Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

se mai crapa si singur... sau la usoare atingeri fiind acoperit de o folie de plastic aproape casanta...

ne macaim pe aici pentru firave zgarieturi... in alte tari masinile sunt zgariate serrios si indoite... si nu se plang :)

Modificat de RRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la emblema de pe fata si are acelasi "defect". Acuma sunt pareri si pareri dar nu mi se pare normal sa nu tina nici macar un an de zile. Ma gandesc cu groaza cum o sa arate dupa 5 ani. Ca o paranteza, mai exista si alte masini cu embleme mai "sofisticate" ca si Skoda care circula pe aceleasi drumuri si merg la aceleasi spalatorii dar nu am vazut astfel de deteriorari (exceptand cauze mecanice gen lovit de piatra sau julit).

Poate am mai spus si cu alta ocazie dar sunt lucruri care nu te astepti sa apara la o masina de peste 15k euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele au aproape 5 ani si sunt impecabile, masina in 5 ani a trecut de max 5 ori pe la spalatorie cu spuma....O spal doar eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu. Tot 5 ani, din care 2 la mine :) La fel am fost la spalatorie de vreo 2 ori, nu stiu neamtul pe unde a spalat-o si cu ce :D Emblemele arata impecabil.

P.S. La fel si nuca schimbatorului de viteze :P

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi eu merg cu masina doar la spalatorie nu am avut probleme cu emblemele sau cu nuca schimbatorului de viteze :) Depinde probabil de produsele folosite in spalatorii, cei la care merg eu, si numai la ei merg, folosesc produse Mafra, sau cine stie, poate a fost un lot prost de embleme :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi eu merg cu masina doar la spalatorie nu am avut probleme cu emblemele sau cu nuca schimbatorului de viteze :vaidecapulmeu: Depinde probabil de produsele folosite in spalatorii, cei la care merg eu, si numai la ei merg, folosesc produse Mafra, sau cine stie, poate a fost un lot prost de embleme :P

Dragilor , dece -de nece , s-au matuit si nu e normal . Normal e faptul ca le schimba pe garantie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu exfolierea emblemei din fata am avut si eu cu vreo 2-3 luni inainte sa expire garantia si a fost schimbata pe garantie. Stiu ca se scoate destul de greu fiind lipita si cu un adeziv care e apoi greu de curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dupa montajul difuzoarelor noi pe fata, geamul de la sofer nu mai functioneaza la impuls, la coborare, doar la urcare... nu s-a montat bine ceva? Pe diagnoza nu apare nici o eroare...

am incercat fara succes asta:

cheia in contact, tineti apasate ambele butoane pana cand geamurile fac o cursa completa in jos.

Apoi tineti apasate ambele butoane pana cand geamurile fac o cursa completa in sus.

Acum sunt setate sa coboare si sa se ridice complet daca tineti butoanele apasate mai mult de 0,5 secunde.

chiar si cu cheia in butuc, aceeasi operatiune...

NU merge... idei?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cheia in contact, tineti apasat butonul pana cand geamul face o cursa completa in jos si inca 3 sec dupa asta, dupa care eliberati butonul si mai apasati odata pana jos, la fel si la urcare. Succes.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le fac cu cheia in broasca , e mult mai usor, stanga pana se lasa toate pana jos si mai tii un pic cheia si la loc spre dreapta si se urca toate.

Incearca , la mine merge mereu.Daca nici asa nu merge , ia-i borna cateva minute si le inveti din nou.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel, pe dreapta merge impulsul, iar geamul sofer urca la impuls, nu coboara :P ... ma gandesc ca, daca ar fi stricat butonul, nu ar functiona nici normal, si ar arata la diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai o problema cu butonul, mai bine zis cu contactele acestuia. Trebuie desfacut su curatate contactele dinauntru. Sunt la fel ca la telecomanda, au acele circuite electrice pe placa, pe care calca niste pufere de cauciuc care au un strat grafitat pe ele. Se curata cu spirt medicinal sau alcool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am si curatat intre timp contactele si impulsul functioneaza ok la geamuri... dar nu mai pot inchide si deschide geamurile din remote :P si nici nu mai vor sa invete... inainte mergea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat... din greseala activasem in instruments bifa Confort Function INACTIVE :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor , dece -de nece , s-au matuit si nu e normal . Normal e faptul ca le schimba pe garantie .

La fel am patit si eu cu ambele embleme si o spal doar cu spuma la aceeasi spalatorie. Nu e normal sa se intample. La aceeasi spalatorie spal si Loganul pe care il am din 2004 (aproape saptamanal) si nu are nici o problema cu siglele. Si Loganul a vazut si spalatorie cu perii ....

Am sa merg la sfarsitul saptamanii la verificarea de 45.000 si sa vedem cum reactioneaza reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema... Ambele embleme au inceput sa se cojeasca iar pe margini cromul s-a albit...

Masina are 1.5 ani si 30.000 km. Nu mi se pare normal sa pateasca asta. De spalat o spal la spalatorie dar nu o spal foarte des...

Alta problema... Am fost azi la revizie si mi-au spus ca ar trebui sa inlocuiesc acumulatorul... Mi se pare cam devreme. A mai patit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi sa-l inlocuiasca ... in garantie, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pongo73, sa postezi neaparat reactiile celor de la Compexit in legatura cu emblemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a zis nimeni nimic de inlocuit pe garantie... Iar eu m-am gandit ca e consumabila si nu intra in garantie...(am facut la Avia Motors Pantelimon).

In alta ordine de idei, cu pedala de ambreiaj apasata jumatate si masina scoasa din viteze, auziti cumva vreun zgomot diferit (ca un zanganit de chei)? Apasata pana la fund sau lasat libera nu aud chestia asta... Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.5 ani, m-as mira sa-l inlocuiasca pe garantie. Si accu meu o sa cam pice prematur, si e normal (insa am 2+ ani deja, si inca e OK). Folosesc masina la drum lung, peste saptamana evit s-o folosesc (sunt supra-ponderal si asa imi impun sa ma misc). E normal sa pice accu la un astfel de mod de folosire. Cel mai bine se pastreaza o baterie folosita zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvan,astea sunt simptomele unui volant dus(poate si altele pe la ambreiaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.5 ani, m-as mira sa-l inlocuiasca pe garantie.

De ce nu? Nu are 2 ani garantie?

Sper sa nu faca figuri al meu, ca eu am fost de 2 ori la ei ca am eroare pe centrala electrice "under voltage", l-au masurat de 2 ori si au spus ca nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietenei mele i-au schimbat bateria cu o saptamana inainte de expirarea garantiei. Iarna asta a ramas de doua ori fara curent.

Initial i-au propus sa cumpere de la ei o alta baterie. I-am zis sa mearga la ei si sa ceara inlocuire pe garantie si a mers. :P

Bateria chiar daca e consumabila tot are garantie 2 ani.

Modificat de Sp!der
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceiasi problema cu emblema spate.Masina face in August anul acesta 3 ani. Si sigur nu e de la spalat........

Modificat de PITBUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!