Jump to content

Zgomot La Debreiere


livium1966
 Share

Postare recomandată

mariusmaniac

Am si eu o problema.  Cand calc ambreiajul sau cand iau piciorul dupa acceleratie si masina intra in decelerare, se aute un tacanit ,ca un "carton intre spite". Cand o pun in sarcina nu se aude, nu se aude nici la relanti, doar in mers, si in ritm cu roata. La viraje, daca este in sarcina nu se aude nimic, am verificat planetarele si sunt in regula. Tacanitul se simte si in schimbator. Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.Am si eu o poblema de genul asta.Indiferent de treapta de viteza,atunci cand ridic piciorul de pe pedala si ambreiajul cupleaza,se aude un "clanc".Kitul de ambreiaj este schmbat de 10000 de km.Masina merge bine,nu intra greu in viteze,nu smunceste....problema este doar acel "clanc" care se aude la debreiere...Cu cat ridic piciorul mai lin de pe ambreiaj, sunetul parca se diminueaza....Cine s-a mai confruntat cu aceasta problema si imi poate spune despre ce e vorba? Multumesc. 

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am rezolvat problema.Capatul de planetara dinspre cutie avea joc.L-am schimbat si nu se mai aude nimic,totu este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

la mine s-a manifestat prin batai ritmice la accelerare pe linie dreapta, nu pacanea la debreiere.

Ai facut inspectie post mortem sa vezi ce avea mai exact?

Am postat eu niste poze in topicul cu planetarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La debreiere se auzea un "clanc" mai pronuntat cand motorul era rece.Credeam ca e ceva la ambreiaj.Am dus-o doar la mecanic si mi-a spus ca planetara are joc si ca trebuie schimbata partea dinspre cutie.Am schimbat-o si acu e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Asta am inteles, pt ca citest mai mult decat ultimult post :).

Dar eram curios ce anume mai exact s-a deteriorat la capul de planetara: canelurile, canalele bilelor sau bilele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca canalele bilelor din ce imi aduc aminte ca zicea mecanicul.Am inteles intrebarea ta.Ti-am raspuns ca nu am facut mai mult decat am dus-o "doar la mecanic" si nimic mai mult.Nu am aprofundat problema sa descopar motivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:excl:  si ce alte simtome mai aveai inafara de acel ''clanc''.La mine se aude acel clanc  (ca si zgomot de arc detensionat) dupa ce am trecut de la DMF la SMF, atit in mers tr 1-2-3 cit si la opriea motorului cu pedala de ambreiaj apasata,la debreiere se aude acel clanc asa ca banui ca este din disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar nu "clanc" la ridicarea piciorului de pe ambreiaj la schimbarea vitezelor in mers.Auzeam si simteam cum cupleaza...Zgomotul indelung studiat venea din dreapta fata.Dupa schimbarea capatului de planetara dinspre cutie,de catre mecanic,nu se mai aude nici un zgomot,vitezele schimbanduse lin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Interesant, eram curios pt ca nu auzeai batai pe accelerare, cum a fost la mine.

Mersi pt rabdarea acordata, ce facem, unii suntem mai curiosi de fire :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!