Jump to content

Audi Es Trei


Adrian@revo

Postare recomandată

Adrian@revo

Doar o reactie foarte buna avind in vedere calitatea acestui ulei, adica peste tot ce inseamna Castrol, Mobil1, Aral, etc

Link către comentariu

apropos de ulei, l ai luat tu pe asta ca asa ai vrut sau cei de la motul ti l au recomandat din programul lor ?

apropos, si eu tot motul folosesc dar este 5w40 sau 10w40 nu mai tin minte exact, masina nu mai vrea sa l pape pe asta in comparatie cu mobil sau castrol (ce am mai avut eu in masina)

Modificat de bbm
Link către comentariu
Adrian@revo

In mod normal pentru ES este recomandat ceva Castrol 5w-30, asa ca voi opta pentru aceeasi vascozitate dar din gama Motul 300v.

Link către comentariu

Motul am luat si eu recent. Se pare ca e destul de laudat. In alta ordine de idei ai facut si tu masuratorile alea de te-am rugat ? :D

80-120 > 3

100-200 > acceleratie

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

uleiul este foarte bun .....dar ma gandeam de cum o fi cu noua technologie a acestui motor ....

uleiul este apreciat pt ca deh este folosit de mult timp in marile sporturi cu motoare!

Link către comentariu
Adrian@revo

@fusco, acum 2-3 saptamani am masurat acceleratia 100-200 cu ajutorul LAP TIMER-ului din bord si mi-a dat ceva de genul 15 sec. In schimb in weekend am sa fac masuratori exacte cu VAG-COM -ul.

In ceea ce priveste uleiul Motul 300v, eu unul l-am folosit cu succes la fosta mea masina care la randul ei avea modificari destul de consistente (spun eu). Plus ca imi place si mirosul uleiului, zici ca e sirop de fructe :rolleyes:

Link către comentariu

Azi am fost instiintat ca mi-au sosit in sfarsit "tevile" de la Milltek. Teoretic pe vineri ar trebui sa le primesc. Mai astept sa ajunga cat de curand "sita" de la BMC, iar apoi voi face o programare la service in vederea montarii acestora.

;)

Link către comentariu

Io n-am avut accelerometru pentru masuratori asa ca am masurat pe bord si mi-a dat cam 13-13.5 de fiecare data. Bineinteles ca tinand cont de diferenta intre viteza indicata si cea reala trea sa fie tot vreo 15 real !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

superba masina... cam rar cu ea prin oras ;)

long time no see...

cand dam o [cenzurat] sa te fac la consum? ;)

Link către comentariu

Merci ska, dar la [cenzurat] de consum vin cu "furia rosie turbo" :vaidecapulmeu:

In weekend cu ocazia West Side Tuning Event-ului de la Oradea m-am intalnit cu mesterul Nadir si cu al sau S3 alb (mai multe poze are el) :D

Totodata sper ca saptamana viitoare sa ajung la dealer si sa montez evacurea+filtrul, ca se prafuiesc degeaba in garaj.

post-8096-1182250279_thumb.jpg

Modificat de aiculedtzu
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

superba experienta de la oradea!

tin sa iti multumesc pt tot aicule :huh:

super baiat!

si la fel si masina ta!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
nadir@boosted.ro

doamne cred daca as intra intr-un asa metro nu as mai iesi de acolo nici dupa 3-4 ani :rolleyes:)

maine e ziua cea mare :D

abia astept!

bafta

nu uita e poze si de rigla!

si ibtw

thumb_First_Warning.jpg

la poza asta l-a inspirat DV`ul care suna asa robotizat!

Link către comentariu

Asadar,

Turbo Back Milltek + BMC panel air filter :

288 CP @ 6.280 RPM (+13 Cp)

375 NM @ 3.930 RPM (+ 0 Nm)

Overboost:

1.29 BAR (+0.1 BAR)

:icon_thumright:

post-8096-1183149273_thumb.jpg

post-8096-1183149288_thumb.jpg

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

e foarte bine 13 cai pt o evacuare care are si catalizator si toba intermediara si toba finala :offtopic: eu zic ca daca scoti toba intermediara o sa sari putin peste 15 sau macar pe acolo

din ce am citit eu in cazul in care ai soft si pui evacuare castigi 5-8 NM la cuplu brobabil ca daia momentan e cam la fel :D

oricum abia astept sa vad urmatorul stagiu :D

felicitari!

succes in continuare!

si a am descoperit ceva la plecare ;)

Link către comentariu

Sa tai eu bunatate de evacuare Milltek din inox ? Neah ... nu dupa ce m-a costat cat m-a costat :D

Oricum ma bucur nespus ca evacuarea este silentioasa. Pana in ~ 3.000 rpm se aude exact la fel ca si cea standard, iar peste fiind cu cca. 20%-25% mai galacioasa (mai mult decat perfect pentru mine). In acest sens tin sa-i multumesc si lui Fusco pentru feedback :D

Pe langa sporul de putere de 13 CP ( care intre noi fie vorba nu sunt foarte sesizabili la +265 CP ) s-a imbunatait considerabil raspunsul motorului ceea ma bucura nespus deoarece eu sunt obisnuit cu aspiratele. A, mai e o chestie, se aude cum DV-ul lucreaza peste program :D

P.S. Nadire, diseara iti trimit dimensiunile downpipe-ului.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

asta e cel mai important ca te bucuri de ea si ca esti fericit :rolleyes:

cat despre dimensiuni trimitele pe mail :Driver:

oricum e mult mai bine ca nu e zgomotoasa la ce o folosesti tu :P asta legat de ce mi-ai spus tu cand eram pe aeroport.

Link către comentariu

f frumos. :rolleyes: bravo

ceva sound? poti inregsitra cumva?

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

doamne frumoasa iti este masina!

si cand ma gandeam ca pozele cu s3`ul negru, pozele facute de audi pt prezentare, sunt ca un rahat!

Link către comentariu

Azi am pus pe masina una bucata Chip Stage 2 de la Wetterauer. Diferenta a fost evidenta, insa dupa ce am vazut valorile dyno-ului am amutit.

362 Cp @ 6.680 rpm

414 Nm @ 4.200 rpm

1.9 Bar @ 3.720 rpm

post-8096-1183762907_thumb.jpg

post-8096-1183762957_thumb.jpg

Link către comentariu

Teoretic, nu se poate asa putere cu injectorele stock. Limita ar fi pe la 320-330CP ! 1.9 e muuult. Ai grija la ce ti-au facut aia sa nu crape ceva !

Link către comentariu

1,9 bar ...... cam mult ! ai grija !!! Mai ales ca nu stiu cata garantie mai ai la masina acum ( dpdv al dealer-ului ma refer ) !

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!