Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

gala creste volumul odata cu cresterea vitezei ( si implicit a zgomotului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi indiferent ca-l tin la 9, ori la 1, tot aia e. Ma gandeam ca face ce spui tu, dar o sa incerc maine sa-l las la 1 si sa o calc pana pe la 140.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

si la mine trepideaza Lucian. E exact cum ai descris. Am fost la mecanic si mi-a spus ca nu e nici o problema doar o uzura inegala a discului de ambreiaj, o fii ca eu nu am idee. Din ceea ce am citit pe forum ma asteptam la disc ambreiaj, rulment si alte cele cu costuri ametitoare dar dupa vizita la mecanic m-am linistit. Mai am si un coleg de forum aici la Cluj care imi zice ca la 100k a inceput sa faca asa iar acum are undeva pe la 300k si tot asa face fara alte probleme, discul fiind cel original :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine trepideaza masina cand plec de pe loc, indiferent ca e motorul cald sau rece. La alte masini nu am observat chestia asta. Daca accelerez mai tare, parca nu mai face la fel, dar tot e un trepidat usor sacaitor (dupa o vreme m-am obisnuit). Are cineva idee cam de la ce ar putea fi?

 

Ar mai fi o treaba, insa nu e neaparat nevoie a fi bagata in seama: setarea GALA- ce face? Ma duc pana la masina sa iau manualul, stiu ca nu am zabovit mult asupra sistemului audio, ca nu am dat importanta acestui aspect.

Tamponul anti-cuplu in ce stare este??!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urmatoarea problema :

- inchid masina din telecomanda ( cheie + telec , asa a venit din fabrica ) , se inchid toate usile

- deschid masina , tot din telecomanda ; se deschid doar 3 usi ; a 4-a usa ( spate ) se deschide doar daca trag de 2 ori de maner usa ;

 

de la ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eneconstantin, am avut si eu problema cu centura, si s-a desprins un fir de pe senzor(ma rog, nu e senzor, e un contact amarat). Eu am desfacut plasticul negru de la centura(se desface destul de greu, am bagat lama unui cutit, dar poti sa-l fortezi ca e doar capac si nu afecteaza cu nimic siguranta) si am lipit ambele fire bine. Cred ca e aceeasi problema si la tine, te poti uita, la mine se vedea ca e rupt firul si fara sa desfac plasticul, si cand se misca se atingea cu celalalt si se aprindea martorul, pana am desfacut l-am scos sa nu se mai atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.....Am o O2 din 2005 pe Benzina. Motorul este 1.6 (BGU). 

 

Mi se tot aprindea EPC-ul. Am mers la tester si aparea o eroare pe buji   -   2 nu erau in parametri. mi-a aratat el acolo ca 2 erau intre 480 si 520 si celelalte doua nu erau in acest interval. Ce naiba se masoara acolo, ce reprezinta acel parametru si ce este intevalul acela? 

Intre timp am schimbat bujile si acum sta aprins tot timpul. Zicea cineva ca ar putea sa fie rezistenta din fisele bujilor. nu as schimba si fisele fara sa stiu daca asta este problema.....costa destul de mult. :)

 

O seara buna.

Multumesc anticipat.

Modificat de bogdanoct2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la BGU, BSE, etc se mai strica de regula bobina de inductie.  Bobinele la BGU dau scanteie simultana la cate 2 bujii.  Deci e posibil sa ai una din infasurarile bobinei defecta.

 

Motorul merge neregulat ?Tremura, are lipsa de putere? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum pot vedea sigur o treaba? Sa nu schimb fisele si sa constat ca e bobina sau mai rau invers.

Modificat de bogdanoct2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu pot sa iti zic.....mi-a aratat doar 4 campuri unde tot variau niste valori. Si doua dintre ele nu erau in intervalul de care ziceam la postarea anterioara. Ideea e ca masina merge ok...nu are trepidari. sa zic ca singurele simptome ar fi acelea ca la relanti mi se pare ca mai are o chestie in care da sa se opreasca motorul dar nu se vede nimic la turati. 

Inainte am avut o masina cu probleme cu bobina si facea urat de tot. Nu ma lasa sa o turez si chestia era cateva zile dupa care isi revenea.....si in cele din urma dupa ce am tot avut episoade de genul am probat cu bobina de pe o alta masina similara si am schimbat si eu bobina mea apoi. Ea era vinovata.

Acum, octavia mea, nu are deloc aceste simptome ca vechea masina.....numai  EPC aprins si mica chestie de la relanti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ii mai faci o scanare, sa vezi ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa mai merg a o scanare....Sa vad cand mai am "timp" :))

 

Mersi mult. Am sa revin cu info.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am un scartait in dreapta spate pe O2 la denivelari. Ce poate fi, am fost cu ea la verificare, au zic ca bucsaraia e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e usa, atunci ar trebui sa fie bucsele de la bara stabilizatoare...de acolo ar scartai...Daca e bataie poate fi de la bieletele antiruliu.

Incearca prima data sa dai cu solutie pe chedere(cea mai buna si singura care a avut efect-cel putin la mine- este cea de la Wurth...problema e ca e cam greu de gasit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema stranie am patit in legatura cu ceasul de la maxidot (s-a oprit timpul in loc).

 

Am plecat dimineata cu masina pe o distanta scurta si am parcat (interval orar 9:00-09:10) iar seara cand am revenit la masina (dupa 9 ore ) ora de la maxidot era ora la care parcasem masina (9:18 ora la care am observat ciudatenia).

 

Am facut scanare cu vag-com-ul si nu a reiesit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei borna la baterie cateva minute si urmaresti daca se mai intampla.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva luni am inceput sa aud un greier in partea dreapta a bordului si se pare ca se aude din ce in ce mai tare. Daca tin apasata acea parte cu degetul, in zona unde se imbina cu parbrizul, zgomotul dispare complet.

Aveti idee care ar putea fi cauza?

Exista ceva cleme pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Septimiu. Problema rezolvata DOAR prin introducerea unei bucati de plasa de insecte (din aceea din fibra de sticla) intre parbriz si bord acolo unde bucata de bord se atinge de parbriz (e un pic sub nivelul bordului)

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu sa pun ceva sa il tin apasat fortat dar as vrea sa stiu si cauza. Dupa cum suna mi se pare ca exista ceva cleme acolo care au crapat sau au cazut de acolo. Dcaa ar fi o metoda de a ajunge si inlocui acele cleme fara sa fiu nevoit sa demontez bordul as prefera aceasta varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cleme. Pur si simplu terminatia plasticului asta moale de sub bord se freaca de parbriz/tabla ce o fi acolo. Asta a fost singura rezolvare gasita. Am incercat sa tin departat bordul cu un distantator de plastic - nimic, ulei siliconic - nimic. Doar asta a avut rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme imi vibreaza, troncane geamul stanga fata daca merg cu el deschis sau cand inchid portiera si geamul e deschis..Daca il inchid sau il ridic aproape de maxim zgomotul dispare. ce ar trebui sa fac? Ar trebui inlocuit ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

de cand am luat masina sh m-a capiat de cap bipaitul de la centura. Chiar daca e pusa, chiar daca nu, bipaie in continuu de ma termina cu nervii. Ce pot face?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!