Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Si se schimba fara a da fata interioara de usa jos, deparece la O2 e prinsa in nituri.

Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog? Cum ai acces la switch daca nu dai fata jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin boxaaaaa :P credeai ca wireles? :P bai frate la tine se intampla numai lucruri ciudate, ca si aia cu alarma, acolo a fost ''Lucrat'' un pic deaia problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de alarma (sau mai bine senzorul de monitorizare interioara), am dat jos suportul de ochelari cu gandul sa ma uit la senzor. Am scos mufa si, ulterior, cand am pus suportul la loc disparuse eroarea. Deci era un contact imperfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca le-am dezactivat de unde erori daca nu mai sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incertact in toate felurile ....eu cred ca acuma 3 ani cand am pus suspensia am modificat la canalele de adaptare ceva si nu merge....unde pot gasi ce inseamna fiecare canal ca nu am label pt el...

Dau o bere si o diagnoza gratuita la orice masina cu orice tester numai sa le fac odata ca mie la masina mea nu imi iese niciodata ce vreau.

Care e codul Unitatiid e headlight ? sa nu caut de nebun toate etichetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca le-am dezactivat de unde erori daca nu mai sunt?

L-am rebifat/reactivat dupa ce am reconectat senzorul. De curiozitate o sa-i mai fac o scanare sa vad daca mai apare eroare.

Asadar "Problemele mele mici si enervante" sunt:

- PTC defect

- switch portiera defect

- whiper switch intermitent

Ce probleme am vaut si am rezolvat de cand am masina:

- compresor clima defect - inlocuit

- emissions workshop - schimbat senzor G81

- furtun stergator spate sarit din imbinare - reconectat

In rest, acum daca stau sa ma gandesc, sunt nimicuri... aah si ar trebui sa mai fac putina curatenie prin masina :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca PTC este defect?

Switchul ti-am mai spus se schimba usor.

Trebuie curatate contactele din maneta de stergatoare si scapi de eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat defect, dar eroarea zice asa:

"00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)

014 - Defective

Possible causes:

* Wiring and connections

* Z35 defect

Possible solutions:

* Check Measuring Blocks

* Repair wiring and connections

* Replace Z35"

Din cate stiu eu, pt a ajunge la PTC cam trebuie data jos toata consola centrala, fiind amplasat undeva in stanga consolei centrale, in spatele climei...

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, pt a ajunge la PTC cam trebuie data jos toata consola centrala, fiind amplasat undeva in stanga consolei centrale, in spatele climei...

E in fata climei si se da jos doar plasticele de sub volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 55: Xenon Range Labels: 1T0-907-357.LBL

Part No: 1T0 907 357

Component: Dynamische LWR 0002

Coding: 0000007

Shop #: WSC 73430

1 Fault Found:

01539 - Headlights Not Adjusted

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Cred ca la 'part no'' te referi, am cautat 1 ora si ceva un scan sa nu mai cobor pe ploaia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De scrisul cu==MFD== vreau sa scap

Scuze de off, ce bine arata maxidot-ul, asa cu fundalul negru. Vreau si eu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il am si eu pe asta dar nici cu asta nu imi arata in adaptari ce semnifica canalul 1, 2, 3 etc...

Acele canale se pot modifica...cum le trec inapoi cum au fost daca cumva cineva sau eu le-a modificat pe alea?

Basic settings nu vrea niciodata am incercat si 10 minute si cu tot ce trebuie, peste 12 v masina dreapta senzorii in parametri perfect frana d emana jos tot ce trebuie si nimica. :(

Cine are xenon poate nota pentru mine ce valori are in canale de la 0 pana la 7 sau 9 nu stiu exact cate sunt active...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam ieri de PTC, iar de dimineata l-am pus la incercare. Culmea este ca PTC-ul intra in functiune imediat, in maxim 1 min baga aer cald. Asadar nu e defect, ci imi doar da eroare. Dar de ce? Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai PTC are 3 rezistente , doua care se activeaza impreuna si a treia separat. Poate fi stricata doar una din ele si de aia ai eroarea celelate doua mergand ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile mele sunt de RS deaia se vede asa....vezi sa nu faci vreo prostie cu umblatul in ele, la montare senzor de placute sau nivel lichid spalare parbriz a pus Calin modalitatea de scoatere...ca sa nu mai explic eu cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. Daca e prea complicat, nu ma apuc, mai ales ca vine frigul. Sa vad cat e de dat jos. Ca e tare asa cu fundalul negru. Ma enerveaza asa albastrui, cand fundalul la ceasuri e negru. Noaptea parca imi sare in ochi.

Acum mi s-a pus pata :D

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema mai veche dar deranjanta pt cei care stau in dreapta automobilului meu. Cand fixez clima la o anumita temperatura in partea drepta baga aer mult mai rece. De exemplu la 22 grade in stanga, temperatura din drepta se egaleaza la 28. In plus cand e pe recirculare, parbrizul se abureste in dreapta.

Imi poate da cineva un sfat.

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu diferenta maxima dintre temperaturile stg/dr la clima "bizonica" este de 5 grade. Nu ai cum sa setezi intr-o parte 22 si in cealalta 28. Cat despre recilculare, "asa face toate". La mine se aburesc toate geamurile daca tin recircularea 5 min. Foloseste recircularea doar atunci cand e cazul (de ex. daca mergi in spatele unui camion Euro 6).

Verifica filtrul de polen. Se aduna multa mizerie in el, iar acum cu umiditatea de afara, efectul de aburire se dubleaza.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un scan pe clima probabil se rezolva problemele, de fapt probabil o sa vezi de unde vine problema, ar avea nevoie d eun basic settings probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema mica. Mi-am pus saptamana trecuta leduri in plafoniere + nr de inmatriculare . Mi-am setat plafonierele ca atunci cand deschid usa sa mi se aprinda . Problema apare dupa ce inchid usa ; se sting , dar nu de tot . Noaptea e enervant ( trebuie sa le sting de la intrerupatorul de la plafoniera ) . Ce e de facut ??

Modificat de octavia 4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile sunt slabe , eu am si nu au ramas aprinse niciodata, cred ca merg scoase din monitorizare cu vag-ul daca sunt si poate nu mai stau aprinse, daca nu poti monta rezistente mai de putere pe ele sau un bec in paralel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!