcasa cu motorasu si doua fire care atarnau (cele de la incalzirea oglinzii),mau lucrat batai sa-i bata azi noapte ca nici alarma nu i-a sesizat ,sunt tare suparat :ceuameni: acuma sigurat baietii au avut o comanda de o oglinda si m-au rezolvat.intrbarea mea este daca cumva stiti daca se poate comanda undeva numai oglinda (sticla)separat ca sunt orb fara oglinda :icon_cool: ,precizez ca imi trebuie o oglinda cu incalzire!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

goldeye3002

Poti cumpara de la magazinele care aduc piese din import, am avut si eu ceva probleme...mi-a luat-o din mers altu cu loganu si a trebuit sa cumpar alta. Pe cutie parca scria ca e de vw pasat pana in 1998 si era 100% compatibil cu o singura exceptie: papuci pe care ii are oglinda pe spate pt conectarea firelor de incalzire erau in partea stanga(la cea originala sunt in dreapta) a oglinzii si trebuie prelungite putin acele fire.Oglinda este aprox 550.000 lei vechi, dar fata de cea originala am observat ca se zgaria foarte repede de la peria cu care mai spalam masina, apareau zgariaturi fine dar care la soare se observau putin.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate comanda numai oglinda (sticla). Nu lua chestii ieftine, ia ceva bun ca la sumele astea nu merita complicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW, mie chiar imi trebuie asa ceva !!! :unsure:

Sa-mi spui te rog la ce preturi ai gasit oglinda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit in timisoara la mega-auto pe Liviu Rebreanu. 65 RON am dat pe ea. Telefon 488288.

Si eu am patit la fel cu mufele de incalzire ca sunt pe partea cealalta a oglinzii si nu ajung firele originale sa le bagi acolo, trebuie prelungite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... mie mi-au furat-o in plina zi.cand m-am intors de la servici, surpriza :)) sticla de la oglinda de la sofer...gone. Ce m-am mai suparat, intristat.numai ce-mi pusesem sticle albastrui. Se pare ca nici timisoara nu-i safe.De-atunci o tin in garaj. Se pare ca a fost o "comanda". Anyway acum am cea originala pe stga si cea albastruie pe dr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit in timisoara la mega-auto pe Liviu Rebreanu. 65 RON am dat pe ea. Telefon 488288.

Si eu am patit la fel cu mufele de incalzire ca sunt pe partea cealalta a oglinzii si nu ajung firele originale sa le bagi acolo, trebuie prelungite.

Stii cumva daca este originala Skoda, sau este facuta de chinezi ? Am intrebat azi la dealer si un set nou de oglinzi originale este 210 ron :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

goldeye3002

Tot oglinda e si daca e facuta de chinezi, turci sau alte natii.Tot rolu ala il indeplineste si cred ca la fel ca si cea originala...dar daca vrei sa ai totul original faci un efort si dai un ban in plus si apoi iar ti-o fura :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca tu erai nemultumit ca oglinda se zgarie prea repede, nefiind originala, dar ... cine sa mai bage de seama ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

goldeye3002

Nu am zis ca eram nemultumit, concluzia asta ai tras-o tu din spusele mele, si banii sunt altii...de restu iei altceva.Oricum am zis ca daca vrei cu adevarat oglinda originala faci un efort, daca ti-e tot una faci o oarecare economie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la meseriasii de la Ciclop(un magazin care se da valabil aici in Timisoara,dar de fapt sunt de *****)si ei nu mi-au gasit numai sticla au zis ca nu se gaseste numai completa :D 210ron,m-am dus la alt magazin de piese care de fapt sunt mai meseriasi decat astialalti de 100 de ori si mi-au gasit dar numai originala si imi vor comunica maine pretul :( .Oricum va multumesc pt. sfaturi macar asa am si eu idee cat costa.Va multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atatia bani pentru o bucata de sticla argintata cu o rezistenta pe ea?!?!?!?! :screwy:

Ma duc acasa si imi lipesc oglinda de masina cu super glue. Sa traga de ea cat or putea. De fapt ma duc acasa si lipesc si stergatoarele de brate. Ca mie mi le-au furat in Timisoara acum 2 luni.

De fapt, ma duc si dau cu Super Glue si suruburile de la roti sa nu le poata fura. Si antena de pe masina... Si bandourile laterale... De fapt, pot sa dau direct toata masina, ca la cat se fura pe la noi... :(

oricum, mie mi se pare pretul muuuuuuult peste valoarea piesei in productie. Iar ceea ce face Skoda, cu acest gen de componente, mie mi se pare furt pe fata. In mod normal, oglinzile laterale, si spilerele sunt piesele care cad cel mai repede de la "frecusuri" cu alti participanti la trafic. Asa ca ar trebui sa fie considerate "consumabile" si pretul lor sa fie unul pe care lumea sa si-l poata permite (ca doar nu mi-am luat Maybach sa dau atata pe o amarata de oglinda).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Ai idee cat costa si alte consumabile de genul capace de roti ?

On-topic: Pentru "maruntisuri" de-astea e util un CASCO la masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am idee. Ca si capace la roti am vrut sa imi cumpar. :) (am cumparat masina fara capace la roti).

Insa cand am vazut pretul am zis ca mai bine cumpar direct jante de aliaj, ca au acelasi pret :angry:

Apoi ma gandeam sa pun niste capace, acolo, doar sa fie ceva. Insa am vazut doua Fabii cu capace cumparate de prin metro/sellgros dinalea 5 la 10.000 si am renuntat si la ideea asta (decat sa imi bat joc in halul ala de masina, mai bine o las fara capace).

Cat despre CASCO, ideea de CASCO e sa iti acopere un eventual accident sau o paguba mai mare. Intr-o tara din vest primesti reduceri substantiale pentru ani consecutivi fara "evenimente" si acolo chiar nu merita sa iti repari "nimicurile" astea pe CASCO. Insa la noi nimicurile astea costa o avere (ca sa fim seriosi, daca nu m-as zgarci la 2 milioane pe o oglinda, ar insemna ca am bani sa imi cumpar o alta masina in loc de Fabia si sa o tin intr-un garaj, nu la drumu' mare unde sa o zgarie toti frustratii...)

Scuze de :angry: insa nu m-am putut abtine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AI MARE GRIJA SA NU CUMPERI O OGLINDA "IEFTINA"! Eu asa am luat prima data si am vazut ca era o oglinda plana si nu asferica si nu vedeai mai nimic in ea. Puteai sa arunci dupa caini cu ea. Nu te zgarci aiurea si sa regreti pe urma. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si am comandat oglinda la mag. de pe Rebreanu,65 RON,vineri merg s-o ridic.Ma bate gindu sa-i pun lipici peundeva unde imi permite ca sa nu mi-o mai ieie :Driver: bagabonzi asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si am comandat oglinda la mag. de pe Rebreanu,65 RON,vineri merg s-o ridic.Ma bate gindu sa-i pun lipici peundeva unde imi permite ca sa nu mi-o mai ieie :rolleyes: bagabonzi asta

Degeaba pui lipici pe oglinda , deoarece cine o sa mai vrea sa o fure are sa traga de ea pana ce se va rupe. Deci, degeaba. Macar lasa sa se bucure de ea viitorul propietar ( hot )... :)

Sa-mi spui te rog cum arata sticla de oglinda cumparata, adica daca este identica cu cea originala sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!