Jump to content

Prezoane roti


Executron
 Share

Postare recomandată

Am dat search, am gasit ceva cu prezoane dar nu ceva fix ce am eu.

Deci am cumparat masina cu jantele de aliaj pe el si proprietarul anterior mi-a dat si rotile de iarna (janta tabla + cauciuc). Iarna trecuta la trecerea la cele de iarna, a scos rotie de vara, a pus jantele de tabla pe el si hopa.. masina nu se mai misca. Aparent in fata prezoanele atingeau undeva pe acolo nu ma pricep. Mi-a zis ca-st prea lungi si a zis ca trebuie sa iau mai scurte. Buuun ma enervez logic :), dar testeaza ala si aparent numai pe fata atingea. Mi-a propus sa-mi dea el niste prezoane, i-am dat vreo 300 mii pe 10 mai scurte, si le-a lasat p-alea lungi pe spate.

Ei bine primavara cand am trecut pe alea de vara am uitat alea lungi acasa si mi-a pus tot p-alea scurte pe alea de aliaj si a zis ca nu-i prob ca "prind bine".

Stie cineva de lungime au in mod normal? Cele lungi sunt cam cu 1,5-2 cm mai lungi decat cele scurte...

Ceva opinii?

Numai bine!

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat masina cu jantele de iarna de tabla pe ea. Cand am pus jantele din aliaj mi-au zis cei de la service ca is cam scurte prezoanele de la jantele de tabla si ca ar fi indicat sa iau mai lungi ptr jantele de aliaj. Am fost pe la magazine de piese auto...dar ptr 20 prezoane imi cer spre 2 milioane. E cam mult ptr niste suruburi :icon_thumright:. Am inceput sa caut pe la dezmembrari dar inca nu am gasit nimik.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut hai c-am facut o poza la prezoanele lungi. (le am intr-o punga). Pe masina acum sunt combinate 10 prezoane lungi cu 10 prezoane scurte... Ma rog... :icon_thumright:

Cele scurte au cam 1 cm in minus dar omu de la service a zis ca nu e prob ca prind bine si alea.

Sa inteleg ca la passat trebuie sa ai doua randuri de prezoane ? (lungi si scurte in functie de tipurile de jante?)

@alexovy Parerea mea e ca nu merita sa iei prezoane noi. Cum am mentionat am dat 300 mii pe 10 scurte si sigur mai avea p-acolo. Eu le-as lua de la dezmembrari. Acuma, daca ai jante de 17" super smechere, atunci nu merita sa iei rahaturile astea ;)

post-8852-1179154015_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca la passat trebuie sa ai doua randuri de prezoane ?

in cazul tau cred ca da, pt ca din ce spui si din poza cu prezonul jantele de aluminiu nu sunt originale.la jantele originale merg prezoanele de la cele de tabla perfect.(adica nu sunt scurte)in general jantele aftermarket vin cu prezoane pt ele(lungime,conicitate).pt siguranta este indicat ca prezonul sa se infileteze 7-8 ganguri(cam jumatate).

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare! Sper sa nu postez aiurea, am incercat cu search dar nu am gasit ce ma interesa. Am un VW Passat din 2001 la care as vrea sa montez niste jante de aliaj CMS de 16" dar acuma am aflat ca prezoanele care le aveam pe jantele de tabla nu se potrivesc la jantele de aliaj si as vrea sa va intreb pe voi daca stiti vreun site de unde se pot comanda aceste prezoane si cam care este pretul lor si inca ceva, daca stiti cumva, de pe Bora s-ar potrivi pe Passat? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit o poza cu prezonul pt janta de tabla, dar am gasit pt cele de aliaj.

Diferenta intre ele este de conicitate, la cele de tabla conul este mult mai mic (mai scurt) si mai rotund spre hexagon, iar la aliaj, conul este mai lung, mai ascutit; sper sa intelegi ce vreau sa iti zic. Prezoanele ca si filet sunt la fel de la Golf, Bora, Passat.

Uite aici poze cu prezoane pt jante de aliaj.

12347914391.th.jpg prezon.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

cum se pot scoate prezoanele de la roata daca sa sficuit capul de piulita?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu dalta si ciocanul,cu pistol cu are comprimat,si cu multa indemanare,fara gluma.

mai bine te duci la service,la cineva care are putere si experienta,ca altfel mai rau faci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

sal... cum pot scoate si eu prezoanele antifurt daca am pierdut antifurtul? ma poate ajuta si pe mine cineva.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai scris pe undeva. Te duci la reprezentanta, le dai baietilor de-o bere si vin ei cu trusa de ti le desfac toate. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare masina are antifurt diferit?

adica nu e acelasi prezon OEM la fiecare golf, de exemplu?

colegul sughy cu passat nu poate folosi antifurtul meu sa desfaca prezonul? (ca tot suntem din bucuresti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca nu sunt toate la fel. Ce sens ar mai avea antifurtul? :)

Sunt vreo 20 de modele de antifurt. Acum depinde ce noroc ai sa mai gasesti unul identic la cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau se poate comanda antifurtul de la reprezentanta. Am un vecin care si l-a pierdut, al meu nu era bun pt el si atunci si l-a comandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!