Jump to content

Pompa De Benzina !


D@ny
 Share

Postare recomandată

Am cam facut o prostie : am bagat cu sticla benzina in masina si ca sa imping acea supapa de la rezervor am folosit antena si cand sa o scot s-a rupt varful ei unde avea un fel de bulb .

Poate sa imi strice in vreun fel acel bulb pompa de benzina sau are ceva filtre si nu are cum sa se duca in ea !?

P.S. = bulbul este din plastic si nu are mai mult de 1cm lungime si 0,5cm latine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aibe o sita; nu cred ca vei avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi problema in caz ca plasticul de la antena sa nu reziste la solventi , adica sa se topeasca si sa infunde cine stie ce ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....slabe sanse sa se topeasca insa nu este exclus

oricum am analizat o pompa de benzina pe care am schimba_o acum catev luni si are o sita destul de mare prin care trage benzina si nu cred ca o sa aibe ce sa se obscureze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimic, daca ai nervi desfa capacu din spatele banchetelor scoate pompa si pescuieste bumbu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cativa ani cand mi-am schimbat pompa de benzina, un dobitoc mi-a scapat un colier in rezervor prin gaura unde intra pompa. Dupa un timp s-a rupt sita aia si a rupt cateva palete. Iti dai seama ce surpriza am avut cand am scos pompa si am vazut colierul acolo... pompa mergea (ca are doua randuri de palete) dar nu mai avea aceeasi presiune. Sper ca tu sa nu ai probleme pt ca bulbul ala e rotund si nu are muchia ca la colier dar cine stie... Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mai bine nu incerca sa scoti pompa ca sa poti pescui chestia aceea ca o sa iti blestemi zilele, tot mecanismul de asamblare consta in plastic si garnituri de cauciuc plus ca trebuie sa nimeresti ochiometric niste tije la montare, eu am dat-o jos de 2 ori, prima data dupa ca am inlocuit pompa ca se infundase am rupt site din capul pompei in niste ghiduri de plastic pe care intra ansamblul pompa+suport, asa ca dupa 2 zile dupa ce am curatat sita veche am desfacut din nou pompa, cred ca e cea mai nasoala treaba de inlocuit, nu e filozofie dar nervi si chin la greu (furtune presate de scos, capacul de la suport pompa parca e sudat, o pozitie de tot cacatul de mesterit si cu nasul in vapori de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine nu incerca sa scoti pompa ca sa poti pescui chestia aceea ca o sa iti blestemi zilele, tot mecanismul de asamblare consta in plastic si garnituri de cauciuc plus ca trebuie sa nimeresti ochiometric niste tije la montare, eu am dat-o jos de 2 ori, prima data dupa ca am inlocuit pompa ca se infundase am rupt site din capul pompei in niste ghiduri de plastic pe care intra ansamblul pompa+suport, asa ca dupa 2 zile dupa ce am curatat sita veche am desfacut din nou pompa, cred ca e cea mai nasoala treaba de inlocuit, nu e filozofie dar nervi si chin la greu (furtune presate de scos, capacul de la suport pompa parca e sudat, o pozitie de tot cacatul de mesterit si cu nasul in vapori de benzina.

Daca ai putin habar de mecanica, este foarte simplu!!!

Trebuie sa ai o cheie speciala ca sa desfaci busonul de vizitare a rezervorului. Prima data desfaci furtunele de tur si retur, apoi desfaci busonu cu cheia sau cu doua surubelnite daca nu ai cheie, apoi prinzi ansamblu pompa- litrometru cu degetele fixate in locasurile pompei si rotesti spre stanga. Extragi cu grija pompa din rezervor asteptand sa se scurga benzina din ea. Dupa aceea cauti varful de antena. ideal este sa nu ai multa benzina in rezervor!!! Sa ai grija sa pui garnitura de etansare a capacului de la rezervor la fix si sa strangi bine capacul dupa aceea. Ziceam la inceput ca este ideal sa ai cheie de capac(buson) pt ca daca nu strangi ff bine o sa ai vapori de benzina in masina daca umbli cu rezervoru peste jumatate. SUCCES

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta este ca am incercat sa desfac insa nu am reusit sa scot capacul acela ( este un inel dintat ) care asa cum s-a mai zis par ca este sudat desi este din plastic :rolleyes: . Recunosc ca nu am incercat decat putin la mana , am vazut ca nu iese si am renuntat . Ceva idei ca sa il pot desface ? Mom am si rezervorul plic si nu vreau sa fac baie in benzina asa ca astept indicatii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate te ajuta pozele astea

poza 2

poza 3

post-12008-1180709226_thumb.jpg

post-12008-1180709322_thumb.jpg

post-12008-1180709400_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pompa de benzina are vreo supapa pt retinerea benzinei pe retur? Eu nu am vazut nici una la pompa... poate e pe traseu... stie cineva? Imi iese benzina pe furtunul de retur... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zimi exact unde sa ma uit si cum sa verific , eu mai am o pompa , adevarul ca nu mai functioneaza insa cred ca pot verifica vizual sau cat de cat daca are asa ceva pe retur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am si eu una stricata si nu are. Eu am intrebat daca are pe traseu undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe retur nu mai are nimic. Eu nu inteleg pe unde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine returul se duce inapoi in corpul pompei. Deci intre pompa si corp se face presiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez o schema cu pompa....

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!