Jump to content

Fabia - rulmenti fata


BogMW
 Share

Postare recomandată

fa si tu ca mine schimba-i pe toti 4 si ai terminat balciul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma, daca nu ma supar pe ea si n-o vand, aia va urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia care este pana la urma? Doar ca trebuie sa te duci la un mecanic priceput? Deci nu s-a facut in continuare reconstatarea? Daca s-a schimbat pe partea gresita? daca NU s-a schimbat deloc rulmentul? Daca huruitul provine de la anvelope uzate? Daca huruitul provine de la un rulment de pe spate?

Are/n-are joc rulmentul ala? In plus constatarea unui rulment nu se rezuma doar la o proba de drum: ai vazut ce ti-am zis mai sus, am intalnit si situatii "pe dos" deci personal NU am incredere 100% in proba de drum.

Da-ne de stire de finalitatea problemei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanicul care mi-a facut operatia este un prieten care lucreaza la un service auto, dar eu nu am fost la service, ci la el acasa. si ei evident ce lucrarea mi-a facut: rulmentul nou l-a montat in partea stanga, acolo unde nu era problema. si uruitul se aude cu oricare dintre roti ar fi montate in fata. si in plus, se distinge zgomotul facut de cauciucuri de cel facut de jocul rulmentului.

am vorbit cu el si maine o sa incerce ca rulmentul dat jos de pe stanga sa-l puna in partea dreapta. problema e daca siguranta aia de pe partea care se imbina cu fuzeta este in regula si se poate refolosi. ca daca nu e....bani de inca un rulment nou nu mai am. ;)

o sa va tin la curent, sper sa sa se rezolve.

si multumesc tuturor pentru sfaturi.

Modificat de cristi v.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai siguranta aia de zici tu, serveste si ca senzor de abs; in plus daca depresezi rulmentul de pe fuzeta, sigur se va deteriora. Asa ca se pare ca va trebui sa mai astepti pana sa pui altul nou pe partea cealalta. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ne de stire de finalitatea problemei!

gata! m-am suparat! mi-am cumparat inca un rulment nou. 225 lei fag, mai ieftin decat acum o saptamana ca cica au nu stiu ce oferta. diseara merg la montaj si de maine sper sa nu mai am probleme cu rulmentii......cel putin pe spate.

numa' bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stai putin, pe spate ai probleme, ca pana acuma am inteles ca pe fatza ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: scuze, nu stiu pe unde imi era capul........e vorba doar despre cei de pe fata.....scuze! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, s-a schimbat si al doilea rulment. nivelul sonor a scazut considerabil. practic, d-abia acuma imi dau seama cat de tare uruia inainte. sfatul meu: daca auziti huruit la roata, nu amanati, schimbati rulmentul/rulmentii cu pricina.

intrebare: cam cati la km se face o schimbare de rulmenti? sau mai bine zis: ce durata de viata are un rulment?

multumesc!

numa'bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi in Romanica nu cred ca poti spune cu exactitate durata de viata, depinde mult de drumurile pe care merge masina si depinde la fel de mult si de sofer(cata grija are el cu masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi v., cred ca raspunsul lui cgadalean este cel mai in masura sa puna in evidenta durata de viata a elementelor de tren de rulare in general.

Totusi, eu as pune pe primul loc utilizarea masinii si pe urma gropile. Din experienta pot sa spun ca un rulment cu defect de fabircatie "pica" in maxim 10.000km, daca nu, poate functiona linistit destul de mult pe masina daca masina este utilizata cu grija.

Pot sa-ti dau exemplul personal: masina mea in iunie face 4 ani, in momentul asta arata FIX 72.000km pe bord si NU am schimbat pana acum niciun rulment la ea, nicio bieleta antiruliu si nicio bieleta de directie/cap de bara ( bieleta directie stanga am descoperit saptamana trecuta ca pare sa aiba un joc infim dar o mai las; o voi schimba doar daca se mareste jocul. cred ca mai am si un joc usor in rulmentii/lagarele de amortizoare fata). Am circulat prin aceleasi gropi ca noi toti dealtfel, am avut insa grija sa franez totusi inainte de ele iar daca n-am putut ocoli, macar am luat piciorul de pe frana. Cam atat am facut si pana acum sunt multumit.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e bun, acelasi model echipeaza de o luna si masina mea, inca nu am probleme... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, zilele astea ma duc sa-l cumpar. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

acelasi huruit il am si eu ...am banuit ca e de la anvelopele noi (pirelli p6 210 lei/buc). Pe masura ce zilele treceau, a crescut si intensitatea zgomotului. Astazi am fost cu ea la constatare. rulmentul dreapta fata dus. 70k de km. 420 de lei cu tot cu manopera. luni il schimb. revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce sa mai zic?!? am comandat rulmentul, a venit, l-am demontat pe cel vechi si cand sa-l pun pe cel nou, ce sa vezi???? nu mai intra discul de frana deoarece flansa rulmentului era mai mare in diametru cu 6 mm. gaurile se potriveau totul era ok, doar ca era mai mare in diametru. comand altul, vine in 40 de minute si cand colo ce sa vezi??? la fel. am sfarsit tot cu cel vechi pe masiina pana imi vine altul cu dimensiunea corecta. am facut poze cu mobilul la rulment., revin cu alte amanunte

post-39603-1243713447_thumb.jpg

post-39603-1243713467_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta iti trebuie rulment pentru fabia junior. Este mai mic putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rulmentii au fost comandati pe baza datelor din certificat. Cunm pisica masii sa fie mai mari???? Oricum, cica s-a corectat problema si ma asteapta luni la service sa mi-i monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat cu rulmentul drepata fata, insa NU la Reprezentanta Skoda. Acum masina e "muta" iar. Atasez pozele cu rulmentul nou si cel vechi (cu flansa). Total operatiune: aproape 2 ore in service si 390 de lei. Bonus: o cafea si un parasolar Bosch :)

post-39603-1244023265_thumb.jpg

post-39603-1244023273_thumb.jpg

Modificat de alex_Silva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ce marca era rulmentul, stii cumva? Cat despre manopera....ieftin la asa service :wub:

FAG tre sa iei pt Skoda:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cu siguranta iti trebuie rulment pentru fabia junior. Este mai mic putin.

Dati-va si voi cu parerea, maine ma duc la service pentru ca aud un vajait la roata stanga care creste in frecventa odata cu cresterea vitezei, se aude ca si cum roata ar fi ovalizata..cum faceau bicicletele cu geanta in 8, acum, am ridicat masina pe cric si am invartit de roata si normal ca se aude ca si cum ai da cu cutitul pe o pila...poate sa fie rulmentul?am de facut un drum lung de concediu si nu stiu ce sanse am sa ajung la destinatie.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, am si eu o problema cu scartait , eu ii zic greierasi. Totul a inceput dupa ce am facut revizia la 48500 km la Avia , unde am schimbat placutele de frana si mi-au inlocuit bucsele la bascula. Primi 500 km au fost OK , nu sa auzit niciun scartait, dupa care a inceput un scartait ca acela care se aude cand placutele de frana sunt uzate la maxim. Zgomotul nu se auzea decat in momentul in care trageam de volan stanga. A inceput sa se auda si pe partea dreapta , din ce in ce mai tare . Dimineata nu se aude dar dupa cativa km incepe greierasul sa isi faca treaba. De la revizie am facut 3500 km si scartaitul nu se aude acum decat pe partea stanga. Am dat roata jos m-am uitat , am strans piulitele si suruburile pe care le-am intalnit pe acolo. Culmea este ca dupa aceasta operatie 2 zile nu am avut greierasi. Nu stiu ce poate fi ?!??!?!?? Astept sugestii si pareri . Multam'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce povestesti este probabil sa fie vorba de un rulment deteriorat. Nu face zgomot decat la viteze peste 50-60km/h. Totusi, pentru o constatare corecta ar fi bine sa ceri ajutor unui service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam' de raspuns , eu nu vroiam sa cred ca zgomotul se aude de la rulment. La viteze mai mari se aude mai tare , dar se aude si la viteze mici. Ma intreb acum , daca ar fi rulmentul , acesta nu putea fi depistat la reviziea efectuata ? Sau din cauza unghiului de fuga reglat incorect se poate ajunge la acest defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o revizie facuta cu responsabilitate insotita de o eventuala proba de drum cu un tehnician service se poate constata ca rulmentul este defect. Cat despre geometrie raspunsul este NU: nu se poate deteriora un rulment de la unghiuri reglate incorect. Efectele unei geometrii dereglate: masina tinde sa nu mearga drept (trage stg/dr), isi cauta singura drumul, volanul sta stramb, anvelope cu uzura neuniforma si pronuntata in special pe partea interioara sau exterioara.

Posibile cauze ale deteriorarii unui rulment: socuri puternice resimtite in roata (adica ai luat o groapa zdravana si, mai mult decat atat, ai dat in ea si cu piciorul pe frana), functionarea fara ungere a rulmentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!