Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Era (l)user error! :biggrin: Am pus contactul si dupa please fasten seat belt mi-a aparut si aia cu Check left front dimmed light. Dar a disparut dupa vreo 3-4 secunde. A ramas martorul galben aprins.

Cat despre centura mie imi palpaie pe perioada cat scoate beep iar dupa ramane aprins tot timpul, pana incepe iar sa beep-aie. Doar pt scaunul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu reactioneaza deloc, nici un bec , nici vreo atentionare... nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata,

Nicidecum Al Bundy, oricum port centura de siguranta (nu pot sa conduc fara ea) dar citind aici treaba cu siguranta la airbag, m-a cam pus pe ganduri. De aceea am intrebat.

Bogdan

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2004 nu era obligatoriu. Verifica daca acolo unde bagi centura pleaca fire pe partea metalica a locasului care coboara pe langa scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am observat eu, avea. Dar cobor mai incolo si iti spun sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva saptamani am o problema f. enervanta: mi se aburesc geamurile excesiv pe ploaie chiar si atunci cand NU o tin pe recirculare. Am fost in service, diagnoza, totul perfect; mi-au dar si bordul jos, gurile de aerisire sunt OK, primesc aer cum trebuie, totul este 'PERFECT' dar.... geamurile se aburesc in continuare :(

Mentiune: nu am avut niciun incident cu masina. O fi de la filtru? El nu pare f. murdar, insa pe timpul verii s-a lucrat la bloc (izolare exterioara) si gaseam tot felul de praf pe masina, implicit din acela fin de tencuiala. Sa se fi depozitat acel praf pe filtru si in combinatie cu umezeala sa se fi format ca o pelicula care impiedica aerul sa circule cum trebuie?

Are cineva vreo idee? A mai patit cineva asa ceva?

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil e de la filtru...incearca sa il cureti/scuturi, vezi daca merge. Sau schimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa incerc si asta; ms de sfat; sper din tot sufletul asta sa fie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

But Fns avea o problema asemanatoare. Parca a rezolvat-o. Vezi ce a fost la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai,daca nu dai tu de mine dau eu de tine. :)

La masina mea nu functiona "butonelul" ala de pe bord deci nu-mi mergea climatronicul pe dezaburire(dupa ce l-au schimbat chiar simteam cum vine aerul pe la parbriz) si in vara a cazut si compresorul de A/C si am schimbat si filtrul. Intre timp nu s-a mai aburit cum se aburea atunci (erau geamurile ALBE complet,ma disperase mergeam cu geamul deschis pt.a ma putea asigura cum trebuie :blah: )

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compresorul cica merge perfect, butonul de dezaburire ma salveaza (dar tre' sa-l cam tin in mod continuu pe ON), iar filtrul l-am inlocuit in seara asta cu unul cu "carbon activ" sau ceva de genul. Abia astept urmatoarea ploaie, sa vad ce mai zice.

P.S. Mersi mult pt. reply, But_Fns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aburesc toate geamurile? chiar si parbrizul?

eu la masina personala n-am patit niciodata. dar am patit ce spui tu la octavia de la firma, tot pe ploaie. tot climatronic, pe dezaburire parbriz mergea perfect, in schimb, cand puneam la loc pe auto se aburea geamul stanga fata/spate. 3 persoane in masina, celelalte geamuri ok. pana m-am prins ca gura de aerisire din stanga era directionata in sus. dupa ce am directionat-o spre geamuri, nu s-a mai aburit nimic. nu e normal sa se intample asta si nici nu e normal ca asta sa fie solutia, dar ti-am zis cum am rezolvat problema. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ii mai dau pe auto sa mai scoata din umezeala cand vad ca se abureste dupa ce dau dezaburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai plouat in ultimele zile si a fost si cald; abia astept vremea rece, eventual cu un pic de ploaie.

Oricum, ieri am gasit-o dupa 8 ore de stat in parcare (parcata de pe la orele 10 pana la 18) PLINA e abur pe interior; pe parbriz aproape ca curgeau broboanele de apa pe bord. Am stat 5 minute cu dezaburirea la maxim turata ca sa pot scapa de abur. Langa ea un Audi parcat exact in acelasi timp cu ea (la ora 10 dim.) nu avea niciun pic de abur.

Ma scoate din minti problema asta.

Nota: am o ciobitura minuscula in parbriz, ciobitura pe care am umplut-o cu o rasina speciala, la un service. Sa aibe vreo legatura?

Modificat de smoothcoder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai mocheta uda in masina. Daca ai trapa, verifica sa fie scurgerile desfundate sa nu curga apa in masina.

De la ciobitura aia, eu nu cred sa fie.

Daca zici ca ai gasit-o in parcare asa uda pe interior, sigur ai o sursa de umezeala in masina, care se evapora si condenseaza pe parbrizul si geamurile reci. Nu am avut niciodata geamul asa aburit pe interior incat sa picure apa pe bord. Cauta sursa prin masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mocheta mea este din cauciuc si nu era uda, deci exclus. Trapa nu am.

Apa nu prea tin in masina... ciudat oricum. O sa verific mai atent, oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu ar strica sa verifici tot capitonajul interior al masinii, pe sub presurile de cauciuc. E posibil sa iti intre apa pe la parbriz sau haion si sa fie absorbita de capitonaj. Daca nu gasesti nimic incearca cu un absorbant de umiditate. Nu e prea estetic dar poate o sa apara un efect pozitiv.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Legat de sursa de umiditate: am depozitat cateva zile in portbagaj (e combi, deci comunica usor cu restul) husa uda de la motocicleta. Rezultat: pana a revenit la "normal", am mers vreo 3 zile cu ea destul de aburita, desi am mai tinut si geamurile deschise. Daca ai facut condens pe interiorul masinii stationate, eu cred ca ai apa pe undeva in masina si nu are legatura cu eficienta instalatiei de A/C. As cauta in toate locurile posibile si imposibile (chedere, locas roata de rezerva, mochete interior/portbagaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, hai ca m-ati ambitionat :beerchug:

O sa stau sa ma uit f. atent dupa orice sursa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum draq sa ai mocheta din cauciuc, poate presurile :icon_thumright:

Trebuie desfacut ornamentul de la praguri si vazut daca sub mocheta nu e cumva apa, si la pasager si la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!