Jump to content

Cheia Briceag Nu Mai Actioneaza


oneofmany
 Share

Postare recomandată

Salutare

Problema: nu imi merge telecomanda decat daca sunt cu ea la o jumatate de metru de usa

Am schimbat bateria, dar degeaba

Sa fie ceva in neregula cu senzorii din masina sau chiar cu cei din ea ?

pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rumplestilskin

    10

  • alexovy

    8

  • gokey

    6

  • C o s m i n

    5

Salut,

Problema ridicata de "Oneofmany" si "DosarPenal" referitoare la distanta de actionare a telecomenzii apare si la mine.

Hai sa zic ca sunt undeva intre, adica max. 2-3 metri.

Ne poate cineva lamuri care ar fi distanta "normala"?

Unde putem localiza antena receptorului?

Mentionez ca e vorba de telecomanda briceag originala.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

receptorul este la mijlocul parbrizului in partea de sus, deasupra la oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt, poti fi insa ceva mai specific?

Unde anume deasupra oglinzii?

In compartimentul lampilor de interior, sau pe unde?

Si apropo', de la ce distanta actionezi deblocarea usilor?

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am cele doua chei briceag, una nefolosita si bate sigur si la 50-60m. Cea pe care o folosesc, am schimbat bateria cu una Panasonic noua, si la inceput batea la cam la 20m, acum nu bate mai mult de 5m dupa cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ca sa fim in spiritul acestui forum, respectiv sa spunem si celorlalti cum am rezolvat o anume problema:

Intr-adevar, deasupra oglinzii se gaseste o placuta rabatabila de aprox. 150x30 mm.

Asta-i antena receptorului telecomenzii. Multumiri lui TDiFan!

Culmea e ca n-o observasem pana acum, ea fiind pliata total pe plafon.

Doar am intors-o 90 de grade catre interior si acum pot actiona inchiderea de la 30 - 40 m.

Toate Bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna la Touranul meu unde se afla acel senzor ca nu-i in spatele ogilnzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La passat-ul din semnatura am 2 chei tip briceag. Raza de actiune a uneia dintre ele este de peste 50 m (practic functioneaza de la mine de la et 3, pana in parcare). A doua are o raza foarte mica (max 3-4 metrii). Am crezut (sperat) ca este de la baterie. Am inlocuit bateria. Tot de la max 3-4 metrii functioneaza, plus de asta, in 2 saptamani a consumat bateria cea noua (am masurat-o dupa ce am scos-o). Am crezut (sperat) ca bateria cea noua nu a fost calitativa (sony). Am achizitionat o renata si o varta. Pe prima telecomanda merg foarte bine. Pe cea de a doua aceleasi simptome: raza de actiune a telecomenzii este foarte mica, iar bateria se consuma fffff repede (max 2 saptamani) :) . A mai patit cineva asha ceva? Idei de remediere? Tks,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...raza de actiune a telecomenzii este foarte mica, iar bateria se consuma fffff repede (max 2 saptamani) :hainoroc: . A mai patit cineva asha ceva? Idei de remediere?

Chiar nimeni nu a mai patit asa ceva??? :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e din telecomanda , mai precis din amplificatorul de semnal e un tranzistor pe duca. De asta consuma curent mult. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine una din kei merge doar de langa masina, am luat baterie plus montaj de la porsche buc vest ca sa fiu fan adevarat si akuma trebuie sa ridic keia la nivelul ferestrelor masinii ca de langa masina nu mai maerge, am skimbat-o de vreo 2 luni si nu da semne ca ar creste sau scade raza de actiune iar de folosit are parte de 20-30 comenzi zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e din telecomanda , mai precis din amplificatorul de semnal e un tranzistor pe duca. De asta consuma curent mult. :hainoroc:

Si se poate face ceva mai putin costisitor decat schimbarea cheii (care nici nu vreau sa ma gandesc cat costa :hainoroc: )?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se poate face ceva mai putin costisitor decat schimbarea cheii (care nici nu vreau sa ma gandesc cat costa :P )?

Din ce am intrebat la PO nord vreo 3 mil cu tot cu activare si 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tks, lasa ca sta bine asha in buzunar la sotia mea. Ea oricum o foloseste mai rar. Sper sa nu se consume bateria si in standby, adica fara sa apesi pe nici o tasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine cheia mai folosita merge tot asa de la 3..4 metri de masina .. am schimbat si eu bateria in speranta ca era de la baterie dar degeaba .. acum mi-am pus alarma si folosesc inchiderea de la alarma si nu mai am problema asta .. o deschide de la peste 300 de metri ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' dar eu mai am si problema ca bateria mi se consuma ffff repede. Adica max 2 saptamani. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu se masoara piesele din amplificatorul de semnal si se schimba ce e defect ( tranzistorul in principiu. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, stiam eu ca e floare la ureche. :rolleyes: Crezi ca ma poti ajuta? Sau stii pe cineva care poate? Nu de alta, dar daca incep eu sa caut tranzistorul defect, s-ar putea sa fiu primul detinator de Passat cu o telecomanda de televizor. :lol: Tks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa schimbi toata cheia... se poate schimba DOAR TELECOMANDA. E mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat mai am o telecomanda "valida", iar mos craciun mi-a epuizat toate sursele, nu m-as baga la astfel de schimburi. De asta am si intrebat daca ma poate cineva ajuta sa o repar pe aceasta. Din cate stiu eu, schimbul telecomenzii presupune pe langa costul in sine al piesei si recodarea acesteia. Asta inseamna pe undeva pe la 100 euros in varianta PoRo. Ceea ce nu e cazul. Any help? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din ce am mai vorbit si pe PM cu diversi colegi ref problema mea, singura posibilitate ca ea sa se rezolve, fara o vizita la PoRo & Comp ar fi vizita la un electronist. Acum intrebare: stie cineva un electronist bun in Bucuresti care sa stie sa se uite intr-o cheie de Passat de tip briceag si sa-mi spuna daca se poate face ceva? Eu nu am in jur decat electronisti de televizoare ;) Serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

la passat am cheie tip briceag cu telecomanda si 3 butoane (confort). Problema e ca imi actioneaza doar de foarte aproape de masina...maxim 1m. Este normal? Se poate face ceva sa imi actioneze de la distante mai mari? Am schimbat bateria de 2 saptamani, nici o diferenta. Am lasat parasolarul de la oglinda in jos....nici o diferenta :)

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este de la baterie deoarece eu m-am uitat intr-una din telecomenzile mele si sunt bateriile vechi neschimbate si ambele telecomenzi merg de la 150-200m in camp deschis! eu am cheile tip briceag!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor voi cum a-ti deschis telecomanda ca a mea nu vrea nici in ruptul capului sa se desfaca de la mijloc si i-am scos si surubul acela si nimic:((((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!