Jump to content

Bandouri Cu "corner Lights"


WNS
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Probabil a decupat bandoul.

Bandourile oem cu corner lights sunt mai lungi si nu se merg decat pe bara fata ce a echipat masinile vandute pe piata americana, care e mai lata fata de cele europene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de apreciere hremus. Poze din pacate nu am facut in timpul lucrarii.

Desigur, bandoul de pe masina l-am decupat dupa modelul din paginile precedente, tot unul verde :). Am folosit o scula de pe un briceag http://www.knivesplus.com/media/VN-53131.jpg (de langa tirbuson) pt a face acele gauri pt a decupa o mare parte. Am facut o matrita dupa lampa dintr-o folie din acea de pus pe masina (taxiuri in general), am lipit-o pe bandou si am facut conturul cu marker permanent dupa care am indepartat-o.

Apoi am inceput sa tai din plastic cu lama mica de la briceag (surprinzator de moale plasticul) pana aproximativ 1.5-2mm inainte de contur. Restul din pila, una lata si una rotunda pt colturi. Trebuie sa fii atent sa impingi cu pila doar inspre bandou nu si invers, altfel sare vopseaua si arata cam nasol.

Desigur, multa rabdare ca merita.

Matrita sa o fixati pe mijlocul bandoului, il masurati si impartiti in jumate diferenta dintre latimea bandoului si lampa, lampa tin minte ca are 35mm. Lungimea obtinuta sa o masturati de la marginea bandoului pana unde va fi muchia lampii, astfel va fi pozitionata sigur la mijlocul bandoului. Pozitia lui fata de capatul bandoului am pus-o la ochi prima, ea fiind in cazul meu la 11mm de capat.

Fixarea am facut-o cu adeziv epoxy http://www.miniaturescene.com/product_info.php/cPath/2_67/products_id/3920/currency/JPY . Sa fiti atenti cand introduceti lampa fiindca daca ati facut treba buna ea va intra stramtorata in cateva locuri pt ca are mici proeminente, nu stiu din ce cauza, nu ma intrebati :), acestea iara vor "impinge" vopseaua si va pocni, cum a fost cazul meu doar lacul, culoarea a ramas din fericire :D.

Urechiusa cu arcul nu isi mai au rostul in cazul in care nu vine montat pe bara OEM, si oricum nici nu incape.

Pt decupajul in baranu e neaparat sa dati jos bara, dar eu am dat-o oricum ca sa dai jos bandoul fara sa risc sa-l zgariu. Eu am pus bandoul pe langa bara, am vazut aproximativ pe unde ar veni lampa si am decupat, deci nu e mare scofala pt ca nu e nevoie de precizie.

Curent am luat de la mufa farurilor, fiind necesari aprox 40cm de cablu, deobicei exact cati poti taia de pe mufele semnalizarilor din bara de pe o masina din dezmembrari :lol:.

Sper sa fi fost cat de cat de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
blagoslov_paul

Felicitari lui WNS & Marius !!!

In alta ordine de idei, pe mine, m-ar interesa, doar cum as putea sau unde as gasi sau care ar fi modalitatea de-a-mi schimba bandoul normal cu unul, gen cum si-a montat WNS , insa detaliul de care sunt interesat, nu se refera la luminitele laterale, ci partea din fata, care nu are acel spatiu, special amenajat montarii numarului de inmatriculare. Daca aveti careva, vreo sugestie, cum as putea ajunge si prin ce modalitate, sa imi montez un asemenea bandou "clean" v-as fii foarte recunoscator daca m-ati ajuta.

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11: Sa inteleg ca in bandou ai decupat o gaura cat este partea portocalie a lampii, si in bara doar partea acea patrata in care este becul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Exact.

@ paul, bandoul de italia e ce iti trebuie, pe care il umpli cu fibra de sticla in locasul numarului mic, dar cred ca aceasta modificare o poti aduce si bandoului actual, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blagoslov_paul

In principiu, bandoului normal, va trebui sa ii pun mai mult material ca sa umplu acel gol, insa, in principiu, daca nu se poate altfel, am sa incerc varianta propusa de tine. Multumesc.

Ma mai gandeam la o varianta, oare nu s-ar potrivi, spoilerului fata de la Golf 4, un bandou de pe spate, de bora sau skoda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Trutan Darius

Imi spuneti va rog codul de la cornering lights pe varianta smoked. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nu este asa ceva pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trutan Darius

Am gasit un cod: 1J0998000, o sa dau o fuga la reprezentanta si o sa revin cu info :)

1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ala e PN de la o firma de tuning, ma indoiesc sa gasesti, dar tot ce-i posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut sunt din hunedoara si doresc si eu sa achizitionez aceste lampi corner lights .Am cautat asa ceva si nu am gasit daca ma poti ajuta te rog .eu lucrez la coca cola pe hunedoara si nu prea stau pe calculator te rog sa ma suni daca ma poti ajuta 0726756571

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!si eu vreau codurile pentru corner light dar cele crystal.va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem mai demult(2007-2008) pe site la Hella ceva transparente, smoked, etc. Probabil nu mai fac acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

iti oferim satisfactia de a citi tot topicul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti oferim satisfactia de a citi tot topicul ;)

Am citit si nu a specificat nimeni in afara de WNS codul soclurilor (8D0971273)! Tu ai procurat soclurile dupa codul asta? Am vazut ca ai spus ca au costat 10 lei! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

bara spate pentru un golf 4   scurt , 1.9 tdi , 116 cai  , modelulUSA  se potriveste la golful european?  puteti sa-mi dati un cod  , o pot gasi la reprezentanta vw in romania?  dar bara fata modelul USA se potriveste la golful european 


bandoul  original  pentru bara fata USA   golf 4   codice 1j0807719hgru  are deja   decupajul pentru montarea lampilor  corner light? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 dati o lamurire ,   bara fata care a echipat masinile de pe piata americana  se potriveste  pe masinile europene ,  dupa cum am inteles   de la dvstra este mai lata  ,  atunci se potriveste ?   daca comand  de la reprezentanta vw   bara fata   oem    care este diferita de cea pentru modelele europene (a  echipat modelel USA)   o pot monta pe  golful european ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o poti. A facut WNS asa ceva, dar de ce ai arunca niste bani multi pe geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar parea ca este o varianta buna   si cum a FACUT marius 1982.11     pe o bara de golf 4 european a montat  lampile corner light,  am vazut   toate etapele parcurse , este putin de munca dar merita , se pare ca el a reusit ,  si inca destul de bine ,  ce spuneti cu o investitie de 500 de lei   ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu investi milioane in acele lumini ,da o comanda pe ebay (replici).. te ajunge cam 100 ron cu tot cu transportul in Ro, sau mergi la reprezentanta te ajunge cam 200 ron(oem) ..nu mai stiu exact, scoti bandoul si il decupezi tu .

Bandoul de SUA cu decuparile facute , nu se potriveste pe modeulul de bara "euro" pentru ca cel de SUA e mai lung.. si mai lat un pic parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zicea de bara cu tot, aia potriveste, insa cam scumpa distractia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ai prea multi bani sa ii arunci pe prostii ,ca sa cumperi o bara de  SUA, mai bine banii aia ii investesti in functionarea masinii , in servisabile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfaturi ,  ar mai fii o varianta , bara fata  clean ,   puteti spune daca sant probleme  cu rezistenza ei la pietricele  , dupa cum am inteles   ar sari chitul  din cauza  pirtricelelor  ,  dar daca lucrarea nu este facuta bine   poate si crapa  ,  este cineva in romania care face bara clean    la o calitate foarte buna ,  eu momentan sant afara  din tara  si a-s putea sa o  fac aici  ,  dar costa ceva  cam 250 de euro  facuta bine ,  cu materiale de calitate  3M ,   in romania nu stiu daca au acelas mod de lucru  , ma refer la materialele folosit , am inteles   ca folosesc fibra ,   cat este de buna  ?   nu prea ma incanta fibra ,  spuneti va rog  merita facuta o asemenea  modificare    ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!