Jump to content

Octavia 2 1.8 Turbo FSI ?


elikratos
 Share

Postare recomandată

Benzinarele sunt mai usoare cu aprox 100 kg fata de diesel din cauza motorului. E mult mai simplu batranul motor Otto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmghostbuster

    50

  • Tero

    41

  • Daniel 57

    38

  • rvacaru

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu neaparat ca e mai simplu, dar ca presiunile create in interiorul motorului Diesel (pana la urma astfel se declanseaza explozia motorinei) sunt mult mai ma ri decat din cel Otto si cel deci blocul motor Diesel trebuie facut din Otel si nu din Aluminiu cum se fac motoarele Otto moderne.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant de stiut cam ce consum real are 1.8TFSI, dar cred ca nu prea avem posesori :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a sunat acum dealerul si mi-a confirmat ca s-a fabricat masina si ca in aprox 2 saptamani o am acasa...Deci apare si "primu posesor" pe la jumatatea lui septembrie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am avut ocazia sa merg cu o astfel de jucarie. Ca prima impresie, motorul trage frumos, chiar daca are "doar" 160CP. In comparatie cu un 2.0 TDI trage mai frumos (alegeti voi care 2.0 TDI) si im place cum urca in ture. Pentru O2 mi se pare un motor foarte bine proportionat. In micul tur facut (in oras, adica Bucuresti pe la ora 11, trafic acceptabil) consumul mediu pe 1 era undeva la 11,X asta pe o distanta de cca 5 km si un pic forjata (doar un pic pentru ca nu avea decat vreo 700 km). Daca ar fi sa aleg intre 1,8 TFSI si 2.0 TDI as merge pe 1.8 pentru silentiozitate, confort si pentru faptul ca raspunde mai liniar (turbo se simte bine pe la 2800 rpm) si se intinde mai mult.

Dpdv al consumului cred ca se va situa ceva de genul 13 in oras si 7 extraurban asta in conditii de mers civilizat.

Modificat de Ettore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca tu sau prietenul tau ati mers un pic forjata si ati scos 11 .....daca mergi normal adica acceptabil de ce sa scoti 13?:|....si 13 nu cred ca ar scoate pt ca ar fi mai mult decat scoate vechiul 1.8 t...si asta nu prea e bine :|...parca trebuia sa consune mai putin :| teoretictero sa ne spui si noua mai multe detalii te rugam :offtopic: sa nu ne uiti :study: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul mai mic, teoretic, dat de producator, la o generatie la alta nu se prea verifica in practica. La majoritatea modelelor noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate consumul producatorului nu ia in calcul stationarea cu orele intr-un trafic blocat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni cu nimic nou?:-s mai traieste cineva? a ajuns masina la careva ?:| :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O astept si cand apare,va anunt si ne vedem la o intalnire spontana/saptamanala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai mai repede si sa ne pui si poze cu motorul sa ii "vedem" si noi calutii :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are evacuare dubla,am vazut eu,si oricum din cate stiu toate masinile pe care s-a pus acest propulsor sunt cu evacuare dubla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma conving azi dupa-amiaza daca are evacuarea dubla,daca are distributia pe lant si,mai ales,de cum se comporta,evident respectand micul "rodaj".Va tin la curent si o sa postez si ceva poze cu ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vii cu impresii despre cum se misca masina.

Eu mai am de asteptat pina la sfirsitul lui Octombrie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu, pana in noiembrie. Asa ca toata lumea e cu ochii pe tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A3 1.8TFSI are iesirea simpla (2 tevi) doar pe partea stanga. A4 cu 1.8T (fostul) avea 2 iesiri simple, una pe stg una pe dreapta.

O2 probabil va avea ca si A3 o evacuare simpla cu 2 tevi drepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat-o,am mers un pic cu ea pana la serviciu si pot spune ca ESTE :)

Are distributia pe curea si 2 tevi drepte doar pe partea stanga,simpla deci.Va stau la dispozitie cu orice alte intrebari,la care sper sa va pot raspunde.Dar pana atunci vroooooooooom ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 cu 1.8T (fostul) avea 2 iesiri simple, una pe stg una pe dreapta.

E acest A4 cumva 4motion?

Intreb asta pentru ca am vazut un numar de passaturi tdi 130cp (cele di rosu) si cele fara 4motion aveau o singura finala cu 2tevi adiacente, iar cele cu 4motion aveau 2 tevi simple dispuse de fiecare parte.

Probabil din cauza cardanului nu incape o finala mai mare si s-a ramificat evacuarea rezultand 2 finale mai mici.

Treaba e verificabila inclusiv pe passaturile politiei romane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai zi-ne cum se comporta pe sosea si vrem poze... a mea trebuie sa vina in septembire pana atunci poate mai aflu cate ceva de la tine :icon_thumright:

Modificat de ghostman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru: M-am uitat impreuna cu dl DORU14 si am descoperit ca e pe curea.

@ghostman: Deocamdata ploua afara si se anunta ploi zilele astea,astept sa iasa un pic soarele sa ii fac niste poze corespunzatoare,dar pana atunci nu pot spune decat ca este cam "naravasa",ii cam place sa se dea la sosea...dar o tin din frau pana in 1000-1500km cu max 3500 rot/min.Intr-adevar,se simte cuplul de pe la 1500...

Asteptare usoara tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia astept poze.....am un prieten cu un A4 1.8T quattro si el are doua evacuari simple pe fiecare parte, ar fi aratat super skoda cu asa ceva....dar e faina si una dubla pe o parte ca la gti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat cu cureaua. In poza cu motorul 1.8TFSI se vede clar ca e lant... o fi alt motor... banuiesc ca nu stii ce cod are motorul (inca).

Dupa ce afli (sub mocheta portbagaj spate) poate ne spui si noua :)

Zgomot face? Dimineata la rece?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!