Jump to content

Golf Iii


luci_blk
 Share

Postare recomandată

salut,am un prieten cu un golf III din '96 motor de 1.8 care sustine ca ia dat la masina 140 km/h in treapta a-III-a,e imposibil nu cred,nu are cum maxim 100,115 km/h da mai mult nu are cum!

Dati-va si voi cu parerea spuneti aici ca sa ii dau linku sa vada si el ca nu e posibil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli. E foarte posibil ca in treapta a 3-a sa atinga 140 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli. E foarte posibil ca in treapta a 3-a sa atinga 140 km/h.

E foarte usor de zis,nici cu E39 530d nu am ajuns la 140 km/h cu a-III-a !

Poti cumva sa dovedesti cele spuse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cumva sa dovedesti cele spuse?

Cu Audi-ul din pacate nu pot sa dovedesc, am probleme la motor si il menajez. Dar cu BMW-ul oricand pot dovedi.

Cu ambele in treapta a 2-a ating peste 95 km/h (cu Audi-ul atingeam, acum nu mai pot din cauza problemelor la motor), si cu BMW-ul ating 140 km/h in treapta a 3-a la putin peste 6000 RPM, daca nu ma insel.

PS. Nu cred ca topicul va rezista mult timp deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 an 1992 motor 1,6 228000km treapta a 3-a 133 km/h (atata imi arata gps-ul,minte el mint si eu,pe bord 140)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Audi-ul din pacate nu pot sa dovedesc, am probleme la motor si il menajez. Dar cu BMW-ul oricand pot dovedi.

Cu ambele in treapta a 2-a ating peste 95 km/h (cu Audi-ul atingeam, acum nu mai pot din cauza problemelor la motor), si cu BMW-ul ating 140 km/h in treapta a 3-a la putin peste 6000 RPM, daca nu ma insel.

PS. Nu cred ca topicul va rezista mult timp deschis.

Eu am mers cu 530d ( diesel 193 cp ) cu a-III-a 120 km/h,oricum la benzina se schimba situatia.

Dar oricum nu cred ca un Golf III din 96 1.8 75 de cp ia 140 km/h cu a IIIa ( in timp s-au mai dus din caii putere,masina este veche de 11 ani daca o pui pe dyno numai ies 75 cp )

PS: De ce crezi ca topicul asta nu va rezista mult timp deschis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1.8 mergeam aproape de 100 intr-a doua iar a treaia pe la 140 145 decupla (motoru de 90 de cai, cu vento care ii mai greau decat g3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fii sigur ca asa este . la al meu in a2a merge pana la 90 si se taie , a3a merge cam 130 poate putin mai mult asa ca .... masina are 75cp si 130.ooo km .

motorul de 1.8 nu are 75cp ci 90cp

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici gresesti D@ny, exista 1,8 cod AAM/ANN de 75 cai si ABS/ADZ/ANP de 90. ABS-ul functioneaza cu bfp CO 95, in timp ce ADZ/ANP poate functiona si cu CO 91 dar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu 530d ( diesel 193 cp ) cu a-III-a 120 km/h,oricum la benzina se schimba situatia.

Dar oricum nu cred ca un Golf III din 96 1.8 75 de cp ia 140 km/h cu a IIIa ( in timp s-au mai dus din caii putere,masina este veche de 11 ani daca o pui pe dyno numai ies 75 cp )

scuza-ma dar vw nu este masina sau cum??? nu are voie sa prinda 140 cu a III-a?

1,6 lui tata tot atat prinde in a III-a, 140

sau daca vrei iti arat cum un vw vechi de 10 ani prinde 160 cu a III si face si bmw ala 530d de la startul de pe loc pana la viteza finala :huh:

deci nu mai subestimati vw, si nu tot ce are sigla BMW pe capota inseamna ca fuge de rupe!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da , de ce sa nu prinda vw ?

nu compara bmw-ul tau cu golful.

motoarele sunt diferite si nu mai incape vb despre caroserii.

vw e cea mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuza-ma dar vw nu este masina sau cum??? nu are voie sa prinda 140 cu a III-a?

1,6 lui tata tot atat prinde in a III-a, 140

sau daca vrei iti arat cum un vw vechi de 10 ani prinde 160 cu a III si face si bmw ala 530d de la startul de pe loc pana la viteza finala :blink:

deci nu mai subestimati vw, si nu tot ce are sigla BMW pe capota inseamna ca fuge de rupe!!!

Nu am spus ca vw nu are cum sa prinda 140 km/h cu a III-a.Am spus ca vw golf III din 96 1.8 75 cp stock nu prinde 140 km/h cu a III-a!

Poti cumva sa dovedesti ca 1.6 lu taicatu prinde 140 cu aIII-a ? Asa e usor de spus,pot sa zic si eu ca loganu lu tata ia 150 cu a II a!

Si nu a spus nimeni ca tot ce are sigla BMW pe capota inseamna ca fuge nu stiu de unde ai dedus tu asta si nici nu am comparat bmw cu vw,am spus doar ca nici cu 530d nu iau 140 cu a III-a si totusi are motor de 3000 cmc si 410Nm ( daca nu stii despre ce e vorba mai bine abtinete )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tu stii ca dizalau are rapoarte scurte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca vw nu are cum sa prinda 140 km/h cu a III-a.Am spus ca vw golf III din 96 1.8 75 cp stock nu prinde 140 km/h cu a III-a!

Poti cumva sa dovedesti ca 1.6 lu taicatu prinde 140 cu aIII-a ? Asa e usor de spus,pot sa zic si eu ca loganu lu tata ia 150 cu a II a!

Si nu a spus nimeni ca tot ce are sigla BMW pe capota inseamna ca fuge nu stiu de unde ai dedus tu asta si nici nu am comparat bmw cu vw,am spus doar ca nici cu 530d nu iau 140 cu a III-a si totusi are motor de 3000 cmc si 410Nm ( daca nu stii despre ce e vorba mai bine abtinete )

da k iti dovedesc ca masina lui tata prinde 140 cu a III ce am de castigat??? daca vrei iti dovedesc ca a mea prinde 160 cu a 3 ce castig??

daca vrei sa crezi bine daca nu lasa-ne lasa-ne !

nu tre sa devedesc nimanui nimik!

daca 10 oameni iti spun ca esti beat dute si te culca!

bafta!

Modificat de mask2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm..interesting..140 a 3 benzina nush..da diesule de 1.9 td in nici un caz nu:)...oricum yo am mers cu 1.9 td pana la 80 a doua ..la fel si co o astra 93 1.4 benzina..si la aia a 3 ducea pnana in 120..dupa aia incepea sa mirosae :) ..aku nu ami mere km la golf ..deci nam cum sa testez:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu vento-ul din semnatura, 90 cp, am prins cu a III-a in 5000 turatii 120... Acum nu stiu daca se ducea si mai mult ca nu i-am mai dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a 3-a sincer nu stiu dar a 2-a merge pana pe la 90, cu masina din semnatura. Daca gasesti un document cu rapoartele cutiei poti calcula foarte usor.. Nu tine de putere cat tine de rapoarte. Daca-mi pun pinion de a 4-a pe a 3-a duc cat vrei tu :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da k iti dovedesc ca masina lui tata prinde 140 cu a III ce am de castigat??? daca vrei iti dovedesc ca a mea prinde 160 cu a 3 ce castig??

daca vrei sa crezi bine daca nu lasa-ne lasa-ne !

nu tre sa devedesc nimanui nimik!

daca 10 oameni iti spun ca esti beat dute si te culca!

bafta!

In primul vorbeste politicos cu mine ca nu ma cunosti de undeva.Si in al doilea rand eu nu vorbeam de vr6 vorbeam de un 1.8 75cp care este greu de crezut ca dupa 11 ani vechime mai ia el 140km/h cu a III-a,pe tine te cred ca te duci 160 cu a III-a ca stiu ce poate vr6.

Dar ii rog pe restul sa numai faca afirmatii de genul "masina lu tataie/vecinu/varu/tata a prins nu stiu cate sute de km la ora in treapta nu stiu care" fara sa aduca o poza/filmulet.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee si pentru a pune capat tuturor controverselor, deoarece zici ca iti este prieten urcate cu el in masina si sa iti arate, cred ca este cel mai concludent exemplu.

Si postezi daca se poate sau nu, eventual si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul vorbeste politicos cu mine ca nu ma cunosti de undeva.Si in al doilea rand eu nu vorbeam de vr6 vorbeam de un 1.8 75cp care este greu de crezut ca dupa 11 ani vechime mai ia el 140km/h cu a III-a,pe tine te cred ca te duci 160 cu a III-a ca stiu ce poate vr6.

Dar ii rog pe restul sa numai faca afirmatii de genul "masina lu tataie/vecinu/varu/tata a prins nu stiu cate sute de km la ora in treapta nu stiu care" fara sa aduca o poza/filmulet.

bafta

eu vb f serios si frumos;)

ce ti-am zis este un proverb daca nu il stii problema ta!

deci eu atat iti zic 1,6 75 cai ALM cod motor prinde 140 cu a 3-a daca vrei sa crezi bine daca nu ghinionul tau ! nu am de castigat nimik ca iti arat tie asa ceva cum am mai zis si mai sus :)

urcate cu prietenu tau in masina si iti arata el! eu nu imi forjez masina ca a venit pe forum un toma necredinciosu! gandeste-te ca o amarata de berlina la 120 cu a 3-a , deci ce e asa de necrezut la vw.!!

cum a mai zis cineva mai sus TINE DE RAPOARTE DACA STII CE SUNT ALEA!

puteti inchide topicu asta ca nu se ajunge la nimik!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vb f serios si frumos;)

ce ti-am zis este un proverb daca nu il stii problema ta!

deci eu atat iti zic 1,6 75 cai ALM cod motor prinde 140 cu a 3-a daca vrei sa crezi bine daca nu ghinionul tau ! nu am de castigat nimik ca iti arat tie asa ceva cum am mai zis si mai sus :lol:

urcate cu prietenu tau in masina si iti arata el! eu nu imi forjez masina ca a venit pe forum un toma necredinciosu! gandeste-te ca o amarata de berlina la 120 cu a 3-a , deci ce e asa de necrezut la vw.!!

cum a mai zis cineva mai sus TINE DE RAPOARTE DACA STII CE SUNT ALEA!

puteti inchide topicu asta ca nu se ajunge la nimik!

Ar trebui sa o lasi mai usor cu xenofobia,DACA STII CE E AIA !

RAPOARTE,dar ce sunt alea nici nu am auzit de asa ceva :lol: ia zi si mie ce sunt alea rapoarte sa ma luminezi si pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina mea am mers cu aproape 130km/h in treapta a 3-a la aprox 4000 rot/min, asta avand o problema cu senzorul map g71 (adica nu mai trage deloc peste 4000) si daca nu crezi o sa ma straduiesc sa iti fac o poza cand mai apuc :somnmare: . Imposibil ca BMW-ul sa nu prinda mai mult, sigur are probleme cu debitmetrul sau altceva :screwy:.

Conform certificatelor de inmatriculare un G4 TDI 90CP Variant are 1410 kg masa proprie si un BMW 520d (2001) limuzina are aprox 1460-1480 kg (nu mai retin exact) deci nici 530d nu poate avea prea multe kg si nu cred ca nu merge mai mult ca un G4 in treapta 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am un prieten cu un golf III din '96 motor de 1.8 care sustine ca ia dat la masina 140 km/h in treapta a-III-a,e imposibil nu cred,nu are cum maxim 100,115 km/h da mai mult nu are cum!

Dati-va si voi cu parerea spuneti aici ca sa ii dau linku sa vada si el ca nu e posibil !

Asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!