Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

eu sincer am renuntat sa mai citesc acel topic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta benzinara de 180 CP a Octaviei III are punte spate independenta. Indiferent ca vorbim de punte motoare, sau semiindependenta tip H,ori semirigida,sau multi-link,fara puntea spate nu putem vorbi de un vehicul......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, tocmai ce am facut un test de amortizoare ieri...Ce de pe dreapta spate e numai bun de aruncat a gunoi, ce de pe stanga e a limita, dar diferenta e mare. Cele de pe fata mai pot fi utilizate, dar nu mult timp.

Ce producator/model imi recomandati(cei care ati schimbat si va puteti forma deja o parere)?

amortizoare.pdf

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ooo ce valori bune ai acolo ! (fata de ce aveam eu) :lol:

 

 

mie din toate sursele mi s-a recomandat sachs

monroe, asa si asa

iar restul Dumnezeu cu mila

Magnum chiar daca a pus pe masina proprie unul din furnizori a zis ca nu mi-l recomanda deoarece la el unul a picat dupa un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simbata am miscat de amortizoarele vechi in speranta de a recupera protectiile si flansele; nu am reusit neavind la dispozitie cam ce era nevoie dar am constatat asa la mina ca flansa avea si cauciucul cam obosit daca le puteam articula fara eforturi prea mari.

sincer nu stiu cum sta treaba cu duritatea acelui cauciuc dar nici nu mi se pare normal sa tin amortizorul drept cu o mina si cu cealalta sa pot misca de flansa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am scris acum ceva vreme cu scartaitul unui maner, revin cu noi...scartaieli...

Oameni buni, cum e posibil ca dupa numai 1 anisor si 1/2 de cand am masina noua, sa se intample urmatoarele chestii...apasand cu mana pe fetele de usi mai mult in partea de jos la usile din spate, precum si la imbinarile celor 2 portiuni de la fetele de usi, sa scartaie in halul asta.

Am rezolvat oarecum problema ungand cu WD40 pe unde scartaia. Ar trebui ca, celor ce isi cumpara Octavia noua, dealer-ul sa-i dea si un spray  din ala mare de 500, de WD 40 , si sa-i spuna ca: "asta este pentru atunci cand incepe sa scartaie dupa un an. :sly: :tuktuk: "

Am vazut ca sunt colegi la care le scartai geamul, vajaie chederul, mataie, chitaie, dar sa scartaie fetele de usi in felul asta...nu m-am asteptat.

Ca sa fiu mai exact, e vorba de locul unde este partea metalica a usii cu plasticul fetei, dar doar atunci cand apas cu mana, imping un pic.

Acum sunt curios daca mai are cineva astfel de scartaieli si eventual ce ar trebui facut.

Sa inteleg ca dupa acest timp, plasticele astea au lucrat, si s-au lasat, intins etc. Se pot ele strange sau trebuie lasate asa pana se aseaza...

Oricum , urmeaza o maaareeee balaceala cu WD40 prin ...locurile unde nu patrunde ...soarele...Sper ca nu afecteaza vopseaua sau materiele din plastic.

Astept diverse pareri si sfaturi in legatura cu cele de mai sus.

 

OFF: Unii colegi spun ca la Octavia 3 plasticele din interior sunt mai proaste....cat mai proaste...inseamna ca vor scartai/jucat/batea etc de cum a iesit pe poarta dealer-ului.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bun remediu.... dai muzica mai tare.

 

Este din categoria "asa face toate". Dupa 4 ani si 50.000 km de grija "parinteasca" pentru masina mea (foarte bine ingrijita, mers cu cea mai mare grija, etc) am invatat sa ma obisnuiesc:

- cu faptul de a nu deschide geamurile fata - pentru ca s-au zgariat binisior de la praful intrat la periile exterioare

- parbrizul zgariat si sablat .. chiar si de la muste as zice eu... 

- diverse scartaieli prin zona bordului (cand e prea rece sau prea cald in masina)

- scartaitul garniturilor de la usi produse de torsionarea caroseriei cand urc sau cobor bordurile 

 

cred ca lista mai poate continua..... Insa partea buna este ca nu am avut nicio problema cu masina. DOar urcat in ea si plecat. Foarte multumit de putere, stabilitate, comfort, consum, spatiu pasageri si portbagaj. Cred ca se compenseaza pe undeva... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De geamurile laterale zgariate de la praf , cum spui tu, eu nu mai zic nimic...

Prin bord nu aud nimic deocamdata, doar o pocnitura cateodata, cand e dat pe caldura...

De mers deocamdata merge, nu sunt probleme.La aproape 20000km, asta mai lipsea , sa apara ceva...

De scartai nu scartaie in mers, chestia e ca am descoperit intamplator cum scartaie apasand cu mana pe fetele de usi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati auzit de RR? De ala va trebuie voua doar ca pretul e un picut mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu ma plangeam, erau doar observatii.  Ma indoiesc ca tu nu ai observat nimic de genul asta la masina ta...  

 

Si cred ca oricat ar fi el de Rolls, tot are niste chestii enervante.. mai ales cand stii cati bani costa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut toate masinile mele de pana acum au avut cate ceva, nimicuri de genul scartie nu stiu unde dar asta este ceva normal.

Am vazut recent un film documentar despre RR. Aia chiar povesteau ca in general la masini, dupa un timp poate sa apara un scartait in bord. De aceea la RR bordul este dintr-o singura bucata, ca sa nu scartaie. Deci, cel care a spus sa dam muzica mai tare are intr-un fel dreptate. Sigur, cu cat avansezi si iti cumperi masini din ce in ce mai scumpe devii si din ce in ce mai pretentios. Din pacate si la masini care costa cateva zeci de mii de euro tot ajungi sa gasesti cate o imperfectiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia sta cam asa Cristi_V: nu am zis ca daca am luat Octavia , gata, e marul de aur. Ma asteptam de exemplu la altfel de chestii enervante, adica, astea cu scartaielile le consider niste chestii prea banale in comparatie cu tehnologia existenta la ora actuala.

Da astepatam sa scartaia ceva, dar mai tarziu macar 3-4 ani.

Inteleg sa scartaie usa de la intrare, sa-ti pocneasca mobila in casa, nu stiu acum ce exemple sa mai dau, dar sa-ti scartaie niste imbinari facute de roboti, sper ca ma intelegi , e ca si cum un robot ar face usile ca la daciile 1310, adica din 10 usi nici una nu se potrivea la acea masina, perfect (un ciocan, o polizare etc :tuktuk: )

Stiu, poate ca am oarece pretentii, dar daca imi luam RR si de ex gaseam o mica imperfectiune cum spui, tot scriam de ea pe forum... :lol:

 

Acum sa revenim, e bine ca dau cu WD40 pe unde scartaie? Nu ataca nimic pe acolo? Plasticele alea se mai pot starnge cumva, sau in timp ele se mai aseaza si mai trebuie unse pe ici pe colo?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti un Renault si o sa-ti treaca(totul face zgomot, oglinzile vibreaza in mers, etc)...o sa ti se para skoda cea mai inchegata masina din lume :))

ON: nu ataca vopseaua WD-ul.

Poate ai fost ghinionist, la mine nu prea scartaie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de 4 si jumatate ani, la mine:

 

- scartie geamul cand il deschid

- se aud chederele cand se torsioneaza caroseria

- chestii prin bord, insa numai cand este frig afara

- scartie manerul de la usa din interior

- fetele de la usi, le-am rezolvat cu banda dublu adeziva

 

Insa masina asta mi-a returnat numai placere, deoarece a reusit sa nu se strice pana la 205.000 KM.

Pana atunci, motorina, revizii si....muzica mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru plasticaraia din interior care scartaie recomand sa folositi ulei siliconic. Nu ataca nici plasticul si vopseaua si nu este volatil.

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa incerc si cu vaselina siliconica?Aia alba-incolora....Daca merge cu WD 40 e mai bine, pentru ca are un furtunas si pot sa-l bag in locurile mai greu accesibile...Ideea e sa nu atace vopseaua de la marginile usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru aplicarea uleiului siliconic se poate folosi o pensula fina. Asta in cazul in care nu reusiti sa gasiti spray cu aplicator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- fetele de la usi, le-am rezolvat cu banda dublu adeziva

Adica? Poti fi mai explicit? Ai demontat fetele de usi, ai aplicat banda dublu adeziva, montat la loc? Si gata, au disparut scartaielile?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope!

In bottom-ul fetei de la usi, la drum prost si la muzica data putin mai tare, se auzea barait, scarait...mmasii... :sly:

Eh..am luat portiuni de banda dubla adeziva si am strecurat-o intre usa si fata usa.

Voila..silent! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Revin cu vechea problema a mea distribuitorul/bloc de vacuum bâzâit produs de acesta. L-am înlocuit cu unul SH si zgomotul persista.

     Am remarcat ca pe distante scurte sub 20km chiar daca apa ajunge la 90 grade C acesta nu scoate nici un zgomot, dar pe distante peste 20km si daca o calc mai tare, începe si scoate acel bazait la oprirea motorului.

Am curatat si clapeta de acceleratie si egr si tot nici o imbunatatire, doar ca am scapat de mici trepidatii care se simteau la relanti. ( am 86500km).

       Am scos unul din cele 7 furtumașe, cel care duce la  supapa de închide si deschidere clapeta răcitor gaze arse ( așa am înțeles ca se numește) si l-am blocat cu un șurub, iar distribuitorul la oprirea motorului nu mai scoate acel zgomot. ( am figurat in
poza care este furtumul).

       Atașez si 2 filmulețe, cel făcut noaptea e cu furtumasul cuplat, si cel ziua e cu el scos.

 

S-a confruntat cineva cu aceasta problema si care ar fi cauza?

Multumesc.

 

http://dl.transfer.ro/video-2013-04-12-20-59-55-transfer_ro-13apr-3204ab.rar

post-18532-0-58791400-1365852702_thumb.j

post-18532-0-56207700-1365852706_thumb.j

post-18532-0-86804200-1365852709_thumb.j

post-18532-0-56807400-1365852713_thumb.j

post-18532-0-81375800-1365852731_thumb.j

post-18532-0-04425900-1365852739_thumb.j

post-18532-0-72837700-1365852742_thumb.j

post-18532-0-38959900-1365852747_thumb.j

post-18532-0-65069200-1365852750_thumb.j

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceasta seara am mers mai mult cu masina si scoate acel zgomot, intradevar mai putin , si cu furtumasul scos.  :(

Astept parerile voastre.

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

las-o asa.

 

a mea a facut la fel o perioada acum vreo 2 ani. De atunci nu am mai auzit acel zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa o vand si vreau sa o dau fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nicureddogsflo

am o problema cu haionul nu pot deschide portbagajul din cauza ca  nu functioneaza acuatorul .

am deschis din porbagaj haionul, dar as vrea sa stiu cat costa acuatorul 

suspectez acuatorul pentru ca nu face cursa completa si nu are forta sa impinga tija care deschide incuietoarea .

atasej poza cu tot ansamblul 

 

inchiderehaionocti2.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
cod ansamblu 1Z9 827 511 C
Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!