Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Verifica alimentarea calculatorului trebuie sa ai 2 plusuri si un minus pe una din mufele acestuia ,cea cu 20 de pini daca nu ma insel.Verifica si mufa de pe stalp pot fi oxidati contactii acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am inceput sa lucrez la shimbat switch-ul din portiera sofer, dar am dat peste alta problema :biggrin:. Am desfacut fata de portiera ( am rupt 3 braduti de prindere :eek: ) si am desfacut si toate mufele din portiera. Dorind sa dau putin geamul jos la sofer, am mufat butoanele si pe cele de la oglinzi , si ... geamurile si oglinzile nu au mai functionat, iar usa sofer nu se mai blocheaza din telecomanda, o inchid manual. Merge doar geamul de la pasager si restul usilor care se inchid in din cheie. Dupa ce am pus testerul pe ea a aparut eroarea:

01331-Door control Module;driver side (J386)

004 -No Signal/ Communication si nu poate fi sterarsa.

1.Ce reprezinta eroarea ( sa fie de la switch _ul ars)?

2.De ce nu mai merg geamurile si oglinzile chiar daca era ars switch-ul? :o

Astept pareri.Mc

Verifica firele care intra in usa pe la balama, sub burduful ala de cauciuc. Si eu am avut o problema asemanatoare, nu imi mergea butonul de inchidere centralizata de langa schimbator, iar la oglinzi imi aparea eroare in circuit si nu se incalzeau. Am scos burduful ala la un capat si atunci am vazut ca am 2 fire rupte. Le-am lipit folosind niste fire prelungitoare pentru ca spatiul este foarte limitat si nu m-am riscat sa scot mufele din burduf, mi-era sa nu mai intre la loc.

Acum merge si inchiderea centralizata si a disparut si eroarea la oglinzi dar nu am apucat sa le testez.

Dupa ce am desfacut burduful si de la usa am vazut ca manunchiul de fire are cod si e posibil sa mearga cumparat separat. S-ar putea si la tine sa fie aceiasi problema. Mi se pare ca swich-ul pentru inchiderea usilor este in incuietoare (nu ma refer la maner, ci la mecanismul care tine usa inchisa) si sa ai vreun fir intrerupt, iar daca ai tras de fire prin portiera sa nu fi cedat si altele, de acolo noile erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus ca revin cu poze legat de aerisire ... Multumesc @Al Bundy din nou!

ps: ar fi mai usor si cu ajutorul unui prieten, iar capacul lateral dat jos, ajuta la manipularea ventilatiei mai usor! Am folosit 3 surubelnite cat mai late (0,5mm..) iar capul lor, le-am bandajat cu banda izolatoare.. asta ca sa previn zgariatul si/sau indoitul capacului/grilei de ventilatie! Bafta!

post-50535-1251819676_thumb.jpg

post-50535-1251819700_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu informatii noi: switchul de usa de O2 este identic cu cel de la O1, chiar daca broasca difera un pic. Si surpriza mare vine acum: nu e nevoie de dat panoul de usa jos ci doar difuzorul de pe panou, niturile sunt mai mici, si mai usor de montat. Broasca iese prin locul difuzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vin cu vesti noi, nu am dat de capat problemei mele :icon_thumright: . Azi am fost la reprezentanta, maine sunt programat, baietii imi spuneau sa ma rog sa nu fie calculatorul de confort. Voi afla maine. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o poti scoate prin locul difuzorului ...

Ideea e ca ar cam trebui sa vezi ce faci acolo si nu stiu cum poti vedea, acuma, nu imi vine sa cred ca poti strica un calculator de comfort cu borna scoasa si cu niste mufe scoase, eu cred ca este altundeva buba sau este pur si simplu o coincidenta si avea o problema veche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, ieri am demontat eu broasca, chiar daca era buna, deoarece usa era desfacuta si nu avea difuzorul montat. Se scoate mufa de la broasca si se scoate cu tot cu cablul de deschidere prin gaura difuzorului. Eu am facut operatiunea cu mana mea.

Ai incercat tu si nu ai reusit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat dar mi-am adus aminte mai tarziu ca dif la noi este in spate nu in fata si ca nu exista nici ''pin door'' , daca tu ai facut acuma ce sa zic ,probabil merge , Nu cred ca vreau sa incerc dar poate cand schimb difuzoarele o sa incerc ca nu ma pot abtine :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua mici probleme.

1. mi s-a ars becul de la scrumiera. are cineva idee cum se schimba?

2. are mici trepidatii intre 100 - 120 km/h. am fost la vulcanizare si le-am echilibrat. mi-au spus ca e nevoie sa fac si unghiul de fuga pentru ca au tocit neuniform cauciucurile. nu rau, dar ca imi recomanda. am plecat dupa echilibrare dar vibratiile nu au disparut.

sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la problema doi incearca sa iei in calcul si ovalizarea discurilor fata..eu am aceasta vibratie cand calc frana brusc si se misca usor volanul stanga dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate inlocui becul codul lui este 357.919.243 D costa 16 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca trebuie demontata toata consola sa se poata inlocui, asa-i?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate inlocui becul codul lui este 357.919.243 D costa 16 ron.

becul costa 16 ron sau cu totul (inclusiv manopera).

@florin75. nu cred sa fie discurile. nu simt nimic la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resultat final - ars calculatorul de usa , se gaseste doar pe original si costa la reprezentanta 1040Ron (inclus tva), iar broasca usa sofer costa 600Ron ca o informatie.

Intrebare: se repara calculatorul de usa? daca a auzit cineva, rog sa posteze aici.

Da, Al Bundy are dreptate, in reprezentanta mi s-a confirmat ca broasca se poate scoate si prin locul difuzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si cum s-a ars calculatorul ala?

Asa din senin? Eu nu cred...despre calculatorul de usa cine il repara nu pot spune exact dar cauta pe internet si gasesti , eu am trimis calculatoare la reparat la lucian din bucuresti si la marian tot din bucuresti , daca vrei pot face rost de nr de tel si suni dar eu le am numerele de la voinea deci indicat ar fi sa il suni pe el si sa il intrebi daca stie cine repara exact asa ceva, eu am trimis calculatoare de motor...

@audi fan

Becul din scrumiera se scoate usor , se demonteaza grila din jurul schimbatorului , se trage in sus de ea cu tot cu piele , are 2 suruburi torx acolo de 20 parca si apoi iese scrumiera tinandu-se in firul becului...

Mai departe cred ca va descurcati.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resultat final - ars calculatorul de usa , se gaseste doar pe original si costa la reprezentanta 1040Ron (inclus tva), iar broasca usa sofer costa 600Ron ca o informatie.

Intrebare: se repara calculatorul de usa? daca a auzit cineva, rog sa posteze aici.

Da, Al Bundy are dreptate, in reprezentanta mi s-a confirmat ca broasca se poate scoate si prin locul difuzorului.

citind azi prin manualul masini la capitolul schimbarea bateriei am dat peste urmatoarea chestie care ar putea sa-ti dea de gandit la problema ta

Dupa deconectarea si reconectarea bateriei urmatoarele functii nu mai

sunt operative:

Functia:

Geamurile electrice (defectiuni in functionare)

lntroducerea codului Radio - vezi manualul de utilizare a radioului

Reglarea orelor - > pagina 17

Datele indicatorului multifunctional au fost sterse = pagina 18

Va recomandam sa verificati autovehiculul la o unitate Skoda pentru a se

asigura deplina functionalitate a tuturor sistemelor electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul la radio nu mi s-a cerut nici dupa 3 ani scos si tinut in camera asa ca stai linistit ca nu cere si oricum nu il ai si trebuie sa te duci la ei sa ti-l citeasca...restul, cu geamurile nu e asa , trebuie invatate (adica sa isi faca o cursa sus=jos completa, pt a merge in modulul de comfort un impuls pe treapta a doua a butonului si urca pana sus sau coboara de tot).

In ceea ce priveste ora si data si range sau alte chestii sunt ceva normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi super sa nu ceara codul streamul la schimbarea bateriei chiar ma gandeam cu groaza la momentul schimbari bateriei , mersi de info , cat despre geamuri nu am stiut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul stremului nu este cerut daca se schimba bateria,singura situatie in care poate fi cerut este atunci cand acesta este montat pe alta masina nerecunoscand SKZ-ul masinii respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nou revin cu vesti , de data asta cu vesti foarte bune:) - am rezolvat. Postez cateva informatii sa ramana pe aici, poate vor ajuta pe cineva pe viitor. Am cautat si un calculator de usa se poate repara-pretul peste 300ROn.

Cum am rezolvat eu- am primit oferta pentru unu sh. sau reparat nu stiu exact - un calculator care functiona, iar persoana respectiva ma intrebat daca l-am desfacut. Nu-l desfacusem si cum am ajuns acasa l-am desfacut am ajuns la placa de baza , era intacta, pini intacti, am suflat sor placa si am pus la loc ( nu stiam ce sai fac, totul parea oki). Am probat pe masina si a mes, nu-mi venea sa cred :). Multumesc inca o data persoanelor care mi-au dat sfaturi, sugestii pe forum, la telefon si pe PM :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la munca lucrez cu calculatoare industriale... de alea facute sa functioneze continuu... Si va pot spune ca si alea au momente cand se blocheaza sau o iau razna. Foarte greu se ard! Deci, pentru colegul de mai sus: cred ca problema ta se rezolva cu un reset/restart(banuiesc ca nu ai facut testul cu decuplarea bornelor bateriei pentru un timp suficient- se stie ca unii condensatori se descarca in mai mult timp, nu in doar 2 minute). Daca doar ai desfacut calculatorul si nu ai curatat contacte, placi de racire,etc, nu ai facut decat sa-l restartezi. altfel, daca ai curatat ceva pe acolo care nu mai facea contact, tine minte ce...sigur o sa mai fie nevoie de curatari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O mica problema enervanta, unul din senzorii de parcare fata/dreapta... a inceput sa urle ca ar fi ceva in apropierea lui desi nu e nimic langa el. L-am curatat, l-am sters, ce nu i-am facut... si tot asa se manifesta.

Nu o face mereu, dar cand il apuca... nu-l mai opresti.

A mai patit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva contacte imperfecte? incearca cu un spray de contacte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa facem schimb. Din cauza unui senzor care nu mai zice nimic, nici ceilalti nu functioneaza. Din simpatie pentru primul cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc nervoss, am sa incerc.

@mario75, scoate-l de tot (mufa)... asa nu o sa-l mai vada ceilalti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!