Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

stie cineva cum se demonteaza farurile ? ca nu am gasit pe forum aici. sau se poate schimba un bec de pozitie fara a scoate farul ?

mersi.

Ai o piulita de plastic care trebuie desfacuta si pe urma in lateralul farului ai o tija de care trebuie tras in lateral. Pe urma se trage farul in afara.

ps. In carte masinii gasesti explicata si desenata operatiunea de scoatere a farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit piulita aia. e de plastic si e dubla, lata, fata de una normala . am desfacut putin dar m-am oprit ca nu stiam mai departe. o sa incerc in seara asta cum ajung acasa.

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa tragi f tare de siguranta aia metalica. O sa vezi ca o sa iasa putin farul afara cand ajugi la capat cu siguranta aia metalica. Scrie si in manualul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi scriind in manual dar eu nu il am. daca poate cineva sa-l puna aici ar fi ok.

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manual nu am in format electronic,insa uite ce gasesti pe net la o simpla cautare:

post-20693-0-44786800-1341825324_thumb.j

post-20693-0-47913500-1341825400_thumb.j

post-20693-0-15978500-1341825408_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma. mersi de info. mi-am "rupt" un pic degetele dar de pus la loc nu prea mi-a reusit. am ramas cu un loc mai mare fata de celalalt far in locul unde se imbina capota cu farul(unde are tija aia de tregi de ea). in rest nu are joc sau altceva. o sa mai incerc altadata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma. mersi de info. mi-am "rupt" un pic degetele dar de pus la loc nu prea mi-a reusit. am ramas cu un loc mai mare fata de celalalt far in locul unde se imbina capota cu farul(unde are tija aia de tregi de ea). in rest nu are joc sau altceva. o sa mai incerc altadata.

Vezi ca farul trebuie sa culiseze pe niste sine. De asemenea trebuie strans surubul de plastic si tija impinsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma. mersi de info. mi-am "rupt" un pic degetele dar de pus la loc nu prea mi-a reusit. am ramas cu un loc mai mare fata de celalalt far in locul unde se imbina capota cu farul(unde are tija aia de tregi de ea). in rest nu are joc sau altceva. o sa mai incerc altadata.

Vezi ca farul trebuie sa culiseze pe niste sine. De asemenea trebuie strans surubul de plastic si tija impinsa

am observat sinele. si la stanga si la dreapta plus ca are un bulb pe mijloc care te ajuta sa centrezi farul. o sa mai incerc totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din tija e problema, trebuie pusa intr-o anumita pozitie (nu trasa pana la capat), apoi bagat farul, impins cu mana si in acelasi timp impinsa tisa si apoi strans surubul de plastic

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua,am si eu o problema cu codul la navigatia originala a masini.nu stiu care e codul!am cautat in carti trebuia sa gasesc un card special care contine codul?eu am gasit un cod in cartea navigatiei pe prima pagina dar e din 14 cifre si litere si nu cred ca e bun ca din cate am inteles codul trebuie sa fie din 4.si am mai gasit niste coduri atasate de cheia de rezerva.care e codul?sau ce trebuie sa caut?ca nu stiu.masina o am din 2007 dar nu i-am scos niciodata bateria.navigatia este originala: rns nexus mfd2.va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta ai incercat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a infundat o duza stropitoare de parbriz si in loc sa stropeasca evantai stropeste pe jumate si neparalel cu parbrizul. Cum se desfunda duzele de O2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga duza intr-o solutie anti calcar , o lasi la inmuiat si apoi o sufli cu aer compromat in sens invers de curgere a apei.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu desfundatul nu e de durata.

Mergi la reprezentanta, costa 20-25 de lei un set nou si-l schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pentru raspunsuri, incerc sa o scot mai intai sa o studiez, eu cred ca e doar un praf, daca reusesc sa-l scot o pun la loc, daca nu altele noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa ? Daca mai sunt si incalzite sar de 100 lei bucata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vreau su eu 2 duze tip perdea la 25 lei setul oem

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era vorba de incalzite. Chiar ieri am aruncat factura de la duzele pe care le-am cumparat in iarna. Poate in Bucuresti sunt alte preturi daca meritati :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duza neincalzita 28 lei bucata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA AVIA atat e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la o spalatorie auto unde au pistol cu aer comprimat ai incercat ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai sa reusesc sa scot duza :) N-am avut timp zilele trecute, poate in weekend la munte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai de ce sa scoti duza pui pistolul direct pe duza cu problema si dupa pe cealalta poate gasesti si o vulcanizare in cale care are pistol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa sara un furtun de pe la vreo imbinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Tocmai am constatat ca mi s-a ars unul dintre claxoane, acum se aude un claxon lesinat gen Renault. Ma puteti ajuta sa-mi spuneti unde sunt amplasate si daca aveti idee daca se poate schimba doar unul dintre ele sau se schimba amandoua.

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub proiectoare, unul in stanga si unul in dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!