Jump to content

Audi Es Trei


Adrian@revo

Postare recomandată

eu nu prea pot sub 9 :blink:

consumul este direct proportional cu nr de la pantof :Driver:

lasa ca nici cu 9% nu mi -e jena, si cai multi si 4*4 si 1500 kg la gol, e mai mult decit decent 9%; daca vrei sa scoti 7%, mergi tot timpul la 2500 rpm si o sa vezi ca nu-ti sare consumul de 7% la drum (sa te vad daca rezisti sa nu -i dai)

Link către comentariu
consumul este direct proportional cu nr de la pantof :)

lasa ca nici cu 9% nu mi -e jena, si cai multi si 4*4 si 1500 kg la gol, e mai mult decit decent 9%; daca vrei sa scoti 7%, mergi tot timpul la 2500 rpm si o sa vezi ca nu-ti sare consumul de 7% la drum (sa te vad daca rezisti sa nu -i dai)

ahahhaa, rezisti ???? NUUU!!! cand o trege loganu in forja si-ti mai da si falsh ? nu-ti vine sa treci cu 250 pe langa el ? :)

da, mihai are dreptate, consumul e direct proportional cu piciorusul, sau picioroiul :)

ideea e ca masina poate si putin, poate si mult, asta e bine :D

Link către comentariu

pai nu am luat masina asta sa vad consum de 7. asa ca nu prea mai conteaza. am 9-10 mediu pe 1000 km ceea ce e super bine.

dar hai ca suntem OT grav. discutam pe topicul cu consum benzina.

d-drive :icon_thumright: 9-10% pe 1000 km verificati.

Link către comentariu

wow Bogdane, sa moara de invidie toti TDi-stii cu ariciul in buzunar... masina ta consuma 9-10 la mia de kilometri :evil: :D

gata cu off-topicul :icon_thumright:

Link către comentariu

Adevarul este ca pentru un consum mediu de 7.8% pe o distanta de +160 km trebuie sa dai dovada de mult, foarte mult calm. Ok, drumul era foarte putin circulat, eu nu eram tocmai in apele mele asa ca nu am simtit nevoia de "powah". Dar ideea era ca masina poate sa consume si putin.

Consumul mediu de cand am luat masina este 9,7 %

Consum Es Trei

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Se da una bucata Es Trei (a lui subsemnatu') si una bucata autostrada din germania :-)

Rezultatul il aveti aici: 60 - 275 km/h - Es Trei

Desfasurarea actiunii:

Toata treaba incepe in treapta a 3-a de pe la 3.200 rpm cand incep sa accelerez. Pe la 255 am ridicat o secunda piciorul de pe acceleratie deoarece eram in depasire iar de pe la 260 autostrada a inceput sa urce usor. As fi vrut sa va arat un 280, dar ramane pe alta data :-)

BTW, 275 km/h este pe display-ul digital, care arata corect (testat cu GPS-ul din dotare). Ce-i drept "acul" are o mica eroare.

Link către comentariu

Impresionanta viteza :icon_thumright: . Limitarea la 250 a disparut odata cu upgrade-ul de soft? sau prin alta metoda ? Foarte tare si consumul neasteptat pt o asemenea masina.

:lol: safe!

Link către comentariu

mai toate limitate electronic pot fi "eliberate" pe raspunderea proprietarului :D

aicu, am vazut faza lunga, erau romani pe sosea cumva?

Link către comentariu

Nadire, nu am, avem amandoi ;)

In ceea ce priveste limitatorul de viteza, acesta se pare ca nu exista pe S3 (cu toate ca teoretic masina ar fi limitata la 250). Cunosc persoane din UK care au trecut de 250 (155 mph) cu S3-ul stock, chiar si eu cu Nadir am reusit acest lucru fara probleme.

*edit

Cata, era cam goala autostrada, dar am aprins faza lunga deoarece era noapte si la 275 se misca cam repede lucrurile in fata ta :)

Modificat de aiculedtzu
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

eu cu el stock am atins 264 pe bordul digital (mai mult nu i-am dat)

dupa modificare am atins 269 dar deja urma curba la stanga dupa ce ca eram in curba de dreapta si m-am decis sa reduc .... nu am avut sansa sa merc mai mult pt ca mereu apare cate ceva

@aicu cred ca odata cu noul soft s-a scos si limitarea.... logic...

Link către comentariu

frumos, frumos

nu incerca asta si la noi in ro, la 275 km/h nici nu-ti dai seama cind se termina a2 ul :D :D :lol:

Link către comentariu

nu e chiar asa, am mers pe aproape si spuneam, oare ala se baga sau ne vede, dar ala, dar ala si tot asa. se termina benzina poate, ca nu ai nici o sansa de alimentare pe drum, am vazut 2 care au dat mai tare ca noi in masina, un bmw si nu mia stiu ce, si erau cu sticla pe margine. jalnica autostrada.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Azi am comandat una bucata Forge DV deoarece am impresia ca DV-ul de serie inchide si deschide cam lent pentru modificarile actuale. Cei de la Forge se lauda ca noul lor DV, dezvoltat special pentru 2.0 TFSI, ar fi mai rapid si poate sa tina mai bine presiunea. Daca asa este inseamna ca:

- ar trebui sa-mi scada overboostul

- as avea boost mai mare la turatii mari (deci implicit ceva mai multa putere)

Forge DV info

La mine au folosit un DV de serie, dar pozitionat in alt loc (ca la S3). Sa il schimb si eu cu un Forge? Ce ziceti ?

Link către comentariu

+300 cai si tractiune fata ? ESica is ready :lol: Toata chestia este sa ai drum la Oradea.

Mai am un amic cu un GTI ed.30 DSG care are caii tai (poate chiar mai multi) si ar putea fi si el interesat de o "simulare pe calculator".

Link către comentariu

Nu ma refeream sa ne tragem neaparat...de pe loc ma faci oricum...din mers nu cred (avand in vedere ca am 1270 Kg)...

Dar vroiam sa imi explici si mie ce si cum e pe acolo, sa imi faci niste teste ceva...eu nu sunt atat de expert la tehnica...

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

daca ai Blocant eu zic ac e posibil sa il faci pe omu cu aniversaru DSG.... pt ca esti si mai usor si ai pune puterea mai usor :)

oricum totul ramane de vazut!

sunt curios daca e sa faci un test de putere cu vagcom`ul ce rezultate ar da... si ar fi interesant si una scurat intre tine si aicu chiar si din mers;)

Link către comentariu
Nu ma refeream sa ne tragem neaparat...de pe loc ma faci oricum...din mers nu cred (avand in vedere ca am 1270 Kg)...

Dar vroiam sa imi explici si mie ce si cum e pe acolo, sa imi faci niste teste ceva...eu nu sunt atat de expert la tehnica...

Mama ce greu esti. Eu am doar 78 kg :angry:

In alta ordine de idei, facem meeting, teste, simulari, log-uri cand ai drum la Oradea.

DV-ul Forge este in portbagaj de o luna deoarece nu am avut timp sa-l montez. Oricum l-am luat mai mult ca si o solutie de backup in cazul in care DV-ul de serie va ceda (desi inca nu am auzit de astfel de probleme la S3, fie ele chiar si tunate).

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

ce se mai intampla cu masina asta, am urmarit foarte atent evolutia dar din pacate nu s-a mai auzit nimic de ceva vreme....

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!