Jump to content

Pictograma Epc


Tom
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Va rog sa-mi spuneti daca pentru motorul 1,9TDI 101 CP,AXR,pictograma "EPC-verificarea partii electronice a motorului (numai la anumite motoare )" trebuie sa se aprinda la punerea contactului ?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles corect intrebarea ta, raspunsul este da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu precizari: in cartea masinii , la pictograma "EPC-verificarea partii electronice a motorului (numai la anumite motoare )" nu spune pentru care motoare este valabila aceasta pict. Motorul precizat de mine, are aceasta pict.? Tot in carte mai spune ca la punerea contactului trebuie sa se aprinda aceasta; daca nu se aprinde inseamna ca sunt probleme. La mine nu am vazut niciodata pict. aprinsa.Sunt doua variante:

1.-pt. 1,9 TDI PD 101 CP AXR nu este aceasta pict.

2.- nu se aprinde la mine si atunci am o problema

Ar mai si varianta sa ma duc la service si sa rezolv acolo. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regula generala este ca, in cazul in care o functie a motorului nu mai lucreaza normal, acest lucru sa fie semnalizat printr-un martor in bord ce RAMANE APRINS, pt a putea fi observat !

In cazul tau, acum ca m-am dumirit ce intrebi, situatia sta astfel: fiind TDI, nu ai EPC (Electonic Programming Control)! EPC-ul este caracteristic MPI-urilor (benzinarelor). La TDI ai alta gestiune de control la motor (EGR-direct). Daca mai doresti si alte detalii, intreaba la sectiunea diesel-elor. :D

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai EPC. Nici mie nu mi se aprinde, si am vazut acea pictograma numai la benzina.

LE. Tom am modificat. Oboseala asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru 14-multumesc pentru lamurire(ca TDI- urile nu au EPC).Mai am ceva nelamuriri legate de citeva pictograme de pe bordul Octaviei Tour, dar am sa deschid un topic nou, asa cum este corect. :ceuameni:

Nu ai EPC. Nici mie nu mi se aprinde, si am vazut acea pictograma numai la diesel.

Te rog fi mai clar.Eu am diesel: am sau nu EPC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In manualul de Golf 4 scrie clar : Comanda motor - EPC ( numai la motoare pe benzina ) .

Sper ca acum te-ai lamurit . :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor !

Acum tottul este foarte clar :ceuameni: :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!