Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie sa fie neaparat de la spalat, poate sa fie si de solutiile care se arunca iarna, pe starzile cu zapada/gheata;

Daca ma intrebati pe mine, eu cred ca este un concurs de factori: solutii spalatorii/solutii de dezghet strada iarna/praf, nisip si alte cretinitati de pe drumurile noastre foarte curate!

Si nu se schimba pe garantie...

Si eu daca as fi producator, nu as acorda garantie in conditiile astea..

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu emblema, am citit ba ca se schimba, ba ca nu se schimba..incepe si a mea putin pe margini sa se exfolieze, in caz ca nu o schimba pe garantie, aveti idee cat costa una noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 80 - 100 RON

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre cablul ce atarna sub masina, stanga spate. Este prins cu un carlig metalic.

Eu as fi preferat sa nu se vada, sa fie mascat. Poti sa-l agati de ceva pe drumuri de tara.

Modificat de Bobescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce cablu vorbesti, eu nu am observat???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si pe dreapta spate, e cablul de la frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nsm - problema ta, tine mai de graba de service si mai putin de titlul acestui topic, drept care, discutia a fost mutata AICI .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aproape 4 ani si 97 tkm am inceput sa am probleme la partea electrica, cred. Din cand in cand BC-ul imi raporteaza ca am becul stanga fata de la pozitii ars (si intr-adevar nu functioneaza), dar dupa 1-2 zile brusc isi revine. De vreo 5 000 km , marturisesc ca am ridicat capota doar sa pun lichid de spalat parbrizul, n-am umblat la faruri. Nu imi explic care este problema la acel bec. Initial am vrut sa il schimb dar... nu am avut timp si si-a revenit :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contact intemitent la bec/soclu , n-are nimic BC-ul,(lamela oxidata etc) si eu am avut acelasi 'fenomen' la un bec pe stg spate pana am curatat soclul si am schimbat becul definitiv...:)

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Porsche Aviatiei si am semnalat problema cu emblemele si cu ambreiajul. Concluzia:

-inlocuit embleme pe garantie

-inlocuit volant pe garantie

Despre volant... Mi-e tare frica de calitatea manoperei, ca doar suntem in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au dat garantie la volant si embleme?

Asa...fara vreun mic urs/cearta/scandal cu ei?

Pare asa de usor dupa cum spui...

Eu m-am ciondanit cu ei la volan, iar emblemele nu au vrut sa le schimbe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am avut probleme cu volanul, ci cu volanTul. La embleme s-a mirat putin consilierul, ca i s-a parut ca s-au dus prea repede, dar nu a comentat. Am contract si garantie si la volant si la embleme dar nu am citit sa vad in ce consta garantia... Deci s-a rezolvat fara scanda sau cearta si nu cunosc pe nimeni si nici nu am dat spaga sau ceva...

Pe tip il cheama Cristian Puran (consilierul de la caroserie). E foarte ok gagiul!

PS: la volant s-ar putea sa fie si vina mea, pentru ca am tendinta sa merg subturat... aviz celor ca mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am avut probleme cu volanul, ci cu volanTul. ....

Nu am scris gresit ci chiar am schimbat volanul..deoarece s-a tocit in partea de sus;

Insa cand le-am zis de steme...au zis ca este actiunea factorilor externi: sare, solutii spalatorii...etc;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si volanul cind l-ai schimbat ? cind masina era inca in garantie?

Masina mea fce 3 ani in noiembrie si deci nu mai e in garantie si acum am observat ca incepe volanul sa se toceasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era si este..inca in garantie.

Am luat-o pe 12 aug 2008 si pana in 12 aug 2010 este in garantie.

Acum...nu stiu de care volan ai tu, insa daca este ca al meu, atunci este cat de cat ieftin...

Eventual poti incerca sa il imbraci in piele...daca s-a tocit...sau sa il gasesti pe sectiunea de vanzari...

Din cate am inteles, nu este prima data cand schimbau volanul pe garantie la o Skoda...cica ar fi ceva probleme cu ele, in sensul ca se tocesc inexplicabil.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a iesit din garantie pe 14 noiembrie 2009 si are doar 27 000 km.Volanul da semne de toceala in partea de sus unde se invirte cu podul palmei a si cred ca trebuie sa ii schimb si eu flansele cu rulmentii de la suspensii.

Modificat de cosmin_cnl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de embleme am fost la service dar din pacate consilierul de service a incercat sa ma convinga ca exfolierea s-a produs din cauza solutiilor de la spalatorie. Cand i-am spus ca la Loganul (cealalta masina) care a costat 1/3 din Skoda nu s-a exfoliat nimic din 2004 desi a vazut aceeasi spalatorie..., a incercat sa o dreaga cumva si sa-mi spuna ca la fel a patit si el la VW cu exfolierea schimbatorului si nu a intrat in garantie.

Pacat, ca se impiedica la astfel de nimicuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma inebuneste scartaitul ferestrelor din fata cand le deschid :) Stie cineva cum pot sa scap de tampenia asta? Multumiri anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Nu am inteles despre ce scirtiit este vorba ,,cind le deschid" .

Sa fie vorba de etrieri si de retragerea placutelor cind iei piciorul de pe pedala ?! daca da , da jos etrierul de pe fuzeta , il scoti de pe disc , dai cu putin spray WD 40 la capetele placutelor ( sus si jos , la ghidajele in etrier) si pui etrierul la loc ( nu desfaci racordurile de frina ) .

Daca scirtiie pedala la articulatii , tot cu spray-ul la articulatiile pedalei rezolvi .

Altceva nu mai are ce sa scirtiie cind iei piciorul de pe pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul GEAMURILOR din fata (stg+dr) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Scuze , dar din viteza am citit frine in loc de ferestre .

Oricum iti recomand spray-ul asta WD 40 , face o multime de lucruri , eu l-am probat si de la inlaturarea scirtiiturilor din articulatii , de la placute si etrieri , de la deblocarea de suruburi ... la ultimile doua intrebuintari verificate, care au fost curatarea de urme de la banda adeziva de pe bord si curatarea de stropi de bitum ( smoala ) de pe caroserie ( datorati mersului prin zone in lucru ( asfaltare))

Deci desfa tapiteria de la usi si foloseste cu incredere spray-ul, sint sigur ca o sa scapi de scirtiituri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de embleme am fost la service dar din pacate consilierul de service a incercat sa ma convinga ca exfolierea s-a produs din cauza solutiilor de la spalatorie. Cand i-am spus ca la Loganul (cealalta masina) care a costat 1/3 din Skoda nu s-a exfoliat nimic din 2004 desi a vazut aceeasi spalatorie..., a incercat sa o dreaga cumva si sa-mi spuna ca la fel a patit si el la VW cu exfolierea schimbatorului si nu a intrat in garantie.

Pacat, ca se impiedica la astfel de nimicuri.

Eu am schimbat pe garantie emblema din fata. Nu a zis nimeni nimic. Cum sa fie de la spalatorie..!? Cea din spate nu are nimic.

Nu e vorba de impiedicat la nimicuri. Mai degraba iti refuza dreptul la garantie si ar merge sesizat OPC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nick58 - aceeasi problema am avut-o si eu acum vreo 4-5 luni chiar am postat pe forum . Lucian are dreptate, sa rezolvat usor cu WD -40, dar eu nu am dat tapiteria jos si cred ca nu e necesar.

Am procedat asfel: am dat geamul la maxim jos, am prins chederul de la exterior cu mana si l-am distantat putin de geam. Am ridicat geamul la maxim si daca de uiti prin locul care a ramas liber dintre geam si cheder se observa 2 piese de plastic alb care tine geamul, alea sunt piesele care produc scartiitul. Dai cu WD-40 pe ele din abuntenta ( speli bine acea piesa cu WD40 dar sa folosesti un tub cu furtumas sa nu dai pe geam) si ai spacat de scartiitul geamurilor. Daca nu da rezultat eu fac cineste cu bere :offtopic: . Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nick58 ... SI dupa cca. 3-4 luni, in care mai si ploua, praf, speli masina ... or sa-ti scartaie din nou! Din experienta! Pe langa sfaturile colegului @mafia, la inchuietoare/broasca, ai niste capacele negre, scoate-le afara,cu o surubelnita mica, si o sa ai SI pe acolo ''vizibilitate''. Sfatul meu, i-ati un WD d-ala mare si ai grija la furtunas!!! Bafta!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!