Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Hmmm, si nu numai :)) Ruginesc discurile si dupa o noapte de stat afara (datorita oxigenului din aer :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt anumite marci de placute care mai si scartaie :)) dupa 2-3 frane se incalzesc si nu se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru ajutor....sper sa nu mai fie si altceva.....a stat masina mai mult in parcare cu vremea asta nasoala din bucuresti ca alfel era folosita in fiecare zi.. :).

P.S. placutele sunt cele originale...parca bosch din cate imi amintesc!

Modificat de adrian mogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se mai intampla si daca ai un consum mai mare decat normal, pe becurile de la marsarier.

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns ... acum inseamna ca trebuie sa ajung in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am ajuns si eu pe acest topic, cu o mica problema si as dori sa ma ajutati cu parerile voastre.

La masinuta este aprins in bord becul de avertizare lipsa lichid parbriz.Asta in masura in care am pus 4L de lichid, iar vasul nu e spart.

E posibil sa se fi stricat senzorul?

E posibil sa fie altceva?

Se poate rezolva usor sau trebuie sa fac o vizita la service?

Toate cele bune,

Salutare tuturor,

Revin cu update la problema de mai sus.

Fara sa mai fac eu nimic si-a revenit.

Mai mult ca sigur s-a intamplat ce zicea gabriel(multumesc inca o data pentru sfat) si datorita incalzirii si-a revenit de la sine dupa 1 zi...

Toate cele bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa aceele zile cu zapada si mizerie, azi am spalat masina...

Well..mai bine n-o spalam deoarece am descoperit chestii noi pe vopseaua ei. :lol:

Pe langa zgarieturile specifice, emblema Skoda de pe portbagaj, partea aceea de crom de pe margine ei..a inceput sa se albeasca.

Si ca o completare..volanul s-a tocit in partea de sus, cum zic americanii...la ora 12:00

Urmeaza sa ma duc peste dealer, masina fiind in garantie.

Next... bucsele, insa astea sunt explicabile la ce drumuri infecte avem in judetul nostru minunat! :))

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa rezolvi nimica...La volan au gasit sute de scuze ( ex crema de maini diferite chestii de pe la spalatorii...), chestia aia de la stema cu skoda iar la fel o sa spuna ca e de la prostiile de le baga astia la spalatorie in detergent sau sampon, si au foarte mare dreptate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa zgarieturile specifice, emblema Skoda de pe portbagaj, partea aceea de crom de pe margine ei..a inceput sa se albeasca.

Exact asta am observat si eu la ambele embleme. O sa ma duc la garantie sa vad daca le schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am facut unghiul de fuga (imi tragea putin dreapta) total 95 ron....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa rezolvi nimica...La volan au gasit sute de scuze (ex crema de maini diferite chestii de pe la spalatorii...), chestia aia de la stema cu skoda iar la fel o sa spuna ca e de la prostiile de le baga astia la spalatorie in detergent sau sampon, si au foarte mare dreptate...

Exact asa au si facut.

Azi am fost la Autec si le-am reclamat problema volanului. Ba ca aia de la spalatorie mi-ar fi dat cu silicon..ba ca mi-as da cu substante pe bord..etc.

Au luat masina ca sa o vada si directorul si ...probabil, au vazut ca am facut reviziile numai la ei..ori nu stiu ce s-a intamplat, ca s-a intors schimbat. :D

Mi-au deschis contract de garantie, luni sun sa vad daca mi-a venit volanul..iar marti sunt programat la schimbat!

De sigla...da...au reclamat ca la spalatorii baga tot felul de substante..nu-i condamn; nu stiu cat de scumpa este...o schimb eu ulterior!

Ah..era sa uit, am un bec ars la numar pe spate..nici nu stiu de care este, insa il desfac maine!

BTW...parca era si masina ta p`acolo, in jurul orei 15.30-16.00..!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, masina mea era acolo de vreo 2 zile :), mama m-ai prins, am avut ceva de setat la abs esp si motor si nu a mers decat cu testerul dedicat, nici un altul nu a vrut sa ia setari noi...

Stii ca ti-am zis de volan si restul ca doar s-a mai intamplat , oricum din ce in ce merg spre bine cei din craiova...mai ales dupa plecarea tuturor sefilor vechi chiar si a jumate din agenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De la o vreme a inceput centura de la sofer sa-mi faca figuri.

Desi e pusa incepe sa piuie avertizarea sonora si sa se aprinda martorul in bord.

Daca misc putin "catarama" isi revine.

Ati mai intalnit problema asta? Presupun ca e un contact imperfect dar deocamdata e prea frig sa ma apuc de desfacut:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel imi face si mie, nu am stat sa imi bat capul si am dezactivat-o pur si simplu cu vag-com. Eu oricum imi pun centura din reflex asa ca am scapat de un piuit in plus.

Plus ca daca puneam contactul si centura nu era pusa piuia de vreo 5 ori ca sa o pui si devenise enervant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin, da cu niste wd40 in mufa :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sugestie Rares o sa incerc.

N-as vrea sa o dezactivez pentru ca din cate tin minte o sa ramana martorul in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il dezactivezi nu va mai afisa in bord martorul de centura.Verifica cablajul care iese din incuietoarea centurii, daca acesta este ok inlocuieste incuietoarea.

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De sigla...da...au reclamat ca la spalatorii baga tot felul de substante..nu-i condamn; nu stiu cat de scumpa este...o schimb eu ulterior!

Referitor la steme , am fost zilele trecute la Avia in Pantelimon , le-am spus despre ce e vorba , ambele steme matuite, si au zis ca le schimba in garantie fara probleme... cind au bagat masina in hala sa-i faca poze ( si au sters mai bine stemele ) au vazut ca stema din fata avea o urma de lovitura ( de la pietrele de pe drum , arza-iar focu' pe stiu eu cine ... ) si nu o pot schimba pe garantie ( si nu-i condamn pentru asta ) . Oricum , una o schimba pe garantie si una pe bani ( cca 85 ron piesa )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sugestie Rares o sa incerc.

N-as vrea sa o dezactivez pentru ca din cate tin minte o sa ramana martorul in bord.

eu mi-am dezactivat-o imediat cum am luat masina. Nu ramane nimic aprins in bord :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dezactivat "manual" piutul centurii 1 & 2 si tin sa precizez ca airbag-urile functioneaza,adica sar :rolleyes:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

au intrat in garantia caroseriei?...ca nu mai stiu cati ani era..... :icon_thumright:

ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

au intrat in garantia caroseriei?...ca nu mai stiu cati ani era..... :beerchug:

ms!

Masina mea are un 18 luni vechime ...

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit si eu aceasta problema la emblema din spate si a mea are numai 1 an. O sa intreb la dealer saptamana asta sa vad ce o sa imi zica. Eu zic ca ar fi normal sa o schimbe pe garantie pentru ca altfel de ce mai dau garantie la caroserie? O fi si de la chimicalele de la spalatorie dar atunci aceasta problema ar trebui sa apra pe un numar mult mai mare de masini.

Chestia asta se poate considera si o reclama negativa pentru viitorii cumparatori pentru ca daca nu o schimba pe garantie poate ca eu nu ma indur sa dau 85 ron si aman momentul inlocuirii pe banii mei. In acest timp un client nehotarat daca sa aleaga skoda sau nu vede una sau mai multe masini cu problema asta o sa aiba serioase semne de intrebare referitoare la calitate. Deci ar trebui privita si ca o chestiune de imagine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Septiumiu...stai linistit. Nu este numai de la spalatorie ci si de la substantele pentru dezapezire.

Iarna trecuta nu avea nimic stema, insa iarna trecuta, nu a vazut decat 2 zile de zapada..masina, in rest... uscat.

Mi-au schimbat volanul pe garantie, crezi ca se mai impotmoleau de o stema??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un plastic vopsit(cromat) ce mare scofala la orice masina se duce, E adevarat ca modelele astea din ce in ce folosesc mai mult materiale ecologice mai putin durabile in timp si mai slabe.

Daca ar folosi toti numai tabla si nu plastic si chestii dinastea ar fi cum a fost mercedesul cobra sau alte masini consacrate de nu aveau probleme si nu castigasera nici un ban la vanzarea lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!