Jump to content

Skoda Octavia 1.6 Fsi Elegance


rvacaru

Postare recomandată

Am facut una si la 39999 :) N-aveam unde sa ma opresc... ca eram in miezul autostrazii prin Olanda. Acolo s-a implinit 40-ul, acolo am pozat :)

Link către comentariu
  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    98

  • Serban F

    15

  • virgilius23

    9

  • Executron

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

41mii :)

Am completat cu ulei: cam 150grame pe cei 15mii km de la ultimul schimb. Pe BC zice ca mai am 11mii km si urmeaza un nou schimb si revizia a doua.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu

:) Las ca recuperez eu.

PS: Eu postez km aici ca sa vad in timp (dupa data) cam cati fac pe an/luna/etc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

43mii fara 200.

In noiembrie implinim 3 anisori. Ne pregatim sufleteste pentru primul TUV/AU din viata O2-ului (se face prima data la 3 ani, apoi din 2 in 2). A doua revizie/ulei se pare ca o vrea in jurul lui 50-52mii (prima a fost la 26mii), asa ca anul asta e liniste, probabil va fi in vara viitoare.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am trecut si de cei 43mii cu niste sute... ieri m-am uitat pe BC, vrea revizie in 10mii km sau 300 zile. Imi notez aici, sa nu uit :lol:

* Stergatoarele de parbiz incep sa dea semne de oboseala.

* Era cat pe aci sa dau usa dreapta jos (capitonajul) pentru a vana un greieroi. S-a dovedit insa a fi o pereche de ochelari uitati in cutia de ochelari de sus (ma cam lasa auzul, din dolby cred ca nu mai prind decat mono :lol: )

* Culoarea gri deschis e fantastica. Nu trebuie sa ma duc la spalat decat atunci cand se innegresc jantele de la frane... caroseria cred ca o pot lasa nespalata minim 1 luna :icon_thumright:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu

M-am uitat de curiozitate pe mobile.de sa vad cam cat se mai cere pe masina mea (nu, nu vreau sa o vand :lol:). Spre suprinderea mea pe 1.6 FSI Elegance cu 40-45mii km din 2005 se cer 14500-14900 euro ;) Teoretic as putea sa o vand dupa 25mii km rulati de mine (1.5 ani) cel putin cu banii cu care am luat-o. Dar nu o dau, imi place :P

Imi pun si un screenshot sa imi aduc aminte la anul cand mai "verific" o data :P

post-74-1223061808_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
* Culoarea gri deschis e fantastica. Nu trebuie sa ma duc la spalat decat atunci cand se innegresc jantele de la frane... caroseria cred ca o pot lasa nespalata minim 1 luna ;)

PS:Trebuia sa mentionezi si faptul ca locuiesti in DE...ca altfel...

Multi km in continuare si nu uita sa postezi in jurnal.Imi pare rau ca nu mi-am facut si eu unul de cand am cumparat masina noua! :P

Link către comentariu

Pai postez... dar nu prea am ce :P Mai scriu km, mai scriu ce mai face musca din stop si cam atat... Doamne-ajuta sa ramana asa ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

de ce o lasi la aeroport si nu o lasi intr-un garaj sau ceva de genu'?

In legatura cu musca din stop...o musca mai e cum mai e..macar a murit..eu am un soricel..si e si viu :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

47000km, totul ok, inclusiv musca din stop. Ma gandeam ca se dezintegreaza in timp dar imi pare la fel de proaspata ca in prima zi...

PS: Fac 70km pana la aeroport, de aceea ea sta cuminte acolo (in parcare acoperita si incuiata) pana ma intorc din concediu. Nu imi imaginez cum a intrat soarecele in masina... daca isi aduce si o prietena ai incurcat-o rau de tot :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

~49300 km

* Ne pregatim pentru inspectia numarul 2 (~51-52k km).

* Am cumparat ulei Longlife III (55eur) si stergatoare parbriz (28eur), ambele originale VW.

+ Desi sunt in al 5lea an stergatoarele de pe masina inca sterg foarte bine, sunt uimit, cu produse aftermarket inca nu am reusit performanta asta.

Ah, vad ca nu am "notat" si revizia 1, o fac acum, sa nu uit.

Revizia 1 (16.08.2007)

~25700km

* Filtre

* Lichid frana

* Ulei Longlife III

* Masina de inchiriat 1 zi

-----------------------------

250 eur

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Iaca si primul incident din viata Octaviei. O doamna s-a gandit sa iese din parcare fara sa se asigure prea bine si din intamplare eu treceam pe acolo "la pas"... asa ca ne-am pupat fund in fund ;) Din fericire am scapat cu o mare zgarietura pe bara (in colt) si fara tabla/plastic/sticla atins.. aveam 5 km/h eu (tocmai ma pregateam sa opresc) si 5 km/h ea (tocmai se pregatea sa iese) :))

Am facut si ceva poze (inainte si dupa spalarea zonei) le voi pune de dragul "jurnalului".

Sunt fericit, se putea termina mult mai rau, daca lovea usi/roata/rupea bara :)

Link către comentariu

Pacat de acest incident, bine ca a fost unul minor. Poti incerca sa cureti zona respectiva cu o carpa de bbc imbibata cu putina motorina (dai de 2-3 ori cu carpa peste toata zona, lasi sa treaca cam 5 min si apoi incepi sa stergi ceva mai hotarat daca nu s-a curatat), astfel macar cureti vopseaua doamnei; dupa ce termini de curatat stergi bine cu o alta carpa de bbc uscata.

Fara incidente de acum incolo. :icon_thumright:

Link către comentariu

Da, o sa incerc insa deocamdata astept sa vad ce hartii imi trimite asigurarea si la ce evaluator. N-as prea vrea sa vopsesc bara pt atata lucru...

Link către comentariu

Tocmai de aceea ti-am sugerat o potentiala varianta pt a indeparta cat mai mult din urmele incidentului. Cand mergi la evaluare/constatare, daca nu iti acorda o revopsire a intregului element, ai grija sa obtii un polish profesional.

Bafta.

Link către comentariu

:angry: Eu vreau sa ma prezint cu un aspect "cat mai grav" ca sa fie suma cat mai mare. Din cate am inteles pot decide daca repar sau nu, banii ii iau :blah_: Ramane de vazut, e prima mea experienta de acest gen (Germania).

Link către comentariu

49850 km (4900 km roti iarna)

Ne-am descaltat de bocancii caldurosi, pufosi si comozi de iarna si am trecut la slapii inconfortabili de vara ;)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu

Din pacate si eu am patit ceva asemanator dar in ROmania :)) ... eu nu am vopsit bara. Am "rezolvat" cu putin polish local. Se mai vede putin dar mai bine asa decat sa vopsesc toata bara.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!