Jump to content

Skoda Octavia 1.6 Fsi Elegance


rvacaru

Postare recomandată

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    98

  • Serban F

    15

  • virgilius23

    9

  • Executron

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai, arata foarte bine. De ce l-ai mai desfacut? :rolleyes:

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu

hmm imi zici si mie vreau sa imi iau si eu un Skoda Octavia Elegance cu niste dotari optionale(tempomat,incalzire scaune fata,jante de 15 cu cauciuc de 205 latime,tpm-verificare aer in pneuri,maxi dot) ....tot cu motor 1.6FSI 115 cai si ma intereseaza parerea ta cum trage?eu acuma am un Skoda Fabia 1.4 16V 75 cai is fff multumit de ea mai ales ca trage binisor viteza maxim prins e 190 da as face si eu o schimbare pe un Octavia....astepr raspuns merci si sa conduci fara evenimente masinuta ta:)

Link către comentariu

Daca esti "fff multumit" de Fabia 1.4 75CP sigur o sa te simti excelent in Octavia 1.6FSI 115CP. Asadar daca vrei sa iei "go 4 it"!

Bafta!

Link către comentariu
  • 3 months later...
  • 2 months later...

33mii km. Tot fara probleme. Azi s-a descaltat de botoseii de iarna si a primit slapii de vara :)

Link către comentariu

Pana azi am avut 5-6 grade afara si a plouat :) Nici o sansa sa prind o ora uscata in weekend sa "operez".

Link către comentariu
  • 1 month later...
Publicat (modificat)

35mii... inca mai merge :)

Maine astept emulatorul de CD-Changer (vreau sa ascult muzica/indicatii navigatie de pe PNA direct in boxe).

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am montat azi emulatorul de CD-Changer si am facut primele teste cu muzica+indicatii navigatie simultan in boxele masinii.

Muzica setata 70% din volumul maxim si indicatiile 100% este o combinatie ok.

Nu e rau, dar nici perfect :blink: Problema este ca trebuie sa dau volum 15-18 pe Stream (fata de un 8-10 pe CD sau 10-12 pe radio). Si am mai observat si ceva zgomot de fond in momentul in care conectez PNA-ul (cand nu se aude muzica se aude un fasait discret). Cu proxima ocazie incerc si cu un player mai "profesionist" gen iPOD sa vad daca si cu ala face. Per total sunt multumit.

Nota 8/10 :)

PS: un lucru stiu sigur: nu mai dau jos rama de la radio cat traiesc... zici ca e antifurt, abia am dat-o jos :)

post-74-1211826092_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu

Cate o data "mai binele" e dusmanul "binelui"... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

Am gasit sursa parazitilor: alimentatorul 12V-5V (USB). O sa incerc sa imi fac un mic montaj cu un preamplificator si un filtru DC/DC poate scap de ei. Daca merg pe baterie merge OK.

Link către comentariu

Cat te-a costat emulatorul de CD-changer si de unde l-ai luat ?

Link către comentariu

ebay, ~40 eur (dar daca ai auxin nu te ajuta la nimic, vad ca ai masina MY2007, parca era auxin standard)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am montat suportul Brodit pt navi. Acum am muzica de pe PNA si indicatiile vocale in boxele masinii. E ok!

Mai pe seara postez si pozele cu pasii de la montaj. Deocamdata un sneak-preview :)

Cu cablu

http://myfabia.de/plogger/index.php?level=picture&id=84

si fara cablu

http://myfabia.de/plogger/index.php?level=picture&id=85

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
  • 1 month later...

Si-am trecut si de 37mii km... (nu va enervati, postez ca sa vad cati km fac pe luna, imi e cel mai la indemana aici :) )

Link către comentariu

Si detaliile de montaj Brodit Proclip

post-74-1215858449_thumb.jpg post-74-1215858470_thumb.jpg

post-74-1215858480_thumb.jpg post-74-1215858574_thumb.jpg

post-74-1215858596_thumb.jpg post-74-1215858679_thumb.jpg

post-74-1215858687_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu

Ai gusturi bune in materie de muzica daca asculti Antenne :icon_cool: :) :rolleyes:

Link către comentariu

Haha, n-am nici un gust (am urechile cam infundate) e doar postul de radio pe care "belitura" de Stream il prinde cel mai bine in zona unde stau :)

Link către comentariu

Mie imi place muzica pe care o dau...in comparatie cu ''beliturile'' de radiouri de pe la noi!

PS:Gata ca iti poluez topicul cu prostii!

Link către comentariu

Nu-i nimic, a fost doar inca o ocazie sa ma "minunez" de singurul lucru care ma enerveaza la masina asta din prima zi: receptia radio :)

Link către comentariu

S-o stapansti sanatos si fara incidente!

Eu nu sunt convins de asta legat de ce spuneai de Skoda. Am putut sa vad clar acest lucru folosind VIN decoderul. La Octavia din 2001 am pe masina 1.9 TDI AGR si nu 1.9 TDI ALH cum e o alta masina fabricata in aceeasi saptamana pt Italia. Nu ca as fi avut vreo problema cu AGR-ul dar na, nu da bine sa vezi ca pt Romania a fost buna si o versiune de cod mai veche.

Oare nu e posibil sa puna softuri diferite in functie de carburantii din tarile unde se duc masinile??

Un prieten cu G4 cumparat din germania are probleme cu martorul de noxe cand pune/nimereste benzina mai slab calitativa.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am ajuns si la 40mii. Inca mai merge, nici o problema.

post-74-1220004164_thumb.jpg

PS: Am completat pentru prima data cu ulei. A consumat cam 150-200 gr la 18mii km :icon_thumleft: E bine.

Link către comentariu

Felicitari. Dar nu puteai sa te opresti si tu un pic, ca sa nu-i faci poza la 100 Km/h!?... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!