Jump to content

Pocnitura


Pytu
 Share

Postare recomandată

fratilor....de ceva timp la unele hopuri se aude o pocnitura la roata dreapta fata.bucsele le-am schimbat de curand sa fie oare de la amortizor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Amortizor sau poate arc rupt...la denivelari mai mari sau mai mici se aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunetul e metalic? verifica flansele de la amortizoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, vezi ca ceva gen se auzea si la mine, am schimbat flansele si rulmentii cap telescop fata si s-a rezolvat. Incearca sa pleci de pe loc, virat stanga mai mult si sa o calci din ce in ce mai tare sa vezi daca se aude un sunet ciudat gen planetara pe dr ft. Daca se aude sunt rulmentii cap telescop fata. Sunt ieftini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

sa fiu mai explicit...am schimbat pe fata tot ce inseamna bucsa, inclusiv bucse palier si rulmenti la amortizoare.nu e un sunet metalic ci o pocnitura infundata.mai exact pe stanga fata.se aude la denivelari sau gropi.si se simte in planseul pedalier.eu ma gandesc sa fie de la amortizor.arcul nu este rupt k m-am uitat la el.am urcat-o pe elevator si am tras de roata in toate partile dar nimic..nici un joc.planetara nu cred ca este de vina ca in curbe nu bate.

Modificat de Pytu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragonBallz

bucsele de la bara stabilizatoare le-ai schimbat? si daca da sunt bune pt masina ta? (dimensiune si model)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele de la bara stab. le-am masurat inainte de a le schimba.in plus acestea cand sunt uzate nu bat ci scartaie.tind sa cred ca provine de la bieleta de directie sau pivot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e tirantul care intra in capatul de bara, are joc, urca masina pe cric, pune mana pe roata la ora 3 si 9 si trage, o sa vezi ca roata are joc nu din rulment ci din acel tirant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude pocnitura asta in fata-dreapta de cateva zile la denivelari mai mari. Am schimbat de curand bucsaraia. O sa merg azi in service sa vad care e cauza si va anunt :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in service, am pus masina pe stand computerizat, au testat-o si rastestat-o. Rezultatul: articulatii perfecte. Niciun joc pe nicaieri. In cazul meu se pare ca de vina sunt flansele amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa imi bate si mie in dreapta, cu toate ca am schimbat tot (flanse amortizor, rulmenti flanse, amortizoare, rulmenti roti, bucse bara de stabilizare). Am fost si cu ea la service s-au verificat pivoti, cap bara si este ok. Eu cred ca este din caseta de directie ceva, ca nu mai are de unde. Acu.....eu mi-am dat silinta !!! Nu bate rau este doar o pocnitura cand dau in gropi cu dreapta putin mai altfel decat cand dau cu stanga si nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OVIDEOS Alba

misca cu mana si de etrier sa vezi daca cumva nu are joc si verifica si suruburile planetarei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este de la caseta.....daca misc volanul energic stanga dreapta cu motorul oprit troncane ca dracu...am sa dau maine jos sa vad despre ce este vorba.caseta ar fi ultima varianta.in rest am verificat totul..nici un joc nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Salut...

Ia misca de motor fata/spate, stinga/dreapta, cu el oprit.

S-ar putea sa fie suportii motor.

Numa' bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este de la caseta sa spui ce i-ai facut ! Si la mine daca dau st-dr cu motorul oprit face parca un pic de zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

am vazut ca aici se vorbeste de pocnituri.

la golful meu eu am altfel de pocnitura... la unele socuri ca de ex. plecari sau opriri bruste sau la denivelari se aude in portiera din dreapta cam in zona butonului de deschis geamul un zgomot ca de lovitura in plasticul fetei de portiera. am dat jos fata de portiera si am verificat toate imbinarile. nu am gasit nimic deosebit. suruburile erau stranse, cablurile asezate la locul lor etc. am desfacut si capacul lateral al bordului in partea dr. sa vad in spatele torpedoului si nimic. am montat fata de portiera la loc si bineinteles ca pocnitura nu a disparut...

in final daca nu gasesc solutia cred ca apelez la un truc mai vechi...dau muzica mai tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar am fost la service,iar am tras de toate....nimic.nu e nici caseta.ultima solutie:am sa dau amortizorul de la roata respectiva jos..daca nu este nici de-acolo..ma las pagubas cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.Am o problema care am postat-o de mai multe ori,dar nimeni nu mi-a dat nici un sfat.Sper ca moderatorii sa nu se supere si sa ma inteleaga.

Am o "eterna" bataie in fata si se aude fier pe fier,parca.Mi se pare de-asemenea ca masina nu este teapana..La gropile mai mari parca imi joaca tot botul masinii,se aude un trancanit infundat si parca motorul impreuna cu cutia nu sunt fixati pe sasiu.Caseta de directie cred ca nu are nimic pentru ca nu-mi joaca volanul,nu trepideaza la gropi.Am schimbat tot ce se putea schimba in fata :amortizoare,bucse cap amortizor,bucse bara stabilizatoare,bielete directie,capete de bara,pivoti brat,bucse brat(amandoua),bielete antiruluiu,dar jocul si zgomotul acela sa pare ca persista.

Exista posibilitatea ca sa fie slabiti/rupti ceva suporti care tin motorul sau cutia de viteze(zgomotul se aude mai pronuntat pe dreapta)????Aveti alte idei sau pareri ce ar putea sa se auda asa????Va rog mult sa ma ajutati si va multumesc.

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ceau

am si eu aceeasi problema ca si voi, cand dau in groapa cu partea dreapta se aude un troncanit (zici ca se rupe roata). mentionez ca am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si bucsele oscilante de la brat.

@Pytu: ai rezolvat? te rog sa ne zici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si bratele..poate fi si de la ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

am vazut ca aici se vorbeste de pocnituri.

la golful meu eu am altfel de pocnitura... la unele socuri ca de ex. plecari sau opriri bruste sau la denivelari se aude in portiera din dreapta cam in zona butonului de deschis geamul un zgomot ca de lovitura in plasticul fetei de portiera. am dat jos fata de portiera si am verificat toate imbinarile. nu am gasit nimic deosebit. suruburile erau stranse, cablurile asezate la locul lor etc. am desfacut si capacul lateral al bordului in partea dr. sa vad in spatele torpedoului si nimic. am montat fata de portiera la loc si bineinteles ca pocnitura nu a disparut...

in final daca nu gasesc solutia cred ca apelez la un truc mai vechi...dau muzica mai tare

Exact asa face si a mea, cu mentiunea ca la inceput facea doar pe dreapta, dar de ceva timp a inceput sa faca si pe stanga.

Nu i-am dat de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

am vazut ca aici se vorbeste de pocnituri.

la golful meu eu am altfel de pocnitura. La unele socuri ca de exemplu plecari sau opriri bruste. se aude foarte ciudat si se simte la fel, ca si cum s-ar deplasa ceva de pe la mijlocul masinii si se duce spre motor(asta in cazul franarii) si ma dispera. se aude doar la plecari bruste si la franari bruste atat! Pare a fi un sunet metalic.

Imi poate spune cineva cam ce ar putea fi?

Multumesc.

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cyp88

ce se strica la brate ca alea nu au decat 2 bucse daca nu ma insel (1 mica si bucsa oscilanta). in service mecanicul mi-a tras de roti in toate partile si nu misca nimik. nu stiu ce sa ii fac, ce sa schimb ca sa nu se mai auda pocnitura aia la trece prin gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude de la toba? Daca e suportul din fatza desprins pocneste tare metal pe metal si se simt vibratii in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot incercat sa aflu de unde vine zgomotul.

nu este de la toba. zgomotul si vibratia se simte mai mult pe partea dreapta.:vaidecapulmeu:

dar sapt asta ma duc si o sui pe elevator si sper sa aflu de la ce e.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!