Jump to content

Octavia 2 1.8 Turbo FSI ?


elikratos
 Share

Postare recomandată

virgilius23

Suna bine datele motorasului . Ar fi fost perfect cu cutie DSG !!!! :icon_thumright:

Oricum te poti prezenta cu un cuplu suficient la o depasire de tir pe DN1 / E 60 fara sa mi schimbi in treapta a treia ca mine acum ! lol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmghostbuster

    50

  • Tero

    41

  • Daniel 57

    38

  • rvacaru

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

corect pe audi A3 este motorul si cam asta e ce poate

Alege model A3 1.8 TFSI

MotorCapacitate cilindrica cmc

1798Putere maxima kW (CP) la 1/min

118 (160)/6200Cuplu maxim Nm la 1/min

250/1500-4200

Greutate/VolumGreutate proprie in kg 1305 octavia 2 e mai grea cu maxim 30-40 kg si daca, cutia de viteze este cam la fel cu cea de pe Audi , motoru cam rupe 8,0 s 100km/h (cam baga) , nici consumu nu arata rau pe foaie cel putin teoretic, hmmm!

Volum portbagaj in l350

Continut rezervor in l (aprox.)55

Performante/ConsumViteza maxima km/h 220

Accelerare 0-100 km/h in s 8,0

Tip carburanti Super fara plumb 95 ROZ

Consum carburanti, intraurban, in l 10,0

Consum carburanti, extraurban, in l5,7

Consum carburanti, mixt, in l7,3

Emisii de CO2 in g/km 174

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motorul asta va fi un real succes.Si din ce vad pe specificatii are cuplu de la 1500 rpm ( 2.0 TFSI are de la 1800)...sunt convins ca va fi o placere sa mergi cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am interpretat bine curba de cuplu dar, mi se pare ca la 1500 rpm, motorul de 2 tfsi are un cuplu putin mai mare...asadar, cei 200 de cm in plus ai motorului 2 tfsi se simt chiar de la turatia de cuplu maxim pentru 1.8 tfsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asteptam vesti de la primul posesor de O2 cu acest motor !!

Interesant ar fi de stiut daca se simte un cuplu suficient , ca asa pe hartie e simplu .

Consumul oricum nu poate fi mic pentru un motor ce da 160 CP , asa ca pe mine nu ma pasioneaza !

Din ce am citit eu primele livrari se vor face in iulie ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar motorul tau de 115 FSI cat consuma urban ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shellshock esti offtopic aici, este topic dedicat pt consumuri.

Eu zic ca nu merita motorul asta, in curand in Romania o sa fie autostrazi si nu mai e nevoie de depasit TIR-uri. Se va merge cu 130km/h (vit max legala) cu orice masina de 100CP :lol: Glumesc evident....

Are un coleg un A3 SB cu motorul asta, dar nu am avut (inca) ocazia sa il intreb ce si cum. De afara suna bine, nu extra-silentios, are zgomotul tipic de FSI la rece. In rest...1.8T pe usa din spate si cam atat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasim noi ceva de facut cu 160 de cai , chiar daca nu ar mai fi de depasit tiruri ( asta oricum suna a lista de activitati pentru pensie la viteza cu care se construieste la drumuri in Ro ) !

Marele castig trebuie sa fie la reprize , acolo unde eu acum sufar cu 155 Nm ( doar pe la 4000 rpm ) . Si cum e nevoie de reprize bune pentru a te strecura printre camioanele din ce in ce mai multe de astazi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul oricum nu poate fi mic pentru un motor ce da 160 CP , asa ca pe mine nu ma pasioneaza !

Din ce am citit eu primele livrari se vor face in iulie ?!

Consumul in carte pt trafic urban e 10%, deci asteapta-te la 12-14% bara la bara.

Cat priveste livrarile, poti da comanda pt acest motor pe Octi 2 inca din sapt 38 iar termenul de livrare este undeva in maxim 3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o reeditare la good old 1,8T ... un motor exceptional de altfel.

160cp - 5000-6200rpm

250nm - 1500-4200rpm

vmax - 222kmh

0-100 - 8,2sec

urban/extra/mixt - 10,1 / 5,9 / 7,4

Trend Manuala, 6 trepte EUR 15.081,- CIP / 17.946,- DDP

Elegance Manuala, 6 trepte 4 EUR 15.780,- CIP / 18.778,- DDP

mi se pare un pret super rezonabil ca echipare/performante :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Azi am facut comanda pt aceasta motorizare,livrarea ar fi undeva prin septembrie... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Ionescu

Felicitari pentru mashinutza Tero :). Abia astept sa revii cu impresii despre motor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Azi am facut comanda pt aceasta motorizare,livrarea ar fi undeva prin septembrie... :)

poate vii si la o intalnire sa ne arati live cum merge :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt felicitari :)

Abia astept si eu sa o vad cum se comporta live!Din pacate nu aveau nici una in curte sa mi-o arate sau pt un eventual test drive,dar am avut ocazia sa ma urc intr-un RS ca sa imi pot face o idee aproximativa referitoare la garda de sol si interiorul sport.Dealer-ul m-a anuntat ca la inceputul lunii septrembrie ar putea fi posibila livrarea,dar ramane de vazut cand ma va chema sa o ridic efectiv de la ei si promit ca vin cu ea la prima intalnire pt impresii.

Va fi o masinutza "sporty" :Driver: ,evident sub RS,dar va avea dotarea Elegance cu sasiul sport + jantele Pegasus de 17" iar la interior va fi Pachetul Dinamic + plus alte cateva optionale(xenon,esp,stergator luneta,Maxi-Dot,Gri Antracit),urmand sa ii caut si un scut metalic dupa livrarea masinii.

Cu aceasta ocazie,tin sa multumesc forumului si membrilor acestuia pt ca m-au ajutat in alegerea facuta prin informatiile gasite,impresii si experientele mai mult sau mai putin placute. :santa[1]:

PS: Mai este cineva pe forum care a comandat aceasta motorizare?Poate o vedem mai devreme de septembrie :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Tero! Ma bate si pe mine gandul la un Golf cu acest motor.

Ce are in plus ,,sasiul sport" fata de cel al O2 standard? Sasiul de RS nu este acelasi ca cel de standard ?! Nu difera numai suspensia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer,nici eu nu am fost lamurit cu acesta optiune "sasiu sport",mi s-a explicat doar de suspensie ca ar fi aceeasi cu a RS-ului,in rest...... :santa[1]:

De asemenea,am citit pe forum ca ar avea distributia pe lant,iar dealer-ul mi-a spus ca ar fi pe curea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ceea ce il face mai trainic ! :santa[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa le vedem... :D Abia astept! :D

Ar trebui sa se informeze si dealer-ii pt viitorii interesati de acest motor sau poate a fost doar in cazul meu un reprezentant de vanzari inca neinformat corespunzator dpdv tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Ionescu

La acelasi lucru ma gandesc si eu. Motorizarea 1.8TFSI + sasiu sport, ca un fel de alternativa ieftina la RS. Dar ma mai gandesc inca, iau in calcul de mult si Ford Focus. Oricum sunt f.f. interesat de cum iti va merge masinuta.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti....

Sunt nou pe forum, dar voi recupera, si sper ca in curand sa ma numar si eu ... printre posesorii de O2 .

O2- 1,8 TFSI se pare ca este o alegere semisportiva, combinata cu un spatiu de familist. Se pare ca nu se prea inghesuie lumea pe motoarele pe benzina, concluzie sustinuta de ce vad pe forum, la care consumul este esential... :( dar cel putin pe mine nu ma arde foarte tare. Alte date despre acest motor, ati mai citit...pe vreun forum, cum se manifesta pe Audi / VW ?? Sasiu sport vine in dotare sau la Elegance sau la optionale ??? Eu deocamdata culeg date, orice informatie este binevenita :D

respect | cristakke

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut cristakke,

Sasiul sport apare ca si optiune,nu este standard la nici un pachet.Inca nu am citit pe nicaieri cum se manifesta,am vazut doar pe site-ul trimis de catre rvacaru niste informatii destul de interesante despre acest motor,mai sunt cateva specificatii tehnice in acest topic si astept personal sa ma conving de toate acestea in septembrie cand imi va sosi masina(dupa promisiunile dealer-ului). :stupid:

Dar poate se livreaza aceasta motorizare pana in septrembrie la vre-un membru de pe forum si ne lamurim cu totii mai devreme cum se comporta... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Tero! Ma bate si pe mine gandul la un Golf cu acest motor.

Acest motor nu va fi oferit pe Golf pt ca acolo exista 1.4 TSI care e dublu alimentat si cu compresor si cu turbina in 2 versiuni de putere de 140 CP si 170 CP.

Nu inteleg prea bine de ce pe Golf baga 1.4 TSI iar pe Octavia, A3, Leon etc baga 1.8 T(FSI).

motorul pare insa interesant si oferta f. buna. Eu sunt fan benzina turbo asa ca recomand cu caldura acest nou motor - stiind 2.0 TFSI-ul de pe GTI si 2.0T-ul de pe Laguna mea nu are cum sa fie rau !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la dealer sa imi ridic contractul de leasing si l-am rugat sa se intereseze la service daca va avea distributia pe lant si au spus ca NU,pe curea...Sa fie doar pt Audi distributia pt 1,8TFSI pe lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!