Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Pai daca are aer conditionat are auto? totusi cand a fost elegance cu ac ?

Cred ca merge aiurea din cauza pierderii lichidului de racire, mergi la un service bun sau chiar la ei si incarca cu lichid de racire, ulei si ce ma intra in sistem acolo si vezi daca merge, e normal pe la 3 ani sa nu mai bage rece bine

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt pe auto...

totusi cand a fost elegance cu ac ?

Sorry, este vorba de climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Dupa 3 ani iata prima mea problema:

Am elegance cu aer conditionat, si acesta arunca aerul rece/cald la picioare chiar daca n-am apasat pe butonul respectiv care indica directia in jos...poate e blocata usita respectiva...

Si nici aerul nu mai e asa rece...

cand ai facut ultima reizie? sa stii ca se simte diferenta mare cand schimbi filtrul de habitaclu (polen). crede-ma. eu am fost uimit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are filtrul de habitaclu cu faptul ca-mi iese aer conditionat pe la picioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai o clapeta de aer blocata. Vezi ce erori ai pe climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spui si cum verific erorile pe climatronic?

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu testerul la ei sau cu un vag com la vreun prieten ceva , forumist, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere plexiglasul meu (cel care acopera ceasurile de bord) crapat (aprox 0.5 cm), credeti ca va crapa mai mult? Daca da, ce solutii am? Se poate schimba doar el, sau are corp comun cu ceasurile ? Asta chiar e o problema enervanta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI mie mi s-a deformat bordul..dar in partea de sus (deasupra air-bagului pasagerului) si mi s-a umflat si grila aia de pe bord in coltul din dreapta..Mi se pare foarte aiurea..mi-e si frica sa le zic alora de la Mobel pt ca e f posibil sa il desfaca,sa il faca (putin probabil) si cand monteaza la loc sa il umple de greierasi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o mica vibratie in volan cand ajung pe la 140...cauciucurile sunt destul de uzate, merg cu ele de 3 ani si 50 de mii de km...sa fie de la cauciucuri?...drumuri de tara n-a vazut masina, si nici prin gropi n-am dat-o ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie dezechilibrate rotile, datorita uzurii neuniforme. Daca nu ai facut echilibrarea lor de ceva timp, mai mult ca sigur asta e cauza si iti recomand sa faci echilibrarea toturor celor 4 roti.

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mica vibratie in volan cand ajung pe la 140...cauciucurile sunt destul de uzate, merg cu ele de 3 ani si 50 de mii de km...sa fie de la cauciucuri?...drumuri de tara n-a vazut masina, si nici prin gropi n-am dat-o ...

Si eu am aceasta vibratie! Rotile le-am echilibrat acum o luna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci o alta echilibrare in alt/a service/vulcanizare. Au fost destule cazuri in care, fie masina de echilibrat nu era buna, fie "mesterul", mai putin priceput. Daca nici asa nu se rezolva, ai de "sapat" pentru depistarea cauzei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vibratiile, dar mai mult le simt in zona pedalelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante indoite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu care ma confrunt e una de cautare. O2 are stergator pe haion. Stropitoarea nu merge. Dar nu e nici infundata. Apa are in rezervor. Undeva pe traseu e infundata sau scapa. In masina nu curge absolut nimic, sau nu vad eu urme de umezeala. Azi am fost la dealer Skoda si am intrebat de problema mea. Ma costa 80 constatarea +restul distractiei... (poate ajunge si la 850 am auzit). Am cautat si in traseul de stropitoare de la rezervor pana la haion sunt 4 racorduri si furtune, iar traseul e prin bord. O sa incep cu torpedoul si poate am noroc sau poate nu si voi continua....

:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe forumul britanic se zice ca cea mai comoda problema e in dreptul portbagajului, nu in bord. Nu am un link exact, dar in principiu ia la cautat briskoda.net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca tot la VAS ajung. Problema cu inchiderea s-a acutizat. Ieri inchiderea centralizata a inceput sa se inchida si deschida mai tot timpul. Uneori se inchidea cand cresteam viteza si se deschidea cand incetineam. Iar azi s-a inchis dupa ce am plecat de pe loc si a stat asa o buna vreme. Dupa care, deodata, s-a deschis. Nu mai inteleg ce are. Ca sa nu mai zic ca nici cand opresc motorul si scot cheia din contact, nu se deschide masina. E ceva de nu se poate.

Salutare... am si eu aceeasi problema cu Skoda mea .Am mers la service si au zis ca e calculatorul din usa soferului de vina si mi-l schimba pe garantie.

A mai patit cineva asa ceva cu masina ? E o chestie mai generala sau om fi noi ghinionisti.....:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu care ma confrunt e una de cautare. O2 are stergator pe haion. Stropitoarea nu merge. Dar nu e nici infundata. Apa are in rezervor. Undeva pe traseu e infundata sau scapa.

In portbagaj, in stanga dupa capitonaj are un racord, Acolo sare furtunul din racord. Cauta acolo prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portbagaj, in stanga dupa capitonaj are un racord, Acolo sare furtunul din racord. Cauta acolo prima data.

Esti genial. Acu' am venit de la masina. Am dat 2 suruburi jos, dupa care capitonajul. Dupa ce am tras un minut de futune, am vazut ca era sarit furtunul din racord. I-am aplicat o bandajare cu niste izolir 3M de 2 ori dus intors si am facut proba. Merge STAS. Am montat la loc capitonajul si dispozitivul de agatare din partea stanga si am reglat duzele. Mii de multumiri.

P.S. Acum daca ma gandesc retrospectiv bine ca nu l-am folosit ca acolo mai sunt si ceteva jonctiuni electrice intr-un soclu si cine stie ce se mai prajea. Apa nu curgea pe afara deoarece se scurgea ....ghiciti unde ...in locasul rotii de rezerva.

Modificat de AlexBAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. :Driver: :) :(

Doar ca daca citeai mai multe in aria de GIV si OI gseai singur unde ar fi defectul deoarece e o defectiune "clasica" sa zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca am citit. :angry: Si am desfacut. Prima oara prin farul de ceata dreapta sa vedem daca nu e infundat teava de la motoras. Dupa aia torpedoul din bord (oricum sarise arcul de la mecanismul torpedoului de la caldura) dupa care plasticul de la haion si am verificat tot haionul cu tevi, racorduri inclusiv trecerea in corpul masinii si lateralul spate din masina. :mellow: A ramas sa dau jos din porbagaj captuseala si sa intru in masina la pragul stanga si spre bord. Oricum a fost eliberator gasirea problemei in porbagaj. :) Nu de alta da imi era groaza de desfacut prin masina. Inca o data respect. :blink:

Modificat de AlexBAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cata_76_isy
Salutare... am si eu aceeasi problema cu Skoda mea .Am mers la service si au zis ca e calculatorul din usa soferului de vina si mi-l schimba pe garantie.

A mai patit cineva asa ceva cu masina ? E o chestie mai generala sau om fi noi ghinionisti.....:)

Salut! Nu cred ca e o problema de calculator...asa am patit si eu si nu era calc. Verifica imbinarea de la usa soferului...eu acolo aveam un fir rupt si facea probleme. Desfaci mansonul care vine din stalp si intra in usa si verifici firele.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O "problema" care am sesizat-o deabia acum. De fapt de curand a aparut.

In mers, intre vitezele 2,3,4 in momentul cand apas ambreiajul ca sa schimb viteza, cam cand ajung cu pedala la fund, se aude un zgomot discret (trebuie sa fie liniste in masina sa il auzi) ... ceva de genul frecare metal pe metal.

Cred ca e din cutia de viteze.

M-am uitat pe sub masina si nu pare sa curga nimic.

Masina are aprope 7000km. A mai intalnit cineva problema? Sa ma duc la service?

Modificat de breb02
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi in service cu o problema minora (sa zicem ca este de la cutia de viteze) la cutia de viteza, or sa-ti zica ca n-are nimic si sa o lasi asa (pana crapa mai rau); le este foarte sila sa desfaca cutia de viteze mai ales la o masina noua.

Cam asta e tratamentul pe care mi l-au aplicat mie; stau si in ziua de azi, cred, cu un rulment din cutie cam 'zgomots' la anumite turatii. Mi-au zis sa-l las asa... doar sa fac o reclamatie la ei astfel incat daca masina iese din garantie si mi se agraveaza aceasta problema, sa mi-o poata repara - chipurile - tot pe garantie... Astept sa treaca vremea...

Bafta si tine-ne la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!