Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

doar la Golf si Passat este butonul DUAL. 

 

Si la O2 FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, și la O2FL este butonul Dual, pe care dacă îl apeși se selectează separat pe fiecare zona..dacă e dezactivat merge simultan stânga/dreapta doar din butonul dinspre șofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu v113  - 1k0907511G si imi baga aer rece doar pe partea stanga fata. Din fericire pentru mine, nu se schimba asa cum m-au informat cei de la AVIA cu demontarea totala a bordului. :)

Cost piesa AM ebay - 30 USD - noua.

Asta daca mai are cineva probleme cu acest motoras.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine zice

2 Faults Found:
00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113) 
            000 - -
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            000 - -
 
Am schimbat motorul cu cod identic și face la fel, astfel ca acum e scoasa mufa și pus sa nu fie pe recirculare.
E posibil ca intre climatronic-ul 1Z0 907 044 J care e cu încălzire în scaune și climatronic-ul care era initial pe mașină 1Z0 907 044 AB care e fără încălzire în scaune, sa fie diferență de conectare a firelor? Mufele sunt la fel, au mers plug-n-play. Inițial a fost doar V113 dar recent a apărut și V71.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu inteleg. Ai avut problene cu v113, l-ai scimbat cu unul nou si face la fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai luat motoras defect. ca pesupun ca nu ai dat 500 lei pe el sa il iei nou

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, stii ceva de cele din china ? OEM cica... Mi-ar rezolva problema sa bage rece stanga dreapta ? V 113 e singura problema care o am pe ventilatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca scrie OEM, ar trebui sa fie ok.

mai incearca unul sau alt panou de clima sa stii sigur defectiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am de unde altul sau panou clima. Ma risc la 29 usd ca nu o sa dau faliment din asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles, datorita faptului ca VW are fabrica mare in China, e un oarece control al pieselor OEM VW.  mai mult nu stiu ce sa zic.

 

 

Si eu am probleme cu v113  - 1k0907511G si imi baga aer rece doar pe partea stanga fata. Din fericire pentru mine, nu se schimba asa cum m-au informat cei de la AVIA cu demontarea totala a bordului.  :)

Cost piesa AM ebay - 30 USD - noua.

Asta daca mai are cineva probleme cu acest motoras.

Numai bine.

 

 

 

Si la mine zice

2 Faults Found:
00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113) 
            000 - -
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            000 - -
 
Am schimbat motorul cu cod identic și face la fel, astfel ca acum e scoasa mufa și pus sa nu fie pe recirculare.
E posibil ca intre climatronic-ul 1Z0 907 044 J care e cu încălzire în scaune și climatronic-ul care era initial pe mașină 1Z0 907 044 AB care e fără încălzire în scaune, sa fie diferență de conectare a firelor? Mufele sunt la fel, au mers plug-n-play. Inițial a fost doar V113 dar recent a apărut și V71.

 

 codul corect pt v113 este 1K1907511G, nu 1K0907511G

 

iar v71 - 1K0907511D

 

ambele coduri sunt pentru octavia non-FL

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nou, era din dezmembrări.

Pot spune și firma de la care am luat, dacă nu se considera reclama.

De fapt am 2 motorașe, unul cu cod scos din etka după seria de șasiu, care are un G în coada lipsa luat de la dezmembrări din Oradea.

Nu merge corect. Al doilea e din germania si este perfect identic cu ce am pe masina, pina la ultimele cifre si coduri de pe el, se comporta la fel, si imi apare eroare la scanare.

Tocmai de aceea suspectez o diferenta de conectare intre climatronicul cu incalzire in scaune ce e acum pe masina si cel fara incalzire care era initial pe masina.


din ce am inteles, datorita faptului ca VW are fabrica mare in China, e un oarece control al pieselor OEM VW.  mai mult nu stiu ce sa zic.

 

 

Si eu am probleme cu v113  - 1k0907511G si imi baga aer rece doar pe partea stanga fata. Din fericire pentru mine, nu se schimba asa cum m-au informat cei de la AVIA cu demontarea totala a bordului.  :)

Cost piesa AM ebay - 30 USD - noua.

Asta daca mai are cineva probleme cu acest motoras.

Numai bine.

 

 

 

Si la mine zice

2 Faults Found:
00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113) 
            000 - -
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            000 - -
 
Am schimbat motorul cu cod identic și face la fel, astfel ca acum e scoasa mufa și pus sa nu fie pe recirculare.
E posibil ca intre climatronic-ul 1Z0 907 044 J care e cu încălzire în scaune și climatronic-ul care era initial pe mașină 1Z0 907 044 AB care e fără încălzire în scaune, sa fie diferență de conectare a firelor? Mufele sunt la fel, au mers plug-n-play. Inițial a fost doar V113 dar recent a apărut și V71.

 

 codul corect pt v113 este 1K1907511G, nu 1K0907511G

 

iar v71 - 1K0907511D

 

ambele coduri sunt pentru octavia non-FL

Tocmai ca nu e corect. Eu pe masina am cu cod fara G in coada. Am motoras cu g si nu merge. Am inca unul fara g comandat din germania si tot nu merge. Apare eroare.

Se comporta asa: 

Dupa inlocuire cu motorasul cu codul cu g in coada merge o vreme asa: 

dupa care revine la vechiul comportament. 

Ce mai pot face e sa pun climatronicul vechi si sa incerc asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu difera conectarea climatronicului.  pe octavia NON FL, V113 este strict cu G

 

ala fara G, este pentru climatronicul de FL, care difera cu niste motorase... la Fl e un singur motoras V113, nu mai exista si vecinul V71

 

problema ar fi urmatoarea : 

post-17228-0-40016900-1432156891_thumb.p

 

 

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,

crede-ma, ca e fara G. Asa era pe mașina mea.

Eu când a apărut eroarea, am întrebat aici pe forum de cod, am cautat pe net și am găsit în dezmembrări (pe la 120 ron dacă-mi aduc aminte bine).

Când am desfăcut sa înlocuiesc motorașul, surpriza, e alt cod, țin bine minte acest aspect. Am făcut poza la motoraș, și am cautat sa fie identic cu al meu. Am găsit în Germania, tot din dezmembrări unul identic. Si acesta se comporta aiurea. Acuma e posibil ca primul proprietar sa fi schimbat motorașul dar ma îndoiesc. Cred ca voi mai încerca încă odată cu modelul cu G și sa ii fac mai multe calibrări din Vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

 

Si la mine zice

2 Faults Found:
00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113) 
            000 - -
01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71) 
            000 - -
 
Am schimbat motorul cu cod identic și face la fel, astfel ca acum e scoasa mufa și pus sa nu fie pe recirculare.
E posibil ca intre climatronic-ul 1Z0 907 044 J care e cu încălzire în scaune și climatronic-ul care era initial pe mașină 1Z0 907 044 AB care e fără încălzire în scaune, sa fie diferență de conectare a firelor? Mufele sunt la fel, au mers plug-n-play. Inițial a fost doar V113 dar recent a apărut și V71.

 

 

nu, nu are treaba. Merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,

crede-ma, ca e fara G. Asa era pe mașina mea.

eu iti spun ce zice ETKA. mai departe .. e loc de interpretare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Acuma e posibil ca primul proprietar sa fi schimbat motorașul dar ma îndoiesc.

 

Ti-ai dat singur raspunsul . Degeaba faci poze daca masina e second hand si nu ai certitudinea ca nu s-a umblat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am comandat alte 2 motorașe pentru a le înlocui pe cele defecte.

V71 post-22192-0-48266200-1432999869_thumb.j și V113 post-22192-0-81682800-1432999868_thumb.j .

Normal ca rotitele nu se potrivesc, sunt diferite ce ceea ce am eu post-22192-0-05880900-1433000132_thumb.j 

Am constatat ca ceva nu e ok, eu nu am 2 motorașe, am doar unul.

Am atașat 2 poze cu rotitele și camele pe care le acționează motorașul. 

post-22192-0-02846200-1432999458_thumb.j

post-22192-0-71451100-1432999515_thumb.j

In căutarea mea pe net ceea ce se potrivește la mine după poza camei de acționare e 1z0907511 fără alta litera.

Este posibil sa am varianta FL cu un singur motoraș?

 

Ma puteți lamurii și pe mine careva va rog?

Mulțumesc.

 

PS: Lamine e asa LINK

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat da eroare pe acel motoras , e obligatoriu sa il ai zic eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am, si nici loc nu e unde sa lipsească ceva. Nu sunt fire/mufe in aer.

E posibil sa am varianta cu un singur motoraș?

Sa aibă alt cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa vedem o treaba. Exact din ce saptamana si an este masina ta? 

 

Re-circulating air flap control motor -V113-   mounted up to 05.07. As of 06.07, its function is replaced by the control motor of air flow flap and re-circulating air flap -V71-

 

Vehicles up to 05.07: air flow flap control motor -V71-,

vehicles as of 06.07: air flow flap control motor and re-circulating air flap -V71-

 

Si ce fabricatie are modulul de climatronic pe care l-ai montat? ca sa vedem de care dintre motorase stie.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate suna stupid, dar cum aflu săptămâna de fabricație a mașinii?

Pe eticheta de la climatronic scrie anul cumva?

 

Mulțumesc.


Am dat o căutare pe net și am găsit :

Maker SKODA Name Octavia Ambiente Type OCT Region Czech Republic Engine BXE Release date 2008 Interior color BJ Type production start 1997 Production date 14.12.2007 Code JCR Body color 8E8E Country Romania (X4N)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun.. si pe eticheta de la climatronic vezi ce data de fabricatie este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e eticheta.

Scrie ca e din 2006. Posibil să nu știe. O să încerc vechiul climatronic.

post-22192-14330637414272_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, modulul stie se pare de ambele motorase V113 pt recirculare si de v71 pt fluxul de aer.

Iar sistemul tau este prevazut cu V71 cu dubla functie - recirculare si flux de aer

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ce cod ar trebui sa aibă motorașul V71 cu dubla funcție? 

Sa vad dacă măcar motorașul e cu codul bun, sa pun unu cu codul bun cada nu și sa înlocuiesc climatronic-ul.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!