Jump to content

Carlig remorcare


livium1966
 Share

Postare recomandată

carligelei n general  nu merg de pe o masina pe alta

 

carligul de golf 4 scurt si bora este identic insa cel de golf 4 kombi este putin diferit !!!!! nu merg puse pe alte masini am inteles ca pe octavia 1 ar merge insa nu sunt 100% sigur doar am auzit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am cumparat de curand un carlig demontabil OEM cu  tot cu instalatia electrica insa am o nelamurire legata de ruratea cablurilor. Mufele care se cupleaza la triple le-am identificat dar ma intereseaza unde vine releul montat (locul unde vine in masina), unde vin mufele albe cele cu siguranta precum si mufa rotunda. Atasat am postat si cateva poze. Multumesc anticipat.

http://imageshack.us/g/706/m541.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/197/xgg9.JPG/

http://imageshack.us/photo/my-images/28/nd75.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/823/3bo8.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mare nevoie de ajutor, deci problema sta cam asa, vreau sa montez carlig pe fabia combi si mam impotmolit la instalatia electrica ,mentionez ca re priza cu 13 pini ,ma poate ajuta cineva , multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cu 7 pini. Majoritatea remorcilor pe care le poti gasi la noi au 7 pini. Cu 13 pini sunt pt rulote, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare am tot citit pe aici dar nu am gasit un raspuns..am montat pe golf un carlig westfalia cu mufa de 13 pini.acum cand sa conectez la triple culorile si mufele nu se potrivesc...imi poate spune si mie cineva semnificatia culorilor de la lampile triplelor pe spate (pinilor) pentru a face conexiunile pe direct!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vreau sa-mi pun carlig demontabil la mk4 hatchback si am spoiler cu senzori de parcare

stie cineva daca carligul e la fel si la modelul de spoiler cu senzori de parcare la golf 4 hatchback?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

 

As vrea sa imi montez carlig de remorcare pe un Golf 4, 1.6, 16v, 105 cai.

 

- Merita? Poate duce motorul/ambreiajul greutatea unei remorci usoare + 2 motociclete pe ea (aprox 550 de kg in total) fara uzura semnificativa? 

 

- Daca stiti de unde pot cumpara un carlig original, folosit, eventual si cu partea electrica, va rog sa imi spuneti si mie. 

 

Multumesc!


2 precizari:

- masina este hatchback;

- de cumparat stiu ca gasesc pe site-urile de vazari diverse sau la dezmembrari, dar intreb de o sursa sigura, daca stiti.

Modificat de wiqed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FYI:

- am cumparat un carlig nou, Bosal, 420 de lei, de la un magazin din targul Vitan;

- instalatie electrica universala, 30 de lei;

- montaj 150.

Am ramas cu bara pe care am demontat-o ca sa pot pune carligul. Daca are cineva nevoie de ea, o dau :).

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut.Vreau sa dau jos carligul si am o nelamurire in legatura cu desfacerea cuiului.Imi poate spune cineva care este procedura de desfacere doar a lui? Mentionez ca este carligul original al masinii,iar cand invart de rozeta aia unde intra cheita,cuiul sa misca stanga-dreapta destul de usor dar nu iese.Cheita pe care mi-a dat-o vanzatorul nu cred ca este de la acest carlig deoarece nu se invarte in broasca.Nu stiu daca acum este in pozitia 'deschis' avand in vedere faptul ca rozeta se invarte.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

 

De ceva vreme citesc topic-uri legate de montarea unui carlig pe VW Golf 4 Variant si am ajuns la concluzia ca nu se potriveste cu cel de pe un hatchback. 

 

In urma cu cateva zile se achizitioneaza una bucata carlig Westfalia cu instalatia aferenta din dezmembrari. Eram super fericit ca am gasit instalatie completa cu mufe si nu voi face tiganii prin masina, gen lipit fire si mutilat cabluri. Dupa spusele celui de la dezmembrari era carligul de pe un variant, instalatia la fel.

 

Toate bune si frumoase pana aici, de aici vine distractia...

 

In culmea fericirii ma apuc, demontez bara spate, stopurile cand vad ca mufele de pe instalatie nu mi se potrivesc cu cele de pe masina.

 

Intrebarea e urmatoarea: difera mufele de la hatchback fata de cele de la variant? Sau si la variant difera mufele in functie de anul de fabricatie?

 

Va rog lamuriti-ma in legatura cu asta ca stau cu masina desfacuta la mecanic si nu stiu ce sa ma fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am o problema in cumpararea unui carlig pentru golf 4 hatchback, am gasit mai multe modele si nu vreau sa cumpar aiurea, sunt trei modele: unul drept, unul curbat si unul drept cu o platbanda sudata avand un model serpuind sa zicem, ma refer la bara pe care se prinde sau este prins cuiul fix/mobil, are cineva idee pentrru fiecare model ce tip de caroserie ii corespunde?  

Modificat de silviutuning
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, stiti vreun site de unde se poate cumpara carlig nou pentru VW Golf 4 Variant ?

Nu ma intereseaza original, doar ceva functional pentru remorca, stiu ca la Logan am luat de pe ceva site din Romania si functioneaza foarte bine si acum

dupa multi ani, o investitie foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal am o skoda octavia 1 si vreau sa imi cumpar carlig am gasit unul de passat b4 stii cineva daca se potriveste?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cateva intrebari:

Carlig am inteles - de ce feluri se gasesc si care-s avantajele si dezavantajele. Nimic insurmontabil.

 

Insa remorca... aici nu mi-e foarte clar.

ca si dimensiuni mi-ar trebui asa ceva: http://carligederemorcare.ro/remorci-usoare/8161-remorca-tpv.html- insa, am voie sa tractez cu bora mea asa ceva? nu este prea grea? sau "nu se pune" ca are frane?

exista si remorci - chiar mai mici ca asta, la care sa nu am nevoie de inmatriculare? adica sa merg pe numarul masinii?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este prea grea. Remorcile pana in 750 KG nu trebuie sa aiba obligatoriu sistem de franare. Cele peste 750 KG tebuie sa aiba sistem de franare. Asadar, linistit poti sa tragi cu bora o asemenea remorca.

 

Edit: in conditiile legii, ai urmatoarele "specificatii":

Art. 30
b) Categoria B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok pentru masina ta si nu exista remorca ce poate fi pe drumurile publice fara sa fie inmatriculata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa.

Acum - carligul de remorcare - am gasit tot felul de variante - cat timp are placuta de identificare/omologare - e vreo problema daca mi-l montez singur? mai ales ca e destul de bolt-on...

 

Apoi - presupunand ca imi gasesc remorca - ori cea din link, ori din dedeman, ori whatever - cum plec cu ea din magazin pana la rar? evident agatata de carlig :D Dar fara numere cum? Am voie o perioada pana se rezolva cu actele...?

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, nu poti sa o agati de carlig si sa pleci cu ea daca nu ai numere! 

 

Nu stiu daca pentru remorci cei care iti vand remorca iti vor da numere de proba. Nu stiu daca poti obtine numere rosii pentru remorca. Iar carligul poti sa il montezi si tu. Nu specifica nicaieri in Cartea de identitate sau in talon ca ai carlig de remorcare. 

 

Succes.

 

ps: sa ne zici si noua cum ai rezolvat.

Edit: am discutat cu un coleg de munca si zice ca se dau si numere rosii pentru remorci. Deci, aici stii ce ar trebui facut: (taxele aferente, asigurare + documentele necesare si iti ei nr rosii) - apoi pleci cu Remorca agatata de carligul masinii tale.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap

am vorbit intre timp cu o firma - si trebuie numere rosii, si sunt in curs sa ma inteleg cu ei sa se ocupe - si sa o iau de la ei deja cu numere porovizorii, autorizatie de circulatie etc - valabila ca la masini 30 zile. Practic sa ma duc sa agat remorca si sa plec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Acum am terminat de citit tot topicul si am cateva intrebari pentru voi dragi colegi. Vreau sa achizitionez o remorca cu 2 axe, cu sistem de franare care goala cantareste vreo 450 kg si are masa maxima autorizata de 1,5 tone. M-am uitat in CIV la masina mea si scrie: masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1300 kg si fara dispozitiv de franare 600 kg. Intrebare ca nu pricep prea bine...pot tracta aceasta remorca ? Eu din ce scrie inteleg ca pot s-o incarc maxim 1300 kg. Si mai scrie: masa maxima tehnica admisa a ansamblului 3190 kg. E prima remorca si nu ma pricep deloc, o voi folosi si in tara si peste hotare. Carligul care il am montat pe masina nu este original...cum verific daca s-a legat bine la instalatia electrica neavand o remorca de proba ? Pot cu aparatul de masura sau cum altfel ? Remorca este in alt oras la vreo 300 km si trebuie sa ma duc s-o iau. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Daca remorca are masa proprie 450 kg si ai voie cu masa maxima autorizata 1300 kg (in CIV), rezulta ca pe remorca poti pune doar 850 kg. Atata ai voie sa cari si cu asta basta.

Deci, poti sa o tractezi, ai voie, dar ansamblu remorca +incarcatura sa nu depaseasca 1300 kg. Sau, ansamblu masina+ remorca +imcarcatura sa nu depaseasca 3190 Kg.

La priza ...poti sa masori cu aparatul de masura, desigur. Doar ca trebuie sa stii care sunt contactele specifice semnalului aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masa maxima autorizata a remorcii e 1500kg? atunci nu ai voie sa o tragi dupa masina ce are doar 1300kg cu dispozitiv de franare trecut in acte. masele maxim autorizate se iau in calcul nu cat o incarci tu sau masa proprie (450kg). nu o sa stea nimeni sa te cantareasca.de aia au trecute maxima admisa, ca agentul sa nu trebuiasca sa cantareasca remorci sa ansamblul vehicole. oricum astfel de cantare sunt rare. ai vazut sau auzit de TIR-isti care trag pe dreapta cand e cantarul in drum, sunt 2 motive:

1. maxima autorizata a masinii - greutate proprie = XXXkg iar el pe acte are XXX+YY kg, nici nu trebuie cantarit !... amenda

2. maxima autorizata pe axa, si atunci intervine cantarul ala portabil cu doua placi ce il au aia pe drum. e destul sa il urce pe cantar cu o axa si sa confrunte cu actele. rezulta ok sau amenda.

 

eu de ex la golf am masa proprie 1510kg, masa maxima autorizata 2000kg...gandeste-te la masina asta cu 5 persoane de 100kg fiecare+bagaje depasesc sigur masa maxima autorizata, dar nu ma cantareste nimeni. DAR! am in talon trecut la remorcabila 750kg fara dispozitiv franare (e maxim admis fara) si o remorca din asta are maxim 250kg masa proprie. iar la remorca cu dispozitiv franare am 1500kg, dar nu pot(a se citi "nu am voie") sa trag de exemplu remorca care are maxim autorizat 2000kg sau 2500kg (cum sunt de exemplu platformele auto).

 

mai e un aspect, greutatea maxima admisa pe ansamblu vehicule admis cu cat.B sau cu B+E. aici difera si cu B+E poti sa tragi remorca cu maxima admisa mai mare decat e in talonul masinii dar pana la o limita (4500kg cred). cu cat B nu poti depasi maximele admise din talonul masinii.

 

deci nu lua remorca pana nu te informezi 100% cat este maxim admis pe ansamblu vehicole cu cat B si conform cu actele masinii ca devii victima sigura la fiecare control "de rutina". ca de tras o sa o poti trage dupa masina, daca si masina poate, dar...nu e obligatoriu sa fie si legal.

Modificat de danubius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi cred ca daca au caii putere pot tracta orice, insa ce te faci cu franele?

Daca vrei sa "aduci" masini de afara sa ai in vedere ca nemtii nu agreaza metoda, orice abatere de la tonaj este sanctionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cu remorca vreau sa-mi car lucrurile ca plec din tara cu familia. Clar nu voi ajunge la 1500 kg, mai mult o iau pentru volum si cel mai important ca este inchisa. Din prisma permisului de conducere nu e problema ca este trecut si B, B+E, C, C+E, D1. Azi trebuie sa aflu daca este ok sau nu, maine merg sa o iau. Multumesc de ajutor. Unde sa citesc in legislatie ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!