Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Am aceeasi problema ca a lui dylly. La scan nu apare nimic pe clima, la mine. Am facut si basic settings, si ... nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel , multumesc . Au costat si ceva bani ; nu am avut de unde sa stiu ca nu sunt de calitate. Vroiam sa cumpar de aici de pe forum dar ma costa curierul destul de mult . O sa incerc sa fac ce ai zis tu . La numerele de inmatriculare mi-a dat eroare in bord si am pus o rezistenta si a mers . La fel va trebui sa fac si cu ledurile de la plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Poti pune o singura rezistenta pentru toate becurile. O poti aseza intre plafoniera spate si plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile sunt slabe , eu am si nu au ramas aprinse niciodata, cred ca merg scoase din monitorizare cu vag-ul daca sunt si poate nu mai stau aprinse, daca nu poti monta rezistente mai de putere pe ele sau un bec in paralel...

Nu merg scoase de la monitorizare deoarece nu sunt monitorizate, GAsisem un link pe un forum extern dar din cauza unor necazuri in familie nu am avut timp de experimente, in principiu se pune o rezistenta de 2kohmi in paralel cu ledul. Nu conteaza puterea deoarece trece un curent de doar 4 mA pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut domnilor. In primul rand imi cer scuze daca problema mea s-a mai discutat, recunosc ca nu am citit tot topicul, dar am incercat fara succes functia search cu cuvintele cheie: cheder, chedere, geam, gemulet, fluiera, suiera, si inca cateva, dar nu am gasit o rezolvare concreta. Dupa cum probabil v-ati dat seama, imi fluiera teribil chederul stanga spate de pe la 60 km/h. Am incercat cu silicon negru pt chedere in zonele in care chederul s-a distantat, dar fara nici un rezultat. Aceasta operatiune am facut-o la sfatul celor de la compexit cluj.Am gasit pe forum ca problema ar putea fi de la geamul mic, dar nu inteleg cum as putea sa o remediez.Sunt convins ca sunt destui care au trecut prin aceasta problema, asa ca va rog sa ma ajutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca aici:

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult...inca o intrebare: din pozele alea am dedus ca nu trebuie desfacuta fata de usa pt a demonta geamul mic...e corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e mult mai bine ca sa nu zic altfel...Ia-ti un declipsor ptr agrafele de pe usa, cateva agrafe noi de la reprezentanta(in caz ca rupi vreo una) si apuca-te fara grija, fata de usa in 7 minute o dai jos fara probleme, am postat eu daca esti atent si un link catre un tutorial despre cum sa faci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate da geamul mic jos fara sa dai jos fata de usa...nu inteleg de ce sa il dai jos totusi

gemuletul ala trebuie slabit un pic, are un surubel bagat sub fata d eusa , undeva sus imediat sub geam in dreptul chederului dintre geam mic si mare, se scoate ala si culiseaza inspre jos gemuletul mic cu tot cu toate cehederele, pentru ca el e lipit de chederul lui.

Incerci sa il lasi un pic in jos si sa pui silicon pe laterale pt ca in spatele lui e loc gol imens.

Fata de usa probabil ai vazut unde are suruburi si cum se desface.

Spor, ai grija s anu faci ca mine sa ramana siliconul pe vopsea ca nu se mai ia cu nk si il am de 2 ani pe langa cheder

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fac si eu operatiunea zilele astea...pana atunci va multumesc pt tot ceea ce faceti pe forum. respect ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate demonta plasticul de la usa portbagajului la un model hatchback ? Am o Octavia 2 din 2007, si cind ploua gasesc apa in portbagaj. Se vede ca se scurge pe la sistemul de inchidere al portbagajului. Am avut masina o singura data la service acum un an pentru problema asta si mi-au spus ca se scurge apa pe la gaura surubului care tine numarul de inregistrare ??? Acum a revenit problema, dar masina nu mai este in garantie, de aceea vreau sa demontez plasticul usii sa vad pe unde intra apa. Va multumesc.

Modificat de vicx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu, si am rezolvat-o fara sa vreau, am strans sububurile stopurilor pe ambele parti, mi se parea ca nu veneau perfect pe dreapta, se vedea foarte greu acest fapt. Apa o gaseam in locasul rotii de rezerva, dar si condes pe roata de rezerva ! Dupa ce au trecut mai multe ploi, am constatat ca nu mai gasesc apa in portbagaj !!

Modificat de ecu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicx: trebuie sa tragi de el, de regula la masinile cu haion plasticul este prins cu niste clipsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate demonta plasticul de la usa portbagajului la un model hatchback ? Am o Octavia 2 din 2007, si cind ploua gasesc apa in portbagaj. Se vede ca se scurge pe la sistemul de inchidere al portbagajului. Am avut masina o singura data la service acum un an pentru problema asta si mi-au spus ca se scurge apa pe la gaura surubului care tine numarul de inregistrare ??? Acum a revenit problema, dar masina nu mai este in garantie, de aceea vreau sa demontez plasticul usii sa vad pe unde intra apa. Va multumesc.

Vorbesti de numarul de inmatriculare ?! ca nu am auzit de nr. de inregistrare . . .

Daca e nr. de circulatie, de ce nu dai nr. jos pui silicon in gaura si stringi surubul cu silicon pe el , ca sa etanseze ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate demonta plasticul de la usa portbagajului la un model hatchback ? Am o Octavia 2 din 2007, si cind ploua gasesc apa in portbagaj. Se vede ca se scurge pe la sistemul de inchidere al portbagajului. Am avut masina o singura data la service acum un an pentru problema asta si mi-au spus ca se scurge apa pe la gaura surubului care tine numarul de inregistrare ??? Acum a revenit problema, dar masina nu mai este in garantie, de aceea vreau sa demontez plasticul usii sa vad pe unde intra apa. Va multumesc.

Vorbesti de numarul de inmatriculare ?! ca nu am auzit de nr. de inregistrare . . .

Daca e nr. de circulatie, de ce nu dai nr. jos pui silicon in gaura si stringi surubul cu silicon pe el , ca sa etanseze ?!

Da, vorbeam de nr de inmatriculare, scuze... Vreau sa desfac plasticul din spate sa vad daca intradevar pe acolo intra apa. Mi se pare ciudat sa gasesc atita apa in porbagaj care sa intre pe linga un surub...

Aceeasi problema am avut-o si eu, si am rezolvat-o fara sa vreau, am strans sububurile stopurilor pe ambele parti, mi se parea ca nu veneau perfect pe dreapta, se vedea foarte greu acest fapt. Apa o gaseam in locasul rotii de rezerva, dar si condes pe roata de rezerva ! Dupa ce au trecut mai multe ploi, am constatat ca nu mai gasesc apa in portbagaj !!

Multumesc pt raspuns, dar la mine se vede cum se prelinge apa pe linga sistemul de inchidere de pe haion, nu prea are lagatura cu stopurile.

post-26872-0-68242300-1289850538_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune apa pe ea stai in portbagaj incearca altfel, nu desface ala ca o sa capeti greierasi, iti postez totusi cum se desface , ideea e ca nu are cum sa intre pe acolo, rabateaza banchetele stai in ea si vezi pe unde intra eu nu cred ca poate intra pe acolo, nu va ajunge niciodata in portbagaj pe acolo e practic imposibil.

Hayonul are si el dublura si doar nu vine apa din spate...vine si ea de sus.

Intra pe la triple sau cheder.

Demontage_Heckklappenverkleidung.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, dar la mine se vede cum se prelinge apa pe linga sistemul de inchidere de pe haion, nu prea are lagatura cu stopurile.

Cumva ai stergator pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, dar la mine se vede cum se prelinge apa pe linga sistemul de inchidere de pe haion, nu prea are lagatura cu stopurile.

Cumva ai stergator pe spate?

Da, am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca nu cumva curge cand actionezi spalarea lunetei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba intra fix pe acolo. Asa am patit si eu. Silicon + 2 ore chin pt remontat plasticul (am mers vreo 6 luni cu el scos, pana a venit vara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intimpinat aceeasi problema(lichid de spalare in compartimentul rotii de rezerva). Rezolvare:

-demontat capitonaj interior partea stanga

-demontat rulou portbagaj partea stanga

-verificat si refacut legatura intre furtunasul de la spalatorul de luneta si furtunasul care vine de la rezervorul de lichid spalare parbriz si luneta(conectorul era slabit si cind spalam luneta curgea lichid pe linga furtunase, lichid care mai apoi se prelingea in compartimentul rotii de rezerva)

-montare la loc capitonaj si rulou portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

La masina din semnatura, la relanti turatia desi pare constanta, practic se pare ca nu este, intrucat se observa la consum ca, periodic trece din 0,6 in 0,7l/h. In momentul schimbarii, se si aude o foarte "fina" modificare a turatiei... AM schimbat acum benzina, (am pus MOL -100) si tot asa se pare ca face. E normal ? A mai patit cineva ?

Ovidiu

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, dar la mine se vede cum se prelinge apa pe linga sistemul de inchidere de pe haion, nu prea are lagatura cu stopurile.

Pai apa poate intra pe oriunde si capitonajul o aduna ca un jgheab si cum e gaurit numai in dreptul inchiderii e normal sa se scurga pe acolo. Da jos capitonajul cum ti-au explicat baietii, circula o zi prin ploaie fara el sau actioneaza stergatorul, de fapt spalatorul spate si o sa vezi exact pe unde intra apa. Intr-adevar, daca se prelingea pe la lampi nu ajungea acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Psihoza...:P

Tot de la stergator vine probabil nu de fiecare data , o fi fost vreodata infundat sau or fi dat la spalatorie cu jetul de apa pe sub ea si are o gaura acolo o fi intrat cu spuma cu toate ca nu prea cred.

Daca nu ai varsat tu si nu intra pe niciunde e foarte greu sa stim noi care nici nu vedem masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!