Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Am fost azi la reprezentanta.

Am dat comanda de bloc valve, 800ron :(. Din cauza prafului ajunge sa bazaie acest bloc de valve.

Intradevar uleiul curge de la "semering arbore cotit". Din cautari pe google am gasit variante cu senzor si fara senzor dar am inteles ca operatiunea de montaj e ampla. Maine am sa incerc sa strang putin suruburile in zona unde prelinge poate s-au slabit, sper. :D

Multumesc pentru raspuns, Andrei.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce suruburi sa strangi acolo, deci nu incerca.

semeringul este fara senzor... senzorul e piesa separata ce se monteaza in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva cat costa un rulment fata de O2?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca rulmentul de fata e de doua feluri, dupa prinderea de fuzeta si e

undeva la 2,5-3 milioane, daca ai relatii. Si al meu huruie pe la opzeci la ora.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barcea_mare

Stie cineva cat costa un rulment fata de O2?

Multumesc.

 

 post-30503-0-38441500-1369165201_thumb.j post-30503-0-28347900-1369165664_thumb.j post-30503-0-77066200-1369165675_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti.

Am vrut doar sa stiu daca este corecta suma de 900 si ceva de Lei.

Cu tot cu montaj la reprezentanta. 

 

O zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si e corecta sau nu?



mai ales ca rulmentul se prinde cu suruburi, nu mai are treaba cu presa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema pe care am mai amintit-o acum ceva timp. In ultima perioada e din ce in ce mai enervant geamul dreapta fata. Intr-o zi m-am chinuit cam 2-3 minute sa il inchid, pur si simplu nu vrea, si cand ajunge undeva cam la 1/3 nu mai urca, si coboara singur inapoi pana jos, fara sa il pot opri cumva. De obicei, facea asa doar daca dadeam sa urce singur pana sus, acum chiar daca urc treptat, tot nu vrea acolo. Imi e si frica sa il mai deschid. Cand am facut revizia la 49mii km, cei de la PBA au spus ca problema este la motorasul de la geam, si ca au mai multe O2 FL problema asta. Ca pret informativ ce mi-a fost dat, 1000-1100 lei, ceea ce mi se pare enorm pentru un motoras de geam, si totusi, am dubii si in privinta cauzei. Intr-o perioada am crezut ca poate fi de la apa care ajunge pe acolo dupa ce spal masina, dar mi-e clar ca nu e vorba de asta, oricat de uscat ar fi afara, geamul face la fel acum. Are cineva idee ce as putea sa ii fac, si ce ar putea sa aiba? Si solutii mai ieftine decat cei 1000lei pe care ii pretinde reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Incearca treaba urmatoare: sa dea cineva comanda de inchidere, cu usa deschisa. In timpul asta tu sa prinzi geamul intre palme si sa il ajuti sa urce ( tii constant tras de el in sus, nu foarte tare). Daca geamul se inchide pina sus, il dai jos si trebuie sa verifici sa fie perfect curate ghidajele din lateral, cele prin care aluneca geamul, sa nu ai ceva intrat       intr-unul sau sa fie deformat. Unge cu citeva picaturi de ulei ghidajele si vezi ce se intimpla pe urma. Eu cred ca la motor nu e nevoie sa umblii acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, treaba asta se intampla de un an, daca nu mai bine. Nu ar fi iesit daca era ceva mizerie intrata pe acolo? Intreb, n-am idee. Si cum as putea sa verific? Nu as da chederele jos, ca mi-e teama ca nu le mai pun la loc cum trebuie. Sunt putin "afon" in domeniu :)

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu o problema la viteze mai mari de 80 km\h la usa dreapta spate se aude un fasait "'sufla vantul" chederul e bun l am verificat ma poate ajuta cineva cu ce as putea face



 

 

 

preturile la reprezentanta sunt prohibitive nesimtit de mari la piese manopera tot (referire la comenturile de mai sus)

Modificat de Ulyse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

vezi ca ai probleme cu gemuletul mic de la usa spate ,exista aci pe forum si rezolvarea dar trebuie citit tot topicul "Probleme mici si enervante - Octavia 2"

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Astazi am fost sa scot masina din service de la vopsitorie. am vopsit capota de la potrbagaj, si acum am o problema. toata inscriptia e pusa la locul ei insa nu mai este parca cum era inainte, pentru ca cei de la service au lipit-o in pozitie exacta, insa banda dubla adeziva folosita de ei mi se pare cam groasa si as vrea sa o schimb.

Imi puteti recomanda o banda mai subtire?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti recomand monograma noua... 

 

Ai facut pe asigurare? trebuiau sa ceara cei de la service respectiva monograma ca fiind "tehnologica" , adica sa fie inclusa in reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am facut pe asigurare ca a fost doar un element iar franciza depasea valoare. exact la asta ma gandeam si eu. Voi cere de la reprezentanta inscriptiile. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In ultima perioada e din ce in ce mai enervant geamul dreapta fata. Intr-o zi m-am chinuit cam 2-3 minute sa il inchid, pur si simplu nu vrea, si cand ajunge undeva cam la 1/3 nu mai urca, si coboara singur inapoi pana jos, fara sa il pot opri cumva. De obicei, facea asa doar daca dadeam sa urce singur pana sus, acum chiar daca urc treptat, tot nu vrea acolo. Imi e si frica sa il mai deschid. Cand am facut revizia la 49mii km, cei de la PBA au spus ca problema este la motorasul de la geam, si ca au mai multe O2 FL problema asta.

am si eu problema asta si intreb cunoscatorii daca:

1. se rezolva doar prin schimbarea motorasului, daca iau unul de masina cu volan dreapta imi este de ajuns motorasul sau e nevoie si de electronica (de la ea fiind buba)

2. trebuie luat cel de pe partea stinga si schimbat cu totul asa cum este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, in ultima vreme am auzit pe multi ca se plang de problema asta, si nu doar la Octavia, ci si la Jetta an 2006-2009, si se comporta identic. Nu am auzit nicio rezolvare, in afara de schimbat (nu mai stiu ce) cum au zis cei de la reprezentanta, dar toata distractia costa peste 1000 de lei, si nu prea merita "deranjul", e mai usor sa ma chinui sa il inchid de fiecare data cand nu merge, treptat, decat sa dau banii aia. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000 lei ca schimba TOT

ca si in cazul switchului de la incuietoare, cred ca schimba din cauza lui TOATA incuietoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceias problema am avut si eu si sa rezolvat prin schimbarea motorasului pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput si la mine sa faca faza asta. De la sofer apas in jos pt geamul dreapta fata pana la jumate. Astept cateva secunde,apas in sus si dupa cativa cm de urcat coboara. Data viitoare cand apas in sus se duce. Face asa cand si cand. Zilele astea oricum sunt programat pt schimbarea pompei auxiliare de apa pe garantie..ma duc la pachet si cu problema asta(la 18500km)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri a urcat fara nici o problema.

in alta ordine de idei, am schimbat un rulment si bucsele mari de la brate.

Acum se simte altfel masina si misca din ce in ce mai putin de spate; La un moment dat ma gindeam sa schimb si arcurile spate :)

 

Am luat iar la mina toate incheieturile puntii spate si sint in ordine, asa ca sper ca dupa ce voi regla directia sa fie totul in ordine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

AM O PROBLEMA CU SENZORUL DE LA CENTURA DE SIGURANTA. IN ULTIMUL TIMP LA VITEZE DE PESTE 40 KM SE APRINDE MARTORUL LUMINOS DIN BORD SI SEMNALUL ACUSTIC CA NU AM CENTURA PUSA CU TOATE CA EA ESTE PUSA. DACA MISC DE CENTURA CATEODATA DISPARE PENTRU PUTIN TIMP DAR REAPARE.VA ROG SA MA AJUTATI. CE ESTE DE FACUT. EVENTUAL CUM SE DEMONTEAZA CA SA-L INLOCUIESC. VA MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai folosit prea mult timp centura pusa la ''pacaleala''(permanent cuplata prin spatele tau) cred.De regula la modul asta de utilizare prin miscarea soferului in scaun ''mosul'' forteaza in senzor si acesta se duce. Solutia este schimbarea ''babei'' partea fixa, cu una care are senzorul incorporat.De reparat(demontat) senzorul nu stiu, nu am auzit, poate s-o face, nu am idee. Solutia neortodoxa si nerecomandata este sa scoti mufa de sub scaunul soferului(dar foloseste-o doar de ultima instanta si provizoriu in cazul ca nu dispui de bani)

Si nu mai screie cu litere mari, vedem toti ce ai scris si cu litere normale(banuiesc ca vezi raspunsul meu)

 

 

edit: i-mi asum warning-ul

alt edit: se poate sterge postarea mea, se pare ca userul eneconstantin nu are rabdarea sa citeasca cele scrise aici

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine trepideaza masina cand plec de pe loc, indiferent ca e motorul cald sau rece. La alte masini nu am observat chestia asta. Daca accelerez mai tare, parca nu mai face la fel, dar tot e un trepidat usor sacaitor (dupa o vreme m-am obisnuit). Are cineva idee cam de la ce ar putea fi?

 

Ar mai fi o treaba, insa nu e neaparat nevoie a fi bagata in seama: setarea GALA- ce face? Ma duc pana la masina sa iau manualul, stiu ca nu am zabovit mult asupra sistemului audio, ca nu am dat importanta acestui aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!